ПЛАН ВІДКРИТОГО ЗАНЯТТЯ
Дисципліна: «Фізичне виховання», група В-22
Тема заняття: «Волейбол. Техніка гри. Прийом та передача м’яча зверху, знизу. Подача м’яча: нижня пряма, бокова пряма, верхня пряма. Навчальна двостороння гра у волейбол.»
Мета заняття: Сприяння з допомогою засобів спортивних ігор позитивному впливу на психічну, фізіологічну та рухову функції студентів.
Методична: Підвищення загальної працездатності організму і рівня технічної підготовленості студентів.
Дидактична:
Навчальна: розвиток і удосконалення методики викладання вмінь і навиків студентам з теми: волейбол; закріпити основні елементи техніки гри у нападі та захисті (стійки пересування; прийом м'яча (зверху, знизу), передача м'яча (зверху, знизу), подача м'яча (нижня пряма, бокова, верхня пряма) блокування та нападаючі удари.)
Розвивальна: заохочувати студентів до постійних занять фізичним вихованням та свідомого ставлення до зміцнення свого здоров’я.
Виховна: сприяти розвитку спритності і координації; виховати морально - вольові якості; сформувати активно - позитивне відношення до занять з волейболу.
Оздоровча: Сприяти укріпленню систем організму, які несуть головне навантаження при виконанні спеціально – технічних вправ та в грі.
Вид заняття: практичне.
Тип заняття: удосконалення вмінь та навиків (тренувальний).
Засоби навчання: ходьба, біг, загально-розвиваючі, спеціально-підготовчі і такі, що підводять вправи.
Форми та методи проведення заняття:
при організації занятій: фронтальний, групової, індивідуальний;
при повторенні техніки: пояснення, показ, повторний, поточний;
при розвитку фізичних якостей: рівномірний, повторний, змінний.
Міждисциплінарні зв’язки:
Методичне забезпечення: навчальна та робоча програма з дисципліни «Фізична культура»
Забезпечення заняття: сітка, м'ячі волейбольні м’ячі, секундомір, свисток, навчально-методичний комплекс викладача.
Місце проведення: спортивна зала коледжу.
Хід заняття
Шикування, привітання, переклик студентів. Завдання та зміст занять. Визначення початкового рівня частоти серцевих скорочень за 15 сек.
Позитивний вплив волейбольних вправ на здоров'я і фізичний розвиток молоді.
Повідомлення теми заняття:
«Волейбол. Техніка гри. Прийом та передача м’яча зверху, знизу. Подача м’яча: нижня пряма, бокова пряма, верхня пряма. Навчальна двостороння гра у волейбол.»
Визначення поняттям «фізичне виховання», «спортивні ігри» «особисте здоров’я». Техніка безпеки, якої додержуються студенти під час виконання волейбольних вправ.
5.Практичне заняття
5.1 В підготовчій частині потрібно підготувати організм до майбутньої основної діяльності, підвищити загальну і спеціальну підготовку. Виконується шикування студентів, вітання, повідомлення задач заняття. Стройові вправи на місці – повороти.
Ходьба в русі: на носках, на п'ятах, на внутрішній та зовнішній частині стопи, перекатом з п'ятки на носок. Під час ходьби спину тримати рівно, положення рук змінювати за командою. Після ходьби переходити на біг. Далі виконується комплекс загально-розвивальних вправ для розігріву м’язів рук і плечового поясу, тулуба в русі. Вправи для розвитку сили м’язів ніг і укріплення зв’язкового апарату гомілкових і колінних суглобів: ходьба випадами, стрибки на одній нозі та на двох ногах з просуненням вперед.
Спеціальні бігові вправи:
Темп середній. ЧСС 100 - 120 ударів/хв.. Дистанція між студентами 0,2 метра.
Після бігу - ходьба 2 кола для нормалізації дихання. Виконуються загально-розвиваючі вправи в русі: колові рухи головою, прямими руками, ривкові рухи, наклони та повороти тулуба, нахили та випади, махи прямими ногами. Всі вправи студенти виконують за викладачем на рахунок – 1-2-3-4. Велика увага приділяється вправам кистей, плечовим суглобам та на розтягування м'язів ніг: нахилам, випадам і так далі.
5.3 В заключній частині. Підсумки заняття викладач вказує позитивні і негативні моменти заняття, оцінює успішність студентів. Оголошує домашнє завдання: до комплексу ранкової гімнастики включити самостійно вивчення: «Профілактика спортивного травматизму».
План-конспект заняття
№ з/п |
Зміст заняття |
Дозування |
Організаційно-методичні вказівки |
Підготовча частина – 25 хвилин
|
|||
1 |
Шикування, привітання, переклик студентів. Завдання та зміст занять. Визначення початкового рівня частоти серцевих скорочень за 15 сек. |
5 хв. |
Правила поведінки та техніка безпеки на заняттях спортивними іграми. Опитування студентів про самопочуття в стані покою і при навантаженні протягом занять. Чсс не тренувального студента: юнаки – 60-70; дівчата – 65-95 уд/хв. |
2 |
Стройові вправи (повороти на місці). Різновиди ходьби: на носках, п’ятках, внутрішній та зовнішній стороні стопи, перекатом з п'ятки на носок. |
3 хв. |
Чітке виконання команд. Основна увага на правильну поставу. Дихання вільне |
3 |
Повільний біг |
3 хв. |
Дихання відкритим ротом і носом, 2 кроку – вдих, 2 кроку – видох. Після ходьби активний відпочинок: вправи на встановлення дихання. |
4 |
Комплекс загально-розвивальних вправ для розігріву м’язів рук і плечового поясу, тулуба в русі. Вправи для розвитку сили м’язів ніг і укріплення зв’язкового апарату гомілкових і колінних суглобів: ходьба випадами, стрибки на одній нозі та на двох ногах з просуненням вперед |
10-15 хв. |
Комплекс спеціально-підготовчих вправ студенти виконують за самопочуттям. Вправи виконувати з повної амплітудою. Інтервал відпочинку між вправами для ніг не більше 30 сек. Активний відпочинок: вправи на встановлення дихання |
а/ |
Ходьба: 1-2 – руки вгору (вдих);3-4 – руки вниз (видих); |
5-8 разів |
«Кроком руш!» |
б/ |
Загально-розвиваючі вправи в русі: Вихідне положення (в. п.) - руки на пояс 1-4 - кругові рухи головою вправо; 5-8 - те ж уліво. |
4-6 разів |
Темп повільний |
в/ |
в. п. – руки перед грудьми зігнуті в ліктях: 1-2 - відведення зігнутих рук назад; 3-4 - те ж із прямими руками, |
8-10разів |
Руки не опускати вниз. |
г/ |
в. п. - руки в сторони 1-4 - кругові рухи кистями вперед; 5-8 - кругові рухи кистями назад; 1-8 - те ж саме передпліччям та руками; |
8-10 разів |
Руки не опускати вниз. |
д/ |
в. п. - руки на пояс 1 - крок правою ногою вперед, руки нагору в замок, прогнутися; 2.- в. п. 3-4 - те ж зі зміною положення ніг; |
8-10 разів |
Прогнутися |
є/ |
в. п. – руки за головою в «замок» на кожний крок – повороти тулуба вліво; вправо; |
10-12 разів |
Спина пряма |
ж/ |
в. п. – руки прямі серед собою 1 – правою прямою ногою дістаємо носочка ноги; 2 – те ж лівою; 3 – правою; 4 – лівою. |
8-10 разів |
Не сутулитися, ноги прямі |
з/ |
в. п.- на кожний крок 1 - нахил до правої ноги. 2 - в. п 3 - нахил до лівої ноги 4 - в. п |
8-10 разів |
Ноги в колінному суглобі не згинати |
и/ |
л) в. п. - руки на пояс 1-2- 3-4 - стрибки на правій нозі; 1-2- 3-4 - те ж на лівій нозі; 1-2- 3-4 - стрибки на обох ногах уперед;
|
4-6 разів |
Стрибати на носках
|
і/ |
в. п. – руки на пояс - правим боком приставним кроком; - лівим боком приставним кроком; |
|
Ноги не зхрещувати |
й/ |
біг з високим підніманням стегна; |
|
Кут піднімання стегна на 90° |
к/ |
біг із нахльостуванням гомілки. |
|
|
17 |
Вправи на поновлення дихання. |
30 сек. |
|
Основна частина – 40-45 хвилин
|
|||
1 |
Визначення основних елементів техніки гри у нападі та захисті (стійки пересування; прийом м'яча (зверху, знизу), передача м'яча (зверху, знизу), подача м'яча (нижня пряма, бокова, верхня пряма) |
3 хв. |
Коротка інформація про техніку волейбольних вправ |
2 |
Прийом і передача м’яча: - прийом і передача м’яча двома руками зверху над собою; - прийом і передача м’яча двома руками зверху в парах;
Рис. 1 Верхня передача - прийом м’яча знизу після накидання партнером; - прийом і передача м’яча двома руками знизу над собою; - передачі м’яча двома руками ( чергуючи верхню з нижньою) в парах через сітку.
Рис. 2 Нижня передача |
15 хв.
|
Звернути увагу на правильне положення рук, ніг, тулуба.
Правильне положення рук, кінцівок і пальців на м'ячі при передачі зверху
Уважно слідкувати за правильністю виконання вправи, ноги обов’язково підсаджуються під м’яч Узгодити роботу рук, тулуба і ніг.
Під час польоту м'яча переміститися "під м'яч". Руки повинні бути перед вами. Перед самим прийомом слід зупинитися. |
3 |
Подачі м'яча: а) нижня пряма подача через сітку у парах; Рис. 6 Нижня пряма подача |
15 хв.
|
Студенти поєднуються у дві команди, кожна отримує м'ячи (по одному на пару). Одночасно вдосконалюється прийом м’яча після подачі. Дівчата перебу-вають за лінією подачі на одній стороні майданчика, юнаки - на протилежній. Гравець, який приймає м’яч, підбиває його над собою нижнім або верхнім прийомом, потім ловить м’яч і біжить за лінію подачі |
б) нижня бокова подача через сітку у парах; Рис. 6 Нижня бокова подача |
|||
в) верхня пряма подача через сітку у парах.
Рис. 7 Верхня пряма подача |
|||
9 |
Навчальна - тренувальна гра у волейбол
|
15 хв. |
Умови проведення двосторонньої гри наближаються до змагальних, (група поділяється на 4 команди). Студенти розташовані, кожен на своїй зоні. Звернути увагу на правильне положення рук, ніг, тулуба, блокування та ударів протягом всій гри. |
Заключна частина – 5 - 7 хвилин
|
|||
1. |
Шикування в одну шеренгу, визначення рівня ЧСС, підсумок заняття. |
3 хв. |
Виставлення оцінок декількох студентів. Встановлення ЧСС: юнаки – 65-75, дівчата – 70-90 уд./хв. |
2. |
Домашнє завдання |
2 хв. |
Профілактика спортивного травматизму |
3. |
Прощання. Організований вихід зі спортивної зали |
2 хв. |
|