Заняття з елементами тренінгу «Хвороби цивілізації»
Цілі: сформувати в учнів поняття про те, що цивілізація не лише приносить користь, але й завдає шкоди у вигляді хвороб цивілізації.
Результати навчання
Обладнання і матеріали: аркуші паперу, маркери, відеофільм, презентація «Тиждень жахів».
Час проведення: 90 хвилин.
І. Вступна частина (10 хв)
Галявина знань
Дітям пропонується розмістити свої сонечка на галявині, залежно від рівня знань про хвороби цивілізації, на травичці, кущику, дереві або на хмарині. Підбиваючи підсумки роботи тренінгу, слід подивитися, чи змінилося положення сонечок учасників тренінгу після закінчення роботи тренінгу.
3. Вправа «Знайомство»
Учні діляться своїми досягненнями, які були в них за останній тиждень.
4. Вправа «Правила»
II. Основна частина (65 хв)
1. Мозковий штурм (5 хв) Назвати хвороби цивілізації.
Учитель записує всі варіанти, запропоновані дітьми.
2. Інформаційне повідомлення (15 хв)
Ми втрачаємо своїх дітей і молодь — навіть якщо вони виживають, багато хто із цих дітей не мають можливості рости й розвиватися до повного потенціалу.
Голова ВООЗ Гро Харлем Брундтланд
Ми живемо в перехідний період становлення суспільства, коли проблем завжди більше, ніж під час стабільного життя. У цей час демографічні показники в Україні характеризуються катастрофічним скороченням природного приросту населення
— демографічна крива неухильно повзе вниз. Щорічно населення України зменшується на 1,5 %, за останні десять років воно скоротилося на 4,5 млн осіб.
Такого показника смертності серед працездатного населення в мирний час ще
не реєструвалося.
Показник народжуваності в Україні (один з найнижчих у Європі) удвічі нижчий за смертність. Це стало серйозною загрозою для українського народу — загрозою депопуляції, що є причиною демографічного шоку, демографічної катастрофи в країні. За прогнозами експертів ВООЗ, такий стан зберігатиметься ще протягом десятків років. Якщо ситуацію сьогодні не змінити на краще, до 2050 року в Україні залишиться менш ніж 30 млн жителів.
Неінфекційні захворювання в 30 % випадків призводять до первинної інвалідності дорослого населення. Сьогодні на очікувану тривалість життя впливає не рівень дитячої смертності, як це було в першій половині минулого сторіччя, а смертність дорослого населення від неінфекційних захворювань.
На початку XXI століття у зв'язку зі складною соціально-економічною ситуацією Україна, одна з найбільших країн Європи з населенням майже 48 млн осіб, виявилася на чолі сумного списку показників загальної смертності й кількості смертей через серцево-судинні захворювання, випереджаючи всі країни Європи й багато країн світу. Смертність в Україні вдвічі вища, ніж у Європі, у чотири рази — ніж у Японії.
Смертність від хронічних неінфекційних захворювань становить 82 % у загальній структурі смертності, на частку серцево-судинних захворювань припадає 61,6 %. Слід також ураховувати й те, що в країні понад 20 млн хворих на серцево-судинні захворювання.
Які ж хвороби принесла цивілізація?
Хворобами цивілізації називають ті хвороби, що виникли в результаті негативного впливу промисловості й науково-технічної революції на навколишнє середовище й саму людину.
Колись причинами передчасної смерті людини були травми, пізніше — інфекційні захворювання. Сьогодні в економічно розвинених країнах люди помирають передчасно через серцево-судинні, онкологічні й ендокринні захворювання, що виникають у результаті малорухомого способу життя, незбалансованого харчування, частих нервових стресів, забруднення навколишнього
середовища.
Машини, прилади, різноманітна техніка, мобільні телефони, тобто досягнення цивілізації, скорочують нам відстані, полегшують життя, але водночас забирають частину наших свобод і позбавляють звичайної фізичної активності. Тому людям, які живуть в індустріально розвинених країнах, властива гіподинамія. Після гіподинамії йде інша, пов'язана з нею, хвороба — ожиріння.
Ожиріння — результат неправильного харчування.
У сучасному світі кількість людей з надлишковою вагою тіла досягла мільярда. В Італії серед дванадцятирічних дітей 36 % страждають на ожиріння, у Греції — З1%; в Іспанії — ЗО; у США — 27 %. У нашій країні не завадило б схуднути кожному четвертому підлітку.
Зайві кілограми спричиняють задишку, змушують серце працювати з більшим навантаженням, призводять до серцево-судинних захворювань, порушення обміну речовин. Однак це не означає, що підліток повинен відмовлятися від їжі, а тим більше голодувати. Просто все добре в міру. І цю міру потрібно знати!
Ожиріння — це хвороба, пов'язана із цивілізацією. Людині в індустріальному суспільстві реклама весь час рекомендує щось придбати. І найчастіше це продукти, багаті на калорії: цукерки, шоколад, масло, морозиво, майонез. Тому, перш ніж щось з'їсти, необхідно подумати, наскільки це вам корисно.
Ще однією хворобою цивілізації є алергія. У XIX столітті алергійні захворювання фіксувалися вкрай рідко. Сьогодні алергійні захворювання посідають третє місце після серцево-судинних і онкологічних захворювань.
Алергія тісно пов'язана з розвитком індустріального суспільства. Розвиток промисловості призводить до таких наслідків:
Усе це фактори ризику, які призводять до того, що наша імунна система починає працювати зі збоями, у результаті чого і з'являються алергійні реакції. Проявляються вони по-різному: висипи на шкірі, бронхіальна астма та інші захворювання.
Тютюнопаління і рак
Досить часто фактори ризику пов'язані з поводженням самої людини. Можна говорити не лише про хвороби цивілізації, але й про хвороби способу життя. Наприклад, рак Легенів і на 90 % є наслідком тютюнопаління. І А хто ж винний у тому, що людина палить? Рак — не найпоширеніше захворювання, що спричиняється палінням. Без сумніву, паління збільшує ризик розвитку рака або безпосередньо призводить до раку порожнини рота, язика, глотки, горла, бронхіального дерева, легенів, стравоходу, шлунка, сечового міхура, шкіри.
Учні об'єднуються в три групи: «Троянда», «Ромашка», «Барвінок».
Члени групи «Троянда» працюють над проектом «Наслідки неправильного харчування».
Члени групи «Ромашка» працюють над проектом «Алергійні хвороби».
Члени групи «Барвінок» працюють над проектом «Наслідки тютюнопаління».
КРАМНИЦЯ МОЖЛИВОСТЕЙ
Одного разу чоловіку наснилося, начебто він прийшов у місто і зайшов до крамниці. Він довго ходив між полицями, де лежали різні екзотичні фрукти й овочі. Вони приваблювали його своїми яскравими кольорами й вишуканим ароматом. Але, тільки-но чоловік торкався до них, вони перетворювалися на маленькі зерна. Тоді він звернувся до продавця: «Дайте мені, будь ласка, ось цей фрукт». Але хазяїн відповів: «Ми не продаємо плодів, ми торгуємо насінням».
Питання для обговорення
ІІІ. Завершальна частина (15 хв)
1. Вправа «Очікувані результати»
Учні переміщають на галявині знань свої сонечка, якщо вони отримали нову інформацію про хвороби цивілізації.
2. Вправа «Вежа знань»
Діти, простягаючи руки вперед і кладучи їх на руки вчителя, говорять, що нового вони дізналися на тренінгу.
3. Підбиття підсумків
Учні висловлюють свою думку про роботу тренінгу.