Закінчення слова, його роль у реченні.

Про матеріал
Конспект уроку з української мови за програмою НУШ 3 клас Тема: Закінчення слова, його роль у реченні. Мета: Формувати в учнів уявлення про закінчення слова як його змінну частину, вивчити в словах закінчення шляхом словозміни, розвивати вміння зв’язувати слова між собою, розвивати вміння аналізувати, спостерігати, виховувати любов до Батьківщини, до своєї сім’ї.
Перегляд файлу

Тема:    Закінчення слова, його роль у реченні.

 

Мета: Формувати в учнів уявлення про закінчення слова як його змінну

              частину, вивчити в словах закінчення шляхом словозміни, розвивати

              вміння зв’язувати слова між собою, розвивати вміння аналізувати,

              спостерігати, виховувати любов до Батьківщини, до своєї сім’ї.

 

Хід уроку.

І.  Організація класу.

                                    Дзвоник всім нам дав наказ:

                                    до роботи швидше в клас.

                                    Біля парти станьте чемно –

                                    хай мине час недаремно.

                                    Будьте уважні і старанні всі,

                                    Сядьте рівненько на місці свої.

- Сьогодні ми з вами на уроці будемо подорожувати з добрим і веселим героєм. Відгадайте загадку і дізнайтесь, хто він.

                                   

                                    Я - Клубочок не простий,

                                    Я -  клубочок чарівний.

                                    Я тобі допоможу.

                                    І дорогу покажу.

                                    Ти за мною тепер йди

                                    І знання собі знайди.

     -   Хто це?   (Колобок)

     -   А ось його маршрут:

 

 

 


  •                  А щоб наша подорож з вами була успішною і ми змогли добратися до останньої зупинки , в дорогу візьміть пам'ять, розум, увагу, кмітливість та активність.
  •                  І так, готові ви до подорожі? Тоді в путь.

 

ІІ.  Каліграфічна хвилинка

 

Перша зупинка -  це «Зупинка каліграфії»

 

                              Щоб букви правильно писати

                              Хвилинку каліграфії треба нам почати.

   -  Зараз будемо складати римовані рядки. Наприклад:

                               Ла – ла – ла, ла – ла – ла

                               Осінь золота …….(прийшла)

                                    Ло – ло – ло, ло – ло – ло

                                    Листячко ……. ( пожовкло)

   -  Будемо писати з’єднання з буквою «ел»

ло,  ла,  ел,  ол   стебло, ….., ….. .

   -  Допишіть два своїх слова з буквою «ел».

   -  Які слова ви дописали?

 

ІІІ.  Актуалізація опорних знань

 

Колобок докотився до зупинки «Повторялка»

 

Словникова робота ( два учня за дошкою)

 

Щастя, стілець, бойовий, п’ятниця , щока, волосся, під’їзд, палець, буквар, читання, піч.

 

Перевірка за допомогою сигнальних карток.

    - На які правила ці слова?

 

ІV.  Оголошення теми і мети уроку

 

    -  Ми з колобком добралися до зупинки «Нових знань»

На ній ми познайомимося із чудовою країною – Морфологією. Дізнаємось, як вона «збудована». Що означає поняття «закінчення», яку роль виконує воно в слові.

                                    «Не за синіми морями.

                                     Не за дальніми лісами.

                                     А в Словарику – країни

                                     Жили  були поживали

                                     Старий Корінь сивуватий

                                     Префікс – брат його молодший,

                                     Суфікс – добрий молодець, 

                                     Й Закінчення на кінець.

                                     Були всі вони сусіди.

                                     Жили мирно,  не тужили.

                                     І в Словарії, звичайно,

                                     Поважали їх й любили.

                                     Один одному служили

                                     І слова нові творили.

                                     Стануть – тільки подивись –

                                     І читаємо ми: по – сад – ка,

                                     Або , може, то за – ряд – ка,

                                     Або -  ………,  Або -  ……..

                                     Чудо, що не говори.

                            Хто жив в Словарику – країні?

 

Отже, ми починаємо з найцікавішої частини. Відгадайте з якої?

 

                                Нас слова міняють часто,

                                І, як видно, це – на щастя.

                                Бо якби ми не мінялись,

                                То слова б не поєднались.

                                                        (Закінчення)

 

   - Що ми будемо вивчати сьогодні на уроці?

 

V.  Мотивація навчальної діяльності

 

Проблемна ситуація

Осінь, хліб, відшуміло, стиглий.

  - Що записано на дошці?

   - Утворіть з них речення.

(Відшуміла осінь стиглими хлібами )

   - Які зміни відбулись зі словами в результаті складання речення? Що допомогло нам утворити із слів речення? Для чого нам потрібно вивчити цю тему?

Робота з підручником

  • Прочитайте правило в книжці.
  • Що називається закінченням? Як визначити закінчення?

 

Визначення закінчення і основи в слові (колективно)

 

  Пришкільн ий , зимоньк а, прочита ємо, льон    .

 

     Самостійна робота . Диференційні завдання.

         

 І група                              ІІ група                            ІІІ група

Виділи в поданих словах закінчення і основу

верба

верби

вербами

Виділи в поданих словах закінчення і основу

книжка

український

сидять

Знайди в тексті форми одного і того слова. Познач у цих словах основу і закінчення.

Батьківщина, як мати, завжди захистить.

Кращого за Батьківщину місця не знайти.

Колосок до колоска – Батьківщині хліб.

 

Перевірка.

 

   -Що таке закінчення?

 

       VI.Колобок докотився до «Веселої галявини»

 

Фізкультхвилинка

 

                                Букви стали по порядку,

                                Всі зібрались на зарядку.

                                Руки вгору підняли,

                                До сонечка потягли.

                                В різні боки розвели,

                                Й полетіли, попливли.

                                Потім їх вперед зімкнули,

                                І в долоні всі сплеснули,

                                Як закінчили плескать,

                                Стали далі опускать,

                                Ніжками затупотіли

                                І за парти тихо сіли.

 

VII.  І покотився Колобок далі до зупинки « Робота в групі».

 

Робота з деформованим текстом

Наша сім’я великий і дружний. Тато й мама працюють на швейній фабрика. Вони шиють сорочка. Брати працюють на завод. Я вчусь у третьому класу.

   - Запишіть вірно речення, змінюючи слова. Виділіть в них закінчення.

 

      Перевірка

 

VІІІ.  Наша подорож з Колобком приближається до зупинки «Висновків»

 

Гра «Продовж речення»

Слово складається з      …..               або тільки з  ….                  . Частина без закінчення називається                    .

  • Яку тему ми сьогодні вивчали?
  • Що називається закінченням?
  • Для чого воно служить?

 

     ІХ.  Домашнє завдання.

  Колобку дуже сподобалось подорожувати з вами по країні «Морфологія». І він пропонує виконати вам вправу.

 

 

doc
Додано
7 грудня 2022
Переглядів
388
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку