Розмовний клуб «Говорімо українською»
Заняття № 15. Перегляд та обговорення фільму
Воєнна драма «Черкаси»: деякі факти про стрічку
➢ Фільм «Черкаси» вийшов у кінопрокат 27 лютого 2020 року. Режисер — Тимур Ященко (до речі, уродженець Черкас). Це його перша повнометражна картина.
➢ Сюжет стрічки побудовано на реальних подіях — історії оборони українського морського тральника[1] під назвою «Черкаси», заблокованого разом з іншими 13 суднами українського флоту в бухті Донузлав (західне узбережжя Криму) військами Російської Федерації в березні 2014 року.
➢ Упродовж трьох тижнів — з 6-го до 25 березня — 48 моряків «Черкас» тримали оборону і навіть після захоплення судна відмовилися спустити прапор. Екіпажу вдалося виїхати на материкову частину України, але сам корабель Росія так і не повернула.
➢ За словами режисера фільму, «Черкаси» — це «елемент у мозаїці хронології анексії Криму», спроба «занурити глядача в атмосферу Військово-морських сил України 2013–2014 років та надати точку відліку для оновлення українських ВМС», а також «показати ментально-культурний конфлікт у тогочасному українському суспільстві».
➢ Робота над сценарієм фільму тривала близько двох років. Доволі активну участь у ній брав Олександр Гутник — старший матрос тральника «Черкаси», який знімав відео під час спротиву.
➢ Військовим консультантом стрічки був справжній командир «Черкас» — капітан першого рангу Юрій Федаш. Із 13 українських кораблів, заблокованих російськими військами в бухті Донузлав, державний прапор не спустив лише тральник «Черкаси». У серпні 2014 року, напередодні 23-ї річниці незалежності України, Юрія Федаша було нагороджено орденом Данила Галицького — «за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, за вірність військовій присязі та високопрофесійне виконання службового обов’язку».
➢ На екрані образ командира «Черкас» утілив актор Роман
Семисал — учасник АТО (антитерористичної операції) на Сході України та виконавець однієї з ролей у фільмі «Кіборги» режисера Ахтема Сеїтаблаєва.
➢ Через те, що тральник «Черкаси» залишився у Криму, стрічку знімали на схожому за силуетом і розміром буксирі ВМС України «Корець». Для цього буксир перефарбували і збудували декорації відповідного типу озброєння. Рішення втілив художник-постановник фільму Олексій Величко.
➢ Зйомки фільму розпочалися навесні 2017 року. Проходили в районі Кінбурнської коси (Миколаївська область), Очаківського порту, а також у одному з сіл Чернігівської області.
➢ Головні герої драми «Черкаси» — сільські хлопці Михайло та Лев — вигадані. Роль Михайла виконав Євген Ламах, роль Лева — Дмитро Сова. Євген Ламах також знімався в фільмах «Крути 1918» та «Іловайськ 2014. Батальйон «Донбас».
➢ Моряків з буксира «Корець» залучили до масових сцен. Крім того, у фільмі знялися двоє членів екіпажу «Черкас» — Михайло Воскобойнік (зіграв героя на прізвисько «Спорт») та Антон Толмачов.
➢ На початку блокади, коли було затоплено тільки два кораблі, тральник «Черкаси» ще міг вийти у відкрите море. Однак спершу потрібно було відтягнути один із затоплених кораблів. Коли тральник наблизився до цього корабля (підійшов до нього кормою), Михайло Воскобойнік зголосився стрибнути на палубу затопленого корабля з канатами для швартування, перев’язати його й повернутися.
➢ Кілька сцен у фільмі було присвячено кримським татарам. Кримськотатарські громади справді допомагали команді «Черкас» під час блокади — привозили продукти, питну воду, розповідали про ситуацію на березі.
➢ Кримського татарина на ім’я Тагір зіграв Олександр Лаптій. За словами Олександра, у цього персонажа був «реальний прототип — неформальний лідер кримської громади з невеличкого селища біля бухти Донузлав», який зник безвісти навесні 2014 року. ➢ Побиття та насильницьке годування кока з «Черкас» — вигадана подія. Як пояснив Тимур Ященко, у персонаж кухаря була «вкладена метафора політикуму України, котрий у 2014-му українці викинули за борт». Справжнього кока «Черкас» матроси, навпаки, поважали.
➢ Фільм «Черкаси» уперше побачили глядачі Одеського міжнародного кінофестивалю, який відбувся в липні 2019 року. Потім стрічку показали на Варшавському кінофестивалі.
➢ Віктор Онисько, один із режисерів монтажу картини
«Черкаси», брав участь у бойових діях на території Донецької, Луганської та Херсонської областей. У грудні 2022 року загинув на фронті.
Розмовний клуб «Говорімо українською»
Під час підготовки матеріалу було використано такі джерела:
Ворона, Г. (2023, 2 січня). На фронті загинув режисер монтажу фільмів «Черкаси» та «Захар Беркут». Інтернет-видання “Big Kyiv”. https://bigkyiv.com.ua/na-fronti-zagynuv-rezhyser-montazhufilmiv-cherkasy-zahar-berkut
Максименко, О. (2020, 26 лютого). Фільм «Черкаси»:
трансформація армії та характерів, які чинять опір. Новинарня — новини України, що воює. https://novynarnia.com/2020/02/26/filmcherkasi-transformatsiya-armiyi-y-harakteriv-yaki-chinyat-opir
Назарчук, І. (2020, 11 лютого). «Черкаси» будуть чинити опір». 10 подробиць про воєнну драму, що виходить на кіноекрани. Радіо «Свобода». https://www.radiosvoboda.org/a/film-cherkasy-desyatpodrobyts/30427089.html
Сабініч, В. (2020, 28 лютого). Фільм «Черкаси»: про гідність, відданість та мужність українських моряків. Інтернет-видання
“Tokar”: простими словами про складне.
https://tokar.ua/read/40599/film-cherkasy-pro-hidnist-viddani
Сомов, Ю. (2020, 11 березня). П’ять незручних запитань про воєнну драму «Черкаси» режисеру Тимуру Ященку. Інтернет-видання “The Lime”. https://apostrophe.ua/ua/article/lime/kino/2020-03-11/5neudobnyih-voprosov-o-voennoy-drame-cherkasi-rejisseru-timuruyaschenko
[1] Тральник — це військове судно для виловлювання та знищення підводних мін за допомогою спеціального пристрою (трала). На тральнику є озброєння, але немає протикорабельних ракет, якими можна було б уразити супротивника.
Розмовний клуб «Говорімо українською»
Символіка Військово-морських сил Збройних сил України
Емблема ВМС ЗСУ
Емблема Військово-морських сил Збройних сил України — це прямий рівносторонній хрест із розбіжними сторонами малинового кольору, в центрі якого у круглому медальйоні синього кольору вміщено зображення знака княжої держави Володимира Великого. Медальйон накладено на стилізовані зображення двох схрещених якорів. Висота медальйона становить 2/5 висоти хреста. Пружки хреста і медальйона, а також зображення якорів — золоті.
Прапор ВМС ЗСУ
Прапор Військово-морських сил Збройних сил України — це прямокутне полотнище білого кольору зі співвідношенням сторін 2:3, у центрі якого розміщено прямий хрест синього кольору, а у верхньому лівому куті полотнища (крижі) — державний прапор України. З трьох сторін (окрім крижа) хрест має синю облямівку, розміщену на відстані в 1/4 ширини сторін хреста. Ширина сторін хреста становить 1/15 від довжини полотнища, а ширина облямівки — 1/4 ширини сторін хреста. Обидві сторони полотнища прапора дзеркально ідентичні.
Джерело: офіційний вебсайт Міністерства оборони України
Коментар.
Знак княжої держави Володимира Великого — це тризуб.
Криж — кутова частина полотнища прапора.
Розбіжний — той, який розходиться від чого-небудь у різні боки.
Облямівка — смуга, що оточує.
Пружок — поздовжній вузький край.