Тема:Дієслова-синоніми. Удосконалення висловлювань шляхом добору дієслівних синонімів
Мета:вчити учнів добирати до поданого дієслова 2-3 синоніми,; розвивати мовлення та мислення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати бажання працювати самостійно, вдумливо, наполегливо.
Хід уроку
І. Організація класу
Продзвенів дзвінок,
Починається урок.
З маминої ласки,
Із шкільної казки.
Отож, всі-всі сідайте
Й «12» заробляйте!
II. Актуалізація опорних знань
1. Каліграфічна хвилинка
2. Гра «Читай – запам’ятай - запиши» (підкресли дієслова)
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься Україна.
2. Робота в парі
— Прочитайте. Вставте потрібні за змістом дієслова. До дієслів добери антоніми. Запишіть.
Все — із доброго і злого —
... з малого.
Листя виросте з листочка,
З нитки витчеться сорочка.
З пагінця чи бруньки — гілка,
З гілки — дудочка-сопілка.
Хліб — з маленької зернинки,
Дощ — із чистої краплинки.
Навіть річечка-ріка ... з струмка.
День турботою ...
Все навколо ...
проганяй мерщій дрімоту —
І рукам ... роботу.
І ... невпинно, вміло,
Хоч мале, та добре діло.
М. Сингаївський
Слова для довідок: починається, , починається, почнеться, усміхнеться, , давай, роби.
IІІ. Повідомлення теми, мети уроку
Ось послухайте таку казку і скажіть.
— Що в цьому тексті вам не сподобалось?
СУПЕРЕЧКА
Корова, кінь і собака говорять між собою, кого хазяїн більше любить. Кінь говорить: «Хазяїн більше любить мене. Я йому плуг тягаю, дрова з лісу вожу. Сам хазяїн на мені в місто їздить».
А корова говорить: «Ні, хазяїн більше любить мене. Я всю його сім’ю молоком годую».
Собака як заговорить: «Ні, мене. Я хазяйське добро стережу».
Почув чоловік цю суперечку і говорить: «Не сперечайтеся. Всі ви мені потрібні. Кожен хороший на своєму місці».
На уроці ми будемо вчитися добирати до поданого дієслова декілька синонімів. Щоб наша мова була правильною та красивою. І спробуємо виправити помилки в тексті
IV. Вивчення нового матеріалу
1.Бесіда
Давайте пригадаємо які це слова синоніми.( слова, близькі за значенням).
А зараз доберіть до слова говорить синоніми щоб вони підходили до змісту тексту і запишіть.
Говорить -засперечатись, сказати, зауважити, загарчати.
Які ви молодці! Прочитайте що у нас вийшло. (Діти читають казку зі змінами.)
Висновок діти роблять самостійно за поданим початком.
Синоніми потрібни для …..
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНА
V.Закріплення вивченого матеріалу
1.Робота з підручником с.147 Впр 350 (самостійна робота)
2. Гра «Добери синонім» (групова робота)
До поданих дієслів добери синоніми.
І група
Забруднити, сміятись,
ІІ група
Заспокоювати,відкривати,
ІІІ група
Піднімати, смішити.
3.Зробіть звуко-буквений аналіз слова.
Сміятися
VІ. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Навіщо в нашій мові вживаються дієслова-синоніми?
— З яким настроєм завершуєте сьогоднішній урок?
Збіг наш урок,
Як коротка мить.
Дуже швидко
В роботі час біжить.
І попрацювали
Ми немарно,
Бо багато знань отримали —
Це гарно!
VII. Домашнє завдання
Впр 352 с.148