Конспект заняття з мовленєвого спілкування в старшій групі на тему "Таємниці звукової галявини" .
Програмовий зміст: вправляти в добиранні назв «живих» та «неживих» предметів,добиранні прикметників до іменника «мова»,узгоджувати їх у роді,числі та відмінку; закріплювати знання дітей про звук як найменшу одиницю мовлення,розрізняти звуки навколишнього середовища,розвивати фонематичний слух,увагу,творчі здібності;виховувати радість від спілкування з дорослими та однолітками,повагу та любов до рідного народу,бажання спілкуватися рідною мовою.
Тема.Таємниці Звукової Галявини
Програмовий зміст: вправляти в добиранні назв «живих» та «неживих» предметів,добиранні прикметників до іменника «мова»,узгоджувати їх у роді,числі та відмінку; закріплювати знання дітей про звук як найменшу одиницю мовлення,розрізняти звуки навколишнього середовища,розвивати фонематичний слух,увагу,творчі здібності;виховувати радість від спілкування з дорослими та однолітками,повагу та любов до рідного народу,бажання спілкуватися рідною мовою.
ХІД ЗАНЯТТЯ
З'являється казковий Хлопчик-Мізинчик.
Хлопчик. Доброго вам ранку! Ви вже зачекалися?
— Діти, ви любите подорожі?
— А подорож сьогодні незвичайна. Відгадайте, куди ми будемо подорожувати?
Буква до букви — І виникло слово.
Слово до слова — Звучить рідна... (мова).
— Запрошуємо вас у подорож до Феї Мови, до Казкової Звукової Галявини!
Для початку, для розминки
Пригадайте вірші, дітки..
1-ша дитина
Звуків дуже є багато
У природі все звучить:
Свище вітер, грім завзято
В темнім небі гуркотить.
2-га дитина
Навесні співає пташка
І струмочок жебонить.
Джміль гуде, дзвенить комашка,
Все по-своєму звучить.
3-тя дитина
Звуки всі пізнати можна.
Хоч багато в світі їх,
Розбере дитина кожна,
Де тривога, сум чи сміх.
4-та дитина
Але звуки ці не мовні:
Стукіт, грюкіт, шелест, свист.
Хоч приблизно та умовно
Ними скаже щось артист.
Залітає Сорока-Білобока.
Я Сорока-Білобока,
Весь світ облітала.
Тру-ру-ру, тру-ля-ля,
Ось пакет від журавля.
І побажання в щасті жити,
Гарно вчитись і дружити.
Вихователь. Дякуємо вам, Сороко-Білобоко та Журавлику, за допомогу.
Вихователь відкриває пакет.
— Тут загадка. Як її ми відгадаємо, одразу дізнаємось, куди крокувати.
Під сосною край доріжки
Що стоїть серед трави?
Ніжка є без чобітків,
Капелюх — без голови. (Гриб)
— Де ростуть гриби? Куди нам іти? (Треба йти до лісу.)
З'являється їжачок.
Їжачок. Хто я, діти? (їжачок)
Я маленький їжачок,
В мене сила голочок.
Діточкам усім на спинці
Я несу гостинці:
Грушку, яблуко, грибок
І цікавих сто казок.
Дидактична гра «Грибочки»
— Діти, треба збирати гриби до кошика їжачка і називати слова - назви живих істот, якщо гриб з червоним капелюшком, і слова — назви неживих предметів, якщо гриб з коричневим капелюшком.
Їжачок. Щиро дякую, маленькі мої дру3і. За допомогу я подарую вам чарівний осінній листочок, який врятує вас від біди.
Їжачок віддає листочок вихователеві.
Вихователь. Вчимося, друзі, слово любити.
Слово до слова — й думка сповита.
Люди без думки — птахи безкрилі,
З думкою люди мудрі й щасливі.
З'являється Хлопчик-Заважайлик.
Хпопчик-Заважайлик (голосно)
Заважаю всім завжди:
Ти зажди мене, зажди.
Добра від мене не чекай,
А ну, усі тікай, тікай! (Удає, ніби розганяє дітей.)
Xлопчик-Заважайлик. Куди йдете, прямуєте? (До Звукової галявини.)
Хлопчик-Заважайлик
Заважати буду вам:
Бубоніти, реготати, викривляти, лоскотати...
До галявини дійти вам не дам,
Таємниці звукової не віддам!
Вихователь. Що робити?
Діти нагадують про чарівний осінній листочок.
- Як ми могли забути про чарівний осінній листочок! Настав його час.
Вихователь торкається листочком до Хлопчика-Заважайлика, діти разом повторюють:
Заважайлик, не сварись, посміхнись!
Перетворись із Заважайлика
На доброго Хлопчика-Грайлика!
Заважайлик стає добрим, веселим, чемним.
Фізкультхвилинка
Трава низенька,низенька
Дерева високі,високі
Вітер дерева колише гойдає
То вліво то вправо нахиляє
То вверх,то назад
То вниз нагинає
Пташки летять відлітають
А діти тихенько за столи сідають
Хлопчик-Грайлик,. Я пропоную вам пограти в гру.
Дидактична гра «Назвіть, що почули»
Хлопчик-Грайлик звертає увагу дітей на предмети, що лежать на столі
(ножиці, дзвіночок, аркущ паперу, молоточок, брязкальця,
ляльку).
— Подивіться, які різні предмети! Які з них ви знаєте?
— Усі вони вміють видавати що? (Звуки)
— Пограймо! Я звуки різні буду утворювати, а ви відгадайте, який предмет їх видає.
Хлопчик-Гратайлик за ширмою за допомогою певних предметів відтворює різні звуки.
— Що звучить? Який предмет працює? Як здогадався?
Діти відгадують, який предмет видає звуки.
-На ярмарок усі!
Яно,ти чула ,як гукали на ярмарок? Ходімо швидше,там так цікаво буде,на людей подивимось,себе покажемо!
Ой. чула Діано я,чула не глуха,Та вже біжу.Ось часнику вродило,дівати нікуди.Ото продам куплю горщиків,бо їх на все треба:і на молоко,і на сметану,і на сир.
То біжімо вже,не барімося. А я ось цибулю несу продавати,бо так багато її в нас! І така вся як кулаки-велика,чистенька,суха і така солодка,як мед,
Таке скажеш, як мед.Тільки но розріж,то сльози так і поллються на той мед. Ото вже придумала!
А я кажу,що солодка моя цибуля,бо це сорт такий люди вивели. Ну нехай не така солодка ,як мед,а все ж не гірка,як твій часник.
А в мене теж солодка.Та тільки я не несу її на базар,солодку цибулю я й сама зїм. А от часник несу- він хоч і пекучий,але такий пахучий,що їж і ще хочеться.от.
Вихователь.дівчата ви тоді ідіть на ярмарок ,а ми крокуємо дальше.
Ви уважні, спритні, милі.Це дає вам нові сили.
Ось ви і при йшли. Подивіться, яка краса! На осінній галявині багато різнокольорових листочків.
Прислухайтесь, про що розмовляють листочки,
Мова наша, мова —
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова.
Я без тебе, мово, —
Без зерна полова,
Соняшник без сонця,
Без птахів діброва.
— Погляньте, вже врожай дозрів (показує на яблука, груші, калинові кетяги). Це не прості яблука, груші та калинові кетяги, а зачакловані слова про мову нашу рідну. Треба цей врожай зібрати, до кошика поскладати і красиві слова про мову називати. Спробуймо всі красиві слова про мову до кошика зібрати, щоб Феї Мови подарувати.
Дидактична гра «Збери врожай»
Діти збирають яблука, груші, калинові кетяги і складають до
великого кошика, підбираючи красиві слова, які можна сказати
про рідну мову. (Кольорова, солов'їна, співуча, різнобарвна, приєм-
на, рідна, мила, промениста, цікава, красива, милозвучна, тепла,
прекрасна, чиста, дивна, чарівна, чудова, калинова тощо)
Під чарівну музику з'являється Фея-Мова.
Фея Мови. Як довго я на вас чекала!
Діти їй віддають кошик.
— Спасибі вам за теплі, приємні слова. Ви молодці, подолали всі труднощі. Про мої таємниці самі вже дізнались. Пригадайте їх.
Діти називають таємниці:
• звуки ми можемо чути та вимовляти;
• зі звуків складаються слова, а зі слів — речення (думки);
• мову свою треба оберігати, любити, пізнавати;
• навчатися красиво, правильно говорити.
Фея Мови
Молодці, мої рідненькі, ви запам'ятайте:
До гарного слова нам треба звикати,
Щоб мова була — як дзвінке джерело.
Подумай сім разів перед тим, як сказати,
Щоб слово ваше людям радість несло,
Щоб чарами ніжними слово дзвеніло,
Напоєне ласкою завжди було.
Слово чарівне відкриє нам казку,
Лише скажи тепло й ніжно: «Будь ласка!»
Фея Мови дарує дітям подарунки та прощається з ними, забираючи із собою Хлопчика-Грайлика та Хлопчика-Мізинчика. Вихователь.
__Хто нас відвідав сьогодні?
— У які ігри ми грали?
— Про що розмовляли?
— Що ви можете сказати про нашу мову?
Мова наша — найчистіша криниця.
Є і краса, і. багатство в тобі.
Кожен приходить до тебе напитися
В радості, в щасті, у тихій журбі.