Конспект уроку 19
Тема: Закон збереження маси речовин. Хімічні рівняння.
Мета: пояснити та сформулювати закон збереження маси речовин; дати поняття про рівняння хім.
реакції, коефіцієнт, реагент, продукт реакції; на основі закону збереження маси речовин
сформувати уміння складати рівняння хім. реакцій, добирати коефіцієнти.
Обладнання та реактиви: терези з рівновагами, пробірки, розчини барій хлориду та сульфатної кислоти.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форми роботи: лекция, бесіда, експеримент, міні - тренінг.
Хід уроку:
I. Організація класу.
II. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Які явища називають хімічними?
2. Як ще називають хімічні явища?
3. За якими ознаками ми дізнаємося, що відбулось хімічна реакція?
4. Які умови потрібні щоб відбулась хімічна реакція?
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ми продовжимо вивчати хімічні явища і ви дізнаєтесь, що спостереження які ви
описували на практичній роботі можна записати на хімічній мові, за допомогою хімічних формул і
коефіцієнтів. Такі записи називають хімічними рівняннями. Щоб навчитись складати хімічні
рівняння необхідно крім хімічних символів (які є в ПС, ми їх вивчили) і хімічних формул (ми їх
навчились скадати за валентністю) знати ще і закон збереження маси речовин.
Сьогодні ми дізнаємось:
1) Чи змінюється маса речовин під час хімічних перетворень?
2) Що відбувається з молекулами та атомами під час хімічної реакції?
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Закон збереження маси речовин.
Закон збереження маси речовин був відкритий і експериментально підтвердженим рос. Хіміком В.М.Ломоносовим і незалежно від нього фр. ученим А.Л.Лавуазьє (підручник стр. 77, портрет).
- загальна маса речовин, які вступили в хімічну реакцію, дорівнює загальній масі речовин, що утворилися внаслідок реакції.
Спробуємо експериментально перевірити.
Дем. 10 Дослід, що ілюструє закон збереження маси (підручник стр.78)
Висновок про значення закону збереження маси речовин:
Наприклад: ( Розв язує та пояснює вчитель). При горінні сірки масою 32 г утворюється 64 г сірчистого газу (SO2) .Розрахуйте масу кисню який сполучається з сіркою.
Розв’язання S + O2 SO2
32 г х г 64 г
32 + х = 64
х = 32 (г)
Відповідь: 32 г О2
В хімії перетвореня речовин прийнято описувати не словами, а за допомогою хімічних рівнянь. Вчитель вводить поняття про рівняння хімічних реакцій, як про умовний запис хімічної реакції за допомогою хімічних формул. Пояснюється поетапне складання хімічного рівняння:
Н2 + О2 Н2О
реагенти продукти
реакції
2Н2 + О2 2Н2О
4 ат.Н 2ат.О 4 ат.Н, 2 ат.О
Запам ятайте! Не можна писати коефіцієнт «всередині» формули або змінювати індекс.
V. Зaкріплення знань учнів. Міні - тренінг.
Скласти рівняння, добрати коефіцієнти:
Ca + O2 CaO
Zn + O2 ZnO
HgO Hg + O2
C + O2 CO
N2 + O2 NO
Cu + O2 CuO
Na + Cl2 NaCl
Р + О2 P2O5
Ag2O Ag + O2
Al + S Al2S3
Al + O2 Al2O3
VI. Домашнє завдання. &11, стр.82, №5
1