Загальні вимоги щодо виконання схем.
Незалежно від виду і типу схем виробів стандартом встановлені єдині вимоги до їх виконання :
Кінематична схема.
Правила виконання кінематичної схеми встановлені ГОСТ 2. 703-68, умовні графічні позначення деталі – ГОСТ 2. 770-68. Вали нумерують римськими цифрами в порядку передачі руху, починаючи від двигуна. Для зубчастих коліс задають модуль і зазначають кількість зубців, для шківів – діаметр і ширину. Біля електродвигуна вказують його потужність і кількість обертів за хвилину.
Тільки за схемами можна з’ясувати послідовність передачі руху, однак на них не зображено дійсне розміщення деталей механізму.
Зображення схеми в аксонометричній проекції використовують для наочного показу просторового розміщення окремих елементів у механізмі виробу і їх кінематичних взаємозв’язків.
Електричні схеми.
Електричні схеми виконують за правилами, встановленими ГОСТ 2.702-75 на схеми, їх різновиди та типи.
Усім зображенням на схемі елементам і пристроям присвоюють умовні літерно-цифрові позиційні позначення. Вони складаються з двох частин, які записують без розділових знаків і пропусків. Перша літера в коді вказує на групу виду елемента. Або пристрою. Наприклад, R - резистори C – конденсатори V – прилади електровакуумні та напівпровідникові. Друга літера вказує на окремий вид. наприклад VT - транзистор VD – діод тощо.
Схема електрична принципова – це конструктивний документ, в якому зображують всі електричні елементи і пристрої, необхідні для здійснення і контролю у виробі заданих електричних процесів і показують всі електричні зв’язки між ними.
Гідравлічні та пневматичні схеми.
У промисловому обладнанні транспортних і сільськогосподарських машинах (автомобілях, тепловозах, тракторах і комбайнах) широко й ефективно використовують гідравлічні та пневматичні системи. Ремонт, регулювання і контроль цих систем виконують за допомогою гідравлічних і пневматичних схем за правилами.
Елементи і пристрої на схемах нумерують. Номери розміщують за порядком у напрямку потоку рідини чи газу. Пристроям, вміщення у загальний контур, присвоюють один порядковий номер.
Номери деталей і пристроїв зазначають на поличці лінії – виноски. Лінії зв’язку(трубопроводи) також нумерують за напрямком потоку рідини чи газу, але порядкові номери їм присвоюють після того, як присвоєні номери всім елементам схем.
Номер трубопроводу наносять біля лінії – виносок без поличок.
Елементи та пристрої, а також трубопроводи, котрим присвоєно номер, записують у перелік елементів і оформляють у вигляді таблиці. На кресленнях схем допускається зазначити технічні дані,необхідні для монтажу, випробування та перевірки системи (маркування трубопроводів, робочий тиск і температура тощо).
Стиснуте повітря, необхідне для живлення електропневматичних апаратів і пневматичних приладів управління, а також для допоміжних потреб тепловоза, надходять у систему з живильної магістралі автогальм трьома незалежними шляхами.