Захворювання нирок та їх профілактика.

Про матеріал
Будь – який хворобливий процес, що виникає у нирках, призводить до порушення їхньої функції. Це означає, що вони частково або повністю втрачають свою гомеостатичну функцію регулювання вмісту води і солей, виведення продуктів білкового обміну, що призводить до порушення гомеостатичної рівноваги та самоотруєння.
Перегляд файлу

Урок №27

Захворювання нирок та їх профілактика.

 

2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів

1. «Термінологічна дуель»

Учень називає термін та ім’я учня, який дає його визначення. У випадку, коли відповідь правильна, учень, який її дав, називає наступний термін.

2.«Закінчи речення»

  • До органів сечовиділення належать…… (нирки, сечовий міхур, сечоводи, сечівник)
  • Маса кожної нирки у дорослої людини становить…(120-200г)
  • Зовні нирки вкриті…(сполучно – тканинною оболонкою)
  • Ниркова миска – це… (резервуар в якому збирається сеча перед надходженням у сечовід)
  • Кожна нирка складається з величезної кількості (понад 1 млн) складних утворень…(нефронів)
  • Початковий відділ нефрону…(ниркове тільце)
  • Кожне ниркове тільце складається з…(клубочку капілярів та капсули нефрону)
  • Від капсули відходить… (звивистий канадець першого порядку)
  • Відкривається у збірну трубочку…(звивистий канадець другого порядку)
  • Стінки звивистих канальців утворені… (одним шаром епітеліальних клітин)
  • Сечоводи відкриваються у…(сечовий міхур)
  • Обєм сечового міхура у дорослої людини становить…(500-700мл)
  • Нижній відділ сечового міхура утворює…(сечівник)

4.Засвоєння нового матеріалу

Захворювання органів сечовиділення, їх профілактика

Розповідь вчителя:

Будь – який хворобливий процес, що виникає у нирках, призводить до порушення їхньої функції. Це означає, що вони частково або повністю втрачають свою гомеостатичну функцію регулювання вмісту води і солей, виведення продуктів білкового обміну, що призводить до порушення гомеостатичної рівноваги та самоотруєння.

    Нирки, сечоводи, сечовий міхур, сечівник можуть уражатися різними мікроорганізмами, які потрапляють у ці органи через кров з різних осередків інфекції в організмі, наприклад під час ангіни, захворювання зубів. Це так звана низхідна інфекція. Якщо людина не дотримується правил особистої гігієни, хвороботворні мікроорганізми проникають через сечівник у сечовий міхур і звідти поширюються на інші сечовидільні органи, спричинюючи їхнє запалення. Це висхідні інфекції.

Найпоширеніші захворювання органів сечовидільної системи:

-запалення різних елементів нирки – нефрит: пієлонефрит, гломерулонефрит

- цистит – запалення слизової оболонки сечового міхура;

- уретрит – запалення сечівника;

- сечокам’яна хвороба;

Повідомлення учнів:

Гломерулонефрит

Гломерулонефрит — дуже тяжка хвороба усього організму з переважним ураженням ниркових клубочків обох нирок. Це захворювання належить до інфекційно-алергічних хвороб. Найчастіше він виникає в людей, що перенесли стрептококову інфекцію (ангіну, скарлатину), мають хронічний тонзиліт, гайморит або каріозні зуби. Часто причиною гломерулонефриту є переохолодження організму, яке активізує стрептококову інфекцію, а також знижує опірність імунної системи до нього. Іноді гломерулонефрит виникає тільки як алергічне захворювання, коли антигеном є неінфекційний чинник, на який також виробляються антитіла. Це буває у разі переливання несумісної за групою крові, введення імунних сироваток, застосування деяких ліків (наприклад, антибіотиків). Характерною ознакою гломерулонефриту є зменшення (до 100-300 мл) або припинення виділення сечі. В організмі затримується вода та хлорид натрію. Внаслідок цього утворюються набряки, які особливо помітні на обличчі. У вторинній сечі з'являються білки та еритроцити. Сеча червоніє і набуває вигляду «м'ясних помиїв». Втрата із сечею великої кількості еритроцитів призводить до розвитку анемії. Унаслідок затримки солі та води в хворих значно підвищується артеріальний тиск. Тяжке самоотруєння організму продуктами білкового обміну спричинює сильний головний біль, порушення зору, надзвичайну кволість, часті блювання. Цю хворобу ніякими народними, нетрадиційними методами вилікувати не можна, тому слід вчасно звернутися до лікаря. Профілактика гломерулонефриту в основному полягає у лікуванні хронічних вогнищ стрептококової інфекції (каріозні зуби, тонзиліт, гайморит тощо), ангіни, униканні переохолодження організму та зловживання сонцем.

 

Пієлонефрит

Пієлонефрит — запалення ниркової миски — типовий місцевий запальний процес мікробного походження, що перебігає переважно в одній нирці. Інфекційний чинник здебільшого потрапляє у ниркову миску так званим висхідним шляхом із статевих органів, уретри, сечового міхура. Іноді інфекційний чинник потрапляє у нирку з кров'ю або лімфою (низхідний шлях ураження), наприклад, як ускладнення грипу, запалення легенів, каріозного ураження зубів, гаймориту. Розвиткові пієлонефриту сприяє застій сечі внаслідок малорухливого способу життя, наявності камінців у нирковій мисці, при запорах, блукаючій нирці, під час вагітності. Трапляється гострий та хронічний пієлонефрит. Гострий пієлонефрит супроводжується підвищенням температури тіла до 40°С, ознобами, загальним нездужанням, блюванням, болями у поперековій ділянці та у верхній частині живота. Сеча стає каламутною від великої кількості лейкоцитів та злущеного епітелію ниркових мисок і сечовивідних шляхів. Хронічний пієлонефрит має тривалий, хвилеподібний перебіг з періодами загострення. В період затухання процесу хворий може почувати тільки загальне нездужання, та в сечі постійно виявляються лейкоцити. В цьому періоді хвороби потрібна дієта з обмеженням солі, із забороною вживання смаженого м'яса та риби, грибів, копченостей, прянощів, алкоголю. Рекомендується їсти більше свіжих огірків, петрушки, селери, кавунів, меду, пити узвари. До комплексу лікування, призначеного лікарем, можна додати відвари лікарських рослин, які мають антибактеріальну та протизапальну дію: кропиви, кропу, споришу, звіробою, деревію, кореня лопуха, березових бруньок, ягід чорної бузини, трави цикорію, листки чорниць, шовковиці.

 

Сечокам'яна хвороба

Сечокам'яна хвороба характеризується появою камінців у ниркових чашечках та мисках. Камінці складаються із компонентів сечі (сечова кислота, солі кальцію та фосфору тощо). Причиною цієї хвороби можуть бути надмірне вживання білків тваринного походження, м'ясних і рибних бульйонів, копченостей, помідорів, щавлю, порушення щитоподібної та паращитоподібних залоз, що регулюють обмін кальцію, застій сечі (гіподинамія, запори); значення мають спадкові фактори та вживання алкоголю. Камінець у нирковій мисці або чашечках виявляє себе ниючими болями у поперековій ділянці. За різкого фізичного навантаження може статися ниркова колька — напад сильних болів у поперековій ділянці та животі. її виникнення пов'язане з тим, що камінець, зрушивши із звичного місця, потрапив у сечовід. Крім нестерпного болю, хворий відчуває сильний озноб, може бути багаторазове блювання, температура тіла підвищується до 38-40°С. За виникнення ниркової кольки слід негайно викликати швидку допомогу. Запобігають утворенню камінців та сприяють виходу із сечею маленьких камінців рухливий спосіб життя, відвари сечогінних рослин.

 

Цистит

 

Цистит — запалення слизової оболонки сечового міхура, що виникає в разі проникнення інфекції в міхур висхідним шляхом. Найчастіше інфекційним чинником буває кишкова паличка, стафілокок, хвороботворні грибки та найпростіші. Ця хвороба може виникнути внаслідок порушення правил особистої гігієни, купання у забруднених ставках, переохолодження тощо. Виникненню циститу сприяє застій сечі (гіподинамія, запори), зловживання алкоголем, пивом, часте вживання прянощів, копчених і смажених продуктів. Ознаками циститу є часті позиви на сечовипускання, гострий, пекучий або сверблячий біль знизу живота, особливо в кінці сечовипускання, озноб, значне підвищення температури тіла. Іноді в сечі з'являються білки. Лікувати це захворювання повинен тільки лікар. Профілактика циститу полягає у дотримуванні правил особистої гігієни, занятті фізичною культурою, одяганні по погоді та сезону, не зловживанні алкоголем, пивом, гострими, смаженими та пряними стравам

Узагальнення до повідомлень учнів:

  • Які причини захворювань органів сечовидільної системи?
  • Як запобігти  захворюванням?

Складання опорного конспекту:

Причини захворювань:

  • низхідна інфекція,
  • висхідна інфекція,
  • загальне переохолодження організму,
  • застуди,
  • отруйні речовини,
  • лікарські препарати.

 

Щоб запобігти захворюванням органів сечовиділення, слід дотримуватись певних вимог:

- раціональне і збалансоване харчування;

- загартування, але без переохолодження;

- своєчасне лікування зубів і ангін, тонзилітів;

- обережне поводження з ліками, отрутами;

- дотримання особистої гігієни, статевої гігієни;

- не вживати спиртні напої;

- не перевтомлюватися;

- правильний режим праці, відпочинку, сну

 

Заповнення таблиці:

Захворювання органів сечовиділення

 Назва захворювання

        Симптоми

         Причини

     Профілактика

 

 

 

 

 

5.Узагальнення і закріплення знань

2. «Ти – мені, я – тобі»

Учні складають запитання з вивченої на уроці теми, щоб поставити його будь-кому зі своїх однокласників. Учень, який отримав запитання і дав на нього відповідь, має право поставити своє запитання

 

 

 

doc
Додано
3 квітня 2020
Переглядів
892
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку