заняття - ауціон проводиться у вигляді розігрування навчальних лотів, які передбачають повторення та узагальнення теоретичного матеріалу та вироблення міцних обчислювальних навичок по розв"язуванню показникових рівнянь.
Заняття - аукціон із алгебри та початків аналізу. 11 клас
Тема: Методи розв’язування показникових рівнянь.
Мета:
Тип заняття: узагальнення, систематизація та застосування знань, умінь,
навичок.
Хід заняття
І. Організаційний етап.
Афоризм «Якщо запастися терпінням
і виявити старання,
то посіяні насіння знання
неодмінно дадуть добрі сходи».
Леонардо да Вінчі
ІІ. Проведення аукціону.
Лот 1. «Пошуковий» (стартова ціна 2 бали)
Студенти відповідають на запитання «Як формувалось і входило в математику поняття показникових рівнянь?»
Лот 2. «Теоретичний» (стартова ціна 1 бал)
дорівнювати нулю?
Лот 3. «Усний» (стартова ціна 1 бал).
а) ; б) ; в) ; г) ; д);
а); б) ; в); г) ;
а) ; б); в); г) ;
а) ; б) ; в); г) ; д) ;
Лот 4. «Практичний» (стартова ціна 2 бали)
Як відомо, показникова функція , де а > 0, монотонна, тому кожне своє значення вона приймає тільки при одному значенні аргумента. Із рівності випливає, що .
№1 Розв’яжіть рівняння .
Розв’язання.
; ; ; х=2
Відповідь: 2.
№2. Розв’яжіть рівняння .
Далі маємо: .
№1 Розв’яжіть рівняння ;
Розв’язання.
;
;
;
; ;
Відповідь: -1;4.
№1 Розв’яжіть рівняння
Розв’язання
; ; ;
Нехай , тоді ;
; ;
Отже, 1) ; х=1; 2); х=0.
Відповідь: 0; 1.
№2 Розв’яжіть рівняння
;
.
№3 Розв’яжіть рівняння
№4 Розв’яжіть рівняння .
4 .Метод зведення до однорідних рівнянь.
№1 Розв’яжіть рівняння .
Розв’язання.
Зведемо всі степені до двох основ 4 і 9:
.
Маємо однорідне рівняння (у всіх членів однаковий сумарний степінь – 2х). Для його розв’язування поділимо обидві частини на .
.
Заміна дає рівняння ; ; ;
Обернена заміна: ; ; х=0.
; ; 2х=1; .
Відповідь: 0; .
№2. Розв’яжіть рівняння .
№3 Розв’яжіть рівняння
Позначивши , дістанемо:
.
№1 Розв’яжіть графічно рівняння
Розв’язання.
Побудуємо графіки функцій , в одній системі координат. Графіки і перетинаються в точці, абсциса якої х=0.
Відповідь: 0.
Лот 5. «Перевір себе»
Тест
А |
Б |
В |
Г |
Д |
|
|
|
|
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
|
|
|
|
|
.
А |
Б |
В |
Г |
Д |
|
|
|
|
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
|
|
|
|
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
|
|
|
|
|
6. Укажіть ескіз графіка функції
А |
Б |
В |
Г |
Д |
|
|
|
|
|
№ завдання |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Відповідь |
В |
Д |
Г |
Г |
А |
Г |
Варіант 1
1. Якщо , то х = … а) - 3; б) 4; в) ; г) - 4.
2. Якщо , то… а)81; б) 9; в) 27; г) 108
3. Якщо то… а) або ; б) або ;
в) або ; г) х = 2 або х = 1
4. Якщо , то… а) 100; б) 2; в) х = 2; г) .
5. Розв’язати рівняння 2х - 2 = 32 - х
а) х = 2; б) розв’язків немає; в) х = - 2; г) х = - 4.
6. Якщо , то…
а) = 4,2; б) 4х = 28; в) = 4; г) = 4;
7. Якщо то… а) 2х = 126; б) 2х = 4; в) 2х = 8; г) 2х = 3.
№ завдання |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
Відповідь |
Г |
В |
А |
Б |
А |
В |
Б |
Лот 6. Підсумковий
Підсумком бесіди з узагальнення та систематизації набутих студентами знань із теми «Методи розв’язання показникових рівнянь» є складена спільними зусиллями схема.
ІІІ. Домашнє завдання
Варіант 2
1. Якщо , то х = … а) 16; б) 1,5; в) 1; г) .
2. Якщо , то… а)5; б) 6; в) 25; г) 5.
3. Якщо то… а) або ; б) або ;
в) або ; г) х = 3 або х = 1
6. Якщо , то… а) 36; б) 2; в) = 2; г) .
7. Розв’язати рівняння 3х - 4 = 54 - х
а) х = 2; б) х = 0; в) х = 4; г) х = - 4.
8. Якщо , то…
а) = 3; б) 3х = 3; в) = 13; г) = 3;
9. Якщо то… а) 2х = 35; б) 2х = 8; в) 2х = 29; г) 2х = - 1