Тема: «Вчимося із задоволенням».
Мета: актуалізувати знання про школу; познайомити учнів між собою; визначити загальну емоційну атмосферу в класі.
Обладнання: коло (для смайликів, серцевинки для квітки класу), овали (пелюстки), клей-олівець, м’яч.
Хід заняття
Привітання
Психолог вітається з учнями та пропонує познайомитися між собою: спочатку називає своє ім’я, а потім просить учнів разом голосно назвати за командою своє. Після цього психолог перераховує почуті імена та просить учнів назвати його ім’я.
Психолог пропонує продовжити знайомство з однокласниками і пограти в гру.
Вправа «Ти скоріше поспіши та як звуть тебе скажи»
Мета: організувати знайомство однокласників між собою шляхом озвучення імен.
Почувши своє ім’я, учні мають підвестися і стати біля парти (підстрибнути, поплескати в долоні тощо).
Хід вправи
Психолог визначає одного з учнів (кидає йому м’яч або торкається плеча) зі словами: «Ти скоріше поспіши та як звуть тебе скажи». Якщо в класі є діти з такими самими іменами, вони також мають швидко підвестися та виконати певну дію, пропоновану психологом.
Вправа триває, доки всіх дітей не буде залучено до її проведення.
По завершенні психолог пропонує пригадати, скільки в класі Настусь, Андріїв тощо. Виконання вправи можна продовжити: психолог викликає до дошки 3-5 учнів і просить певного учня із класу пригадати імена тих, хто стоять біля дошки.
Вправа «Розкажи мені про школу…»
Психолог запитує учнів про розташування школи, її особливості за допомогою запитань:
Вправа «Ми – одна сім’я»
Мета: об’єднати клас.
Хід вправи
(Учні вчать перший куплет вірша, повторюючи текст та дії за психологом).
В цьому класі друзі всі (три рази плескання в долоні),
Я і ти, і ми, і ви (три рази плескання в долоні),
Добрий день тому, хто зліва (поворот уліво, кивнути головою),
Добрий день тому, хто справа (поворот управо, кивнути головою),
Ми – одна сім’я (розвести руки в сторони, показати на всіх).
Молодці!
Психолог. Ви вже знаєте імена своїх однокласників, а зараз пропоную дізнатися про них ще більше.
Вправа «Інтерв’ю»
Мета: краще познайомитися з однокласниками, зокрема довідатися про їхні вподобання, інтереси.
Хід вправи
Психолог. Чи знаєте ви, що означає слово «журналіст»? (Це професія)
Що робить журналіст, чим він займається? (Пише статті, бере інтерв’ю тощо)
Психолог пропонує учням взяти інтерв’ю у свого сусіда по парті, запитавши в нього:
По закінченні інтерв’ю психолог просить деяких учнів вийти в центр класу й озвучити те, що вдалося дізнатися під час опитування.
Вправа «Створення «квітки класу»»
Мета: об’єднати клас символічно; провести презентацію уподобань учнів.
Обладнання: аркуші паперу білого кольору овальної форми («пелюстки»), серцевинка для квітки, на якій указано клас, наприклад, 1-Б.
Хід вправи
Учням роздають аркуші паперу білого кольору («пелюстки»), на яких кожного учня просять намалювати:
Психолог. Сьогодні ми говорили багато про те, що клас – це одна сім’я. У класі багато учнів, і кожний із вас має свої захоплення, інтереси, про які ми дізналися під час виконання вправи «Інтерв’ю». Зараз пропоную разом створити «квітку класу». Кожна пелюстка цієї квітки позначатиме одного із вас.
По закінченні виконання цього завдання учням пропонується розфарбувати свою пелюстку, а на звороті діти, які вже вміють писати, можуть зазначити своє ім’я. Тим, хто ще не вміє цього робити, допомагає вчитель або психолог.
По закінченні роботи діти розповідають про себе щось цікаве і прикріплюють пелюстку до серцевинки.
Вправа «Мій настрій»
Мета: визначити емоційний настрій у класі.
Обладнання: зображення кола (для смайликів).
Хід вправи
Учням роздають кола, на яких потрібно намалювати смайлик – схематичне зображення людського обличчя, що використовується для передавання емоцій. Пропонується зобразити власний настрій. Для полегшення процесу оброблення результатів учням пропонується готове зображення основних емоцій (радості, суму, гніву, страху тощо).
Прощання
Рефлексія
Психолог. Дякую вам, діти, за плідну роботу. Бажаю чудового настрою, порозуміння з іншими.