Заняття спільної ігрової діяльності з дитиною середнього дошкільного віку із ЗПР
Тема: Побудуємо паркан
Мета:
1. Розділ «Здоров'я»:
- закріплювати у дитини позитивне ставлення до виконання ігрових завдань;
- закріплювати вміння розпізнавати емоційні стани ляльки;
- продовжувати розвивати у дитини загальну та дрібну моторику; тактильно-рухове відчутне сприйняття;
- Розвивати точність цілеспрямованих рухів.
2. Розділ «Соціальний розвиток»:
— закріплювати в дитини вміння здійснювати спільну діяльність із педагогом, засновану на навичках співробітництва;
- продовжувати виховувати у дитини бажання допомогти герою гри у скрутній ситуації.
3. Розділ «Пізнавальний розвиток»:
- закріплювати вміння дитини впізнавати та показувати домашніх тварин за словом;
- закріплювати вміння розрізняти диких та свійських тварин;
- продовжувати розвивати у дитини графомоторну функцію;
- продовжувати вчити помічати іграшку з картинкою;
- Вчити диференціювати будівельні деталі на кубики та цеглини;
- продовжувати розвивати навички конструювання
4. Розділ «Комунікація»:
- продовжувати розвивати у дитини слухове сприйняття;
- продовжувати вчити підтримувати діалог, реагувати на питання за допомогою невербальних засобів спілкування;
— вчити використовувати звуконаслідування як позначення домашньої тварини;
— продовжувати розвивати розуміння мови та вміння відповідати на запитання.
Обладнання та ігрові матеріали:
Демонстраційний матеріал: будиночок, лялька, іграшки домашніх та диких тварин, іграшкові дерева, схематичні зображення артикуляційних вправ, гра на розвиток ручної моторики «молоток та цвяхи».
Роздатковий матеріал: картинки домашніх тварин, манка, будівельні деталі (кубики, цеглинки одного кольору), індивідуальне дзеркало, серветка.
Методи та прийоми:
• ігрова мотивація;
• ігрові вправи та завдання;
• зразок;
• пояснення;
• питання;
• повторення відповіді;
• показ;
• практична допомога.
Попередня робота:
• вивчення лексичної теми "Домашні тварини", "Дикі тварини";
• ігри знання квітів;
• вправи в розвитку емоцій;
• ігри на співвідношення іграшок із їх зображенням;
• малювання на манці.
Робота з батьками:
• індивідуальні бесіди з батьками про проведення спільних ігор з дитиною із закріплення кольору, форми та величини геометричних фігур та форм;
• бесіди та читання художньої літератури з дитиною про пору року зима;
• спостереження під час прогулянки за властивостями снігу.
Хід заняття:
1. Організаційний момент та створення емоційно-позитивного настрою.
Дефектолог: – Подивися, хто на нас чекає? Це дівчинка Маша. Вона дуже рада тебе бачити!
(На столі стоїть будиночок, дерева, дикі та домашні тварини, лялька-дівчинка)
Дитина посміхається, махає ляльці рукою (або киває головою).
Дефектолог: - Покажи, де живе Маша?
Дитина вказує на будиночок.
Дефектолог: — Маша має домашніх тварин. Хочеш із ними познайомитися?
Дитина позитивно реагує.
Педагог розкладає перед дитиною картинки із зображенням свійських тварин (кішка, собака, корова, кінь, коза, баран, порося): — Покажи, де корова? Покажи, де собака? І т. д. за всіма картинками.
Дитина показує відповідні картинки.
Дефектолог: - У Маші домашні тварини в лісі заблукали. Давай допоможемо їх знайти та привести до будиночка Маші. А допоможуть нам малюнки.
Педагог показує дитині по одному малюнку: — Знайди цю тварину.
Дитина знаходить відповідне картинці домашню тварину і ставить її поруч із будиночком.
Дефектолог: - А як корова (кішка, собака, коза, баранець, конячка) кричить, Машу кличе?
Дитина показує звуконаслідуванням, як кричать домашні тварини.
Дефектолог: — Маша засумувала, раптом її домашні тварини знову до лісу втечуть. Просить нас допомогти. Давай збудуємо паркан навколо будинку.
Дитина позитивно реагує пропозицію.
Артикуляційна гімнастика.
Дефектолог: - Покажемо Маші як наш язичок теж вміє будувати парканчик. Педагог розповідає казку про веселу мову, супроводжуючи її виконанням вправ. (Вранці язичок прокинувся і потягнувся («Голочка»)). Праворуч, ліворуч повернувся («Годинник»). Виглянув у віконце, подивився – чи не йде дощ, чи немає калюж на доріжках («Гойдалка»). Вирішив язичок побудувати паркан, взявся до роботи («Чистимо зубки»). Ах, який гарний вийшов паркан! («Парканчик»)
Дитина виконує вправи самостійно або з наслідування.
Дефектолог: А тепер ми намалюємо паркан.
Педагог дає дитині ємкість з манкою.
Дитина пальчиком малює паркан перед нею лежить зразок
Дефектолог: Маше дуже сподобався твій малюнок. Вона питає, а чи зможеш ти збудувати паркан? Розповімо Маші віршик, як ми будуємо паркан.
Пальчикова гра «Столяри»
(Педагог вимовляє текст вірша і разом із дитиною виконують рухи руками)
Ану, веселіше вдаримо молотком,
(стукаємо кулачками один про одного)
Сильніше, рівніше ми гвоздики заб'ємо.
(стукаємо по колінках)
Тук-тук, тук-тук, тук-тук, тук-тук.
(стукаємо по столу)
Без молотка та без цвяхів,
Парканчик будуємо для звірів!
(зімкнути разом обидві прямі долоні)
Дефектолог: А тепер ми покажемо Маші, як ти вмієш забивати цвяхи.
Дитина виконує дії з дидактичною грою «Молоток та цвяхи»
Дефектолог: — Ну, ось ми й готові побудувати паркан. Вибери деталі, які підійдуть для будівництва огорожі.
Дитина вибирає серед будівельних деталей цеглини.
Педагог допомагає дитині побудувати паркан навколо будиночка.
Дефектолог: — Ну, ось ми й побудували паркан. Маша дуже рада – тепер її домашні тварини не зможуть втекти до лісу та заблукати. Дякую тобі!
Дитина посміхається і маше ляльці на прощання.