Відкритий урок алгебри та початків аналізу у 10 – ФМ класі.
Робота в групах.
Тема: Застосування властивостей тригонометричних функцій
Мета: встановити сформованість в учнів прийому виділення головного в
навчальному матеріалі та вміння застосовувати його в стандартних і
нестандартних ситуаціях. Показати прийоми і методи роботи в групах.
Обладнання: таблиця №1 „Тригонометричне коло”,
вісім аркушів А – 4 з рисунком тригонометричного кола,
роздатковий матеріал для груп;
аркуші для творчого завдання.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Метою уроку є показати знання і вміння застосовувати властивості тригонометричних функцій при виконанні вправ. Вміння будувати графіки тригонометричних функцій за допомогою геометричних перетворень.
Проводиться жеребкування серед керівників груп, щодо назви команди:
Група №1 „Синус”,
Група №2 „Косинус”,
Група №3 „Тангенс”,
Група №4 „Котангенс”.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Проводиться бліцопитування команд на перевірку знань теоретичного
матеріалу:
8) Проміжки спадання .
10)Проміжки, де приймає від’ємні значення.
11) Проміжки, де приймає додатні значення.
12) Проміжки, де приймає від’ємні значення.
13) Нулі функції .
14) Проміжки, де приймає додатні значення.
15) Значення аргументу, при якому приймає найбільше значення;
16) Значення аргументу, при якому приймає найменше значення.
Ш. Закріплення навичок і умінь застосовувати властивості тригонометричних
функцій.
Кожна група отримує завдання:
Група №1: 1) ; 2)
Група №2: 1) ; 2)
Група №3: 1) ; 2)
Група №4: 1) ; 2)
Група №1: ; Група №3: ;
Група №2: ; Група №4: .
Група №1: ; Група №3: ;
Група №2: ; Група №4:
Група №1: , якщо ;
Група №2: , якщо ;
Група №3: , якщо ;
Група №4: , якщо .
Група №1: спадання:
Група №2: зростання:
Група №3: спадання:
Група №4: зростання:
Після того, як групи будуть готові до захисту своїх вправ 1 – 5,представник кожної з груп відповідає на питання. Кожна група має оцінити правильність відповіді суперника, якщо відповідь правильна, група отримує свій бал, якщо група суперника побачила помилку і виправила її, то отримує додатковий бал суперника.
Якщо ж помилка не виправлена, то ніхто не отримує бал.
Група №1: ; Група №2: ;
Група №3: ; Група №4:
Кожна група на аркуші А – 2, на якому попередньо була зображена координатна площина, будують свій графік. Кожна група презентує свій графік, аналізуючи кроки побудови. Інші групи можуть задавати додаткові питання, або прокоментувати правильність чи неправильність виконання кроків побудови, також можуть запропонувати свій спосіб, якщо вважають його раціональнішим.
Підсумок уроку
Систематизували властивості тригонометричних функцій, закріпили навички й уміння застосовувати властивості функцій при розв'язуванні задач.
Показали захист проектів, вміння презентувати результати своєї роботи.
Домашнє завдання: № 978, № 1001, № 1005(1).
Роздатковий матеріал для груп
Група №1
1) ; 2)
.
, якщо .
Група №1 „Синуси”
Група №2
1) ; 2)
.
.
, якщо .
Група №2 „Косинуси”
Група №3
1) ; 2)
.
.
, якщо .
Група №3 „Тангенси”
Група №4
1) ; 2)
.
, якщо .
Група №4 „Котангенси”