- повторити поняття оборотної та оберненої функцій, властивості графіків взаємно-обернених функцій;
- вивчення властивостей обернених тригонометричних функцій .
Урок формування вмінь та навичок
Обернені тригонометричні функції
Мета уроку: - повторити поняття оборотної та оберненої функцій, властивості графіків взаємно-обернених функцій;
- вивчення властивостей обернених тригонометричних функцій .
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок
Структура уроку:
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
3. Актуалізація опорних вмінь та навичок.
Хід уроку
Вчитель наголошує на важливості теми, оскільки на основі цього матеріалу грунтується і вивчення тригонометричних рівнянь.
У формі фронтальної бесіди проводиться повторення вивченого матеріалу.
Питання для учнів:
Закінчіть математичні твердження:
Наше завдання на уроці – знайти обернену функцію для . Оскільки одному значенню ординати відповідає безліч значень аргумента, то варто розглянути функцію на проміжку , на якому вона зростає, де кожному значенню функції відповідає єдине значення області визначення. Отже, рівняння на проміжку має єдиний корінь, який називається арксинусом числа і позначається .
Арксинусом числа називається таке число із проміжку , синус якого дорівнює .
Приклади:
Обчислити:
2) , бо і .
Варто запам’ятати формули:
Приклади:
Знайти:
№/п |
Функція |
Функція |
1. |
|
|
2. |
|
|
3. |
Функція непарна , її графік симетричний відносно початку координат |
Функція непарна , її графік симетричний відносно початку координат |
4. |
Функція зростаюча: якщо , то |
Функція зростаюча: якщо , то |
5. |
Нуль функції: , якщо |
Нуль функції: , якщо |
6. |
|
|
1) Розташуйте числа в порядку зростання:
а)
Оскільки функція зростаюча, то за властивістю зростаючої функції:
Відповідь: .
б) - самостійно 3 хвилини
Оскільки функція зростаюча, то за властивістю зростаючої функції:
Відповідь: .
2) Знайти область визначення функції:
а) ;
.
б) ;
.
в) ;
.
Функція спадає на проміжку , і приймає всі значення від –1 до 1, тому рівняння на проміжку має єдиний корінь, який називається арккосинусом числа і позначається .
Арккосинусом числа називається таке число із проміжку , косинус якого дорівнює .
Варто запам’ятати формули:
Приклади:
Обчислити:
2) , бо і .
3)
№/п |
Функція |
Функція |
1. |
|
|
2. |
|
|
3. |
Функція парна , її графік симетричний відносно осі |
Функція ні парна, ні непарна |
4. |
Функція спадна: якщо , то |
Функція спадна: якщо , то |
5. |
Нуль функції: , якщо |
Нуль функції: , якщо |
6. |
|
|
Виконання вправ:
1) Які з поданих виразів мають зміст і чому?
а) ; г) ;
б) ; д) ;
Відповідь: г), д).
2) Порівняйте числа:
а) і ;
б) і
Враховуючи, що функція спадна, то за означенням отримаємо
< ; < .
3) Побудуйте графік функції .
Домашнє завдання: Розділ ІІ §1(2,3).
Запитання і завдання для повторення розділу ІІ №6, 7, 9, 10, 11, 12 (1, 2, 5-8).
1