Первомайський ЦНТТУМ
Гурток “Радіоелектронне конструювання”
Керівник гуртка Семенова Олена Анатоліївна
Розробка заняття на тему:
Застосування елементів технічної естетики та дизайну при створенні радіоелектронних приладів.
Тема: “Застосування елементів технічної естетики та дизайну при створенні радіоелектронних приладів.”
Мета: ознайомитись із поняттями “технічна естетика” та “дизайн”, розвивати увагу, спостережливість, художній смак та творчі здібност, виховувати прагнення до прекрасного.
Обладнання: ПК
Тип заняття: оглядова лекція з використанням ЕОМ та ТЗН.
Хід заняття
Багато хто вважає, що естетика та дизайн — зайві слова та поняття в радіоелектроніці. “І так працює”, і не важливо, як воно виглядає. ;) В деякий випадках погоджуюсь, це і справді неважливо. Але скажіть, будь-ласка, якщо вам запропонують, наприклад, лампу у подарунок, то яким буде ваш вибір? Із запропонованих....
Звичайна
1 2 3 4 5
Світлодіодна
1 2 3 4 5
У мене є десь приблизно на 99% впевненість, що “середні” варіанти, тобто, під номерами 3, ніхто з вас не обере... хіба що із відчуття протиріччя або шкідливості. Саме тому я лишаю отой 1% невпевненості. :)
Чому? Та тому що зовнішній вигляд завжди був, лишається, і буде не найостаннішим фактором у більшості випадків вибору. Так яким був ваш вибір? ...
Як бачите, недарма “Зустрічають за одягом” - класична фраза.
Всезнаюча Вікіпедія каже, що: “Технічна естетика – це наукова дисципліна, яка вивчає закономірності формування та розвитку гармонійного середовища, предметних умов діяльності людини у всіх сферах життя. Виникла та розвинулася на стику таких наук, як: соціологія, психологія, фізіологія людини, ергономіка, економіка, технології виробництва і т.ін. Та ще Вікі каже, що ідеї технічної естетики зародилися в першій половині XIX ст., задовго до появи дизайну.
Ви згодні з цим? Смішно, що я про це питаю? А ви подумайте. Можливо, як науковий термін, поняття “”технічна естетика” або “дизайн” і з'явилось в ХІХ — ХХ ст. Але від того, що на початку ХІХ ст. роботи майстрів Середніх Віків назвали “дизайном”, суть і зовнішній вигляд робіт не змінились.. Це як приклад.
Саме слово “естетика” грецького походження, це наука про прекрасне.
Сподіваюсь, вам знайоме слово “дизайн” і його не треба пояснювати? До речі, знаєте, якого походження цей термін? Хто сказав “грецького” — трішки помилився :).
Ні, не грецького походження, звичайно, англійського — design. І, так, правильно, це діяльність по проектуванню естетичних властивостей об'єкта - того об'єкта, який ми проєктуємо :).
Люди із початку свого існування прагнуть зробити все, що вони створють та проектують, гарним на вигляд та зручним для користування. І техніка, наголошую: будь-яка техніка, аж ніяк не є виключенням. Будь-яка, із давніх давен: механічна, електрична, електронна... Інакше ми б не мали сотень тисяч шедеврів, створених різними майстрами з часів.... задовго до н.е. і створюються до сьогодення.
Ось, наприклад, перший у світі сейсмограф, винахід 132 р н.е. !!! китайського майстра на ім'я Чжан Хен:
Справедливості заради скажу, що це репродукція старовинного сейсмографа, але ж вона зроблена за малюнками та описом реальної.
Або пр
осто гребінці часів Давньої Греції:
Як розумієте, це лише пристрої, якими зручно користуватись, але їх намагались зробити й дуже гарними — такими, що викликають бажання роздивлятись і поліпшують настрій.
Або пам'ятаєте історію розвитку електронно обчислювальної техніки?
Навіть перші механічні годинники та калькулятори притягують погляд своїю красою:
Годинник Шикарда — початок 17 століття. Машина Лейбніца — кінець 17 століття
Так, люди завжди прагнули будь-який проєкт зробити гарним на вигляд, хоча не завжди це виходило. Іронічний мультик про будівництво тому підтведження... Пам'ятаєте фільм другої половини ХХ ст. “Іронія долі”?
https://www.youtube.com/watch?v=EfTVjqlOz4M
Здавалось, в наш час бурхливого розвитку машин, багатоповерхівок та прискорення життя технічна естетика мало кого хвилює, але чому ж тоді з'являються такі напрямки, як “техно” дизайн?
Чому з'явилось таке поняття як “моддінг”? До речі, всім воно знайоме? Походить від англійського modding; від modify – «модифікувати, змінювати». І що це?
Цим словом зазвичай називають зміну у зовнішньому вигляді комп'ютера або його периферії.
Якщо ви наберете у пошукових системах слово “моддінг”, ви одразу побачите величезну кількість фото системних блоків різного дизайну, зробленого їх власниками, наприклад:
Ви чіпляєте різні прикраси та прилади на свої велосипеди для їх більшої зручності та гарного вигляду, перефарбовуєте... Заради чого все це? Чому?
Тому, що людина — це невід'ємна частина природи і її завжди хвилювала і буде хвилювати краса і гармонія відношень із нею, з навколишнім, з її різнобарвним та дивовижним світом...
Короткі відео-екскурсії, які я вам пропоную подивитись, є тому доказом.
1. Сингапур — “розумне” місто, або, як його ще називають, місто майбутнього
2. Здавалось би, навіщо? Це ж просто аеропорт. Але будь-який погляд викликає бажання хоча б на хвилинку там опинитись!
3. Дубаї... Це взагалі не потребує коментів...
Що скажете? Я теж не проти опинитись хоч не надовго у кожному із цих трьох дивовожних та надзвичайних місць, створених з любов’ю до техніки, природи та природньої краси!
А давайте перевіримо вашу увагу і пам'ять... :) Зможете відповісти на запитання, не повторюючи перегляд?
Приємно, що принаймні половина з вас достатньо уважно дивились відеоролики і пам’ятаєте такі цікаві дрібниці. :)
Сподіваюсь, ви тепер теж згодні, що технічна естетика та дизайн зовсім не зайві слова та поняття в радіоелектроніці... І чому прилад може радувати не тільки гарною роботою, але й зручністю і зовнішнім виглядом, і те, що це теж зовсім не зайве! :)
Дякую всім за увагу! :)