Заняття з розвитку зв'язного мовлення. Складання оповідання за допомогою картинок: «Годівничка для птахів»
ЦІЛІ:
НАВЧАЛЬНІ
РОЗВИВАЮЧІ
ВИХОВНІ
Обладнання: лялька Даринка-Мандрівниця, іграшковий собака, конверти на кожного учня, деформований текст на дошці та в конвертах, магнітофон, аудіозапис
Хід заняття:
Вчитель: - Починаємо заняття. Усміхніться. Подаруйте свої посмішки мені та один одному. Адже посмішки надихають нас до приємного спілкування.
Даринка: А тепер налаштуємося на заняття, відкриємо долоні та промовимо чарівну фразу: «Я хочу багато знати». Бажаю успіхів!
Актуалізація знань
Вчитель: Назвіть ознаки зими (Дні стають коротшими, а ночі довшими. Сонце світить рідше. Іде сніг. Дме холодний вітер. Люди одягли теплий одяг. Звірі готуються до зими. Птахам голодно.)
Мовленнєва зарядка. Пальчикова гімнастика
На дошці – чистомовка:
Буква «Щ» на щітку схожа.
Щітка всюди допоможе:
Щось почистить, щось помиє –
Це найкраще щітка вміє.
(Наталія Косенко)
Прочитайте:
- за складами;
- повільно;
- з прискоренням;
- з запитальною інтонацією;
- сердито;
- весело;
- Молодці! Із завданням впоралися.
Вчитель: Відгадайте загадку
Для пташок у цій хатинці
Є завжди смачні гостинці.
Сойки, снігурі, синички –
Всі летять до …
- Розділіть на склади, поставте наголос
- Вимовте за складами
- Проговоріть швидко
- Що таке годівничка? Від якого слова походить?
Пальчикова гімнастика
Пташки літали
Крильцями махали
Сіли посиділи
Далі полетіли
- Хто майструє годівнички птахам?
Створення проблемної ситуації.
На дошці – серія картинок
- Діти, як ви думаєте, про що ми говоритимемо на уроці?
- Чим займатимемося на уроці?
Робота по серії картинок
-Розгляньте картинки.
- Розташуйте картинки у правильній послідовності.
- Розкажіть, що бачите на картинках.
- Почніть вашу розповідь зі слова «Спочатку», використовуйте слово «Потім».
Вчитель:
Візьміть конверти із завданнями.
Прочитайте.
Визначте послідовність речень.
Виберіть речення до 1 картинки. Прочитайте.
Аналогічно виконується робота з 2 і 3 картинками.
Даринка: Прочитайте усі речення.
Чи вийшов у нас текст? (У нас вийшов текст. Текст складається з кількох речень. Усі речення пов'язані за змістом.)
Запишіть
Фізкультхвилинка
На гіллі сидить ворона,
Крильцями махає.
З горобини стиглі грона
По черзі зриває.
То уліво повернеться,
То вправо зазирає.
Знову стиглі ягідки
Додому кидає.
Словникова робота
Вчитель: Прочитаємо текст ще раз. Замініть близьким за значенням словом слово робив (Робота із словником)
Робота над заголовком тексту
Вчитель: Яка основна думка (тема) тексту?
-Як можна назвати текст? Головну тему ми маємо відобразити у заголовку.
На вибір – три заголовки:
«Годівничка»
«Вірний друг»
«Хлопчик та собака»
Творчі завдання
Даринка: Які слова подяки можуть сказати пташки хлопчику за зроблену годівничку?
Домашнє завдання
Вчитель: Намалюйте годівничку, яку ви хотіли б змайструвати і розкажіть, як її виготовлятимете.
Підсумок уроку
Даринка: Чи сподобався вам урок? Розфарбуйте пташку на конверті таким кольором, який настрій у вас зараз.