Урок 49
Тема. Засвоєння правила вимови дзвінких приголосних у кінці слів та складів перед наступним глухим приголосним
Мета: ознайомити учнів з правилом вимови дзвінких приго- лосних у кінці слів та складів перед наступним глухим; розвивати навички правильної вимови, мовлення, каліграфічного письма; виховувати бережливе ставлення до книги.
ХІД УРОКУ
Організація класу до уроку
Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання (Впр. 220)
Назвіть парні приголосні звуки у словах вправи.
Назвіть звуки і букви в словах дядько ([д'ад'ко]), дзвін ([дав'ін]).
Фронтальне опитування
Які звуки називаються дзвінкими? глухими?
Чим пояснюється милозвучність української мови?
Вивчення нового матеріалу
Оголошення теми й мети уроку
Сьогодні ми будемо вчитися правильно вимовляти дзвінкі приголосні в кінці або складів перед глухими, а також правильно писати слова в таких випадках.
Пояснення нового матеріалу
Ознайомлення з правилом (С. 93).
Робота над літературною вимовою дзвінких приголосних у кінці
слів і складів. (Впр. 221)
Значення яких слів незрозумілі?
Зав'язь — частина квітки, в якій утворюється плід.
Галузка — гілка, гілочка.
Паморозь — схожі на іній атмосферні опади, що в морозну погоду осідають на гілках дерев, дротах тощо.
3) Робота з предметними малюнками (Впр. 222).
Назвіть предмети, зображені на малюнках, чітко вимов- ляйте дзвінкі приголосні.
Гриб, вудка, плуг, гарбуз, дід, сад, віз, жолудь, діжка, ложка, ніж.
Утворіть (усно) речення з цими словами (фронтально).
Хвилинка каліграфії Книга — ключ до знань.
Поясніть зміст виразу.
Робота з текстом (Впр. 223)
Прочитайте виразно текст, чітко вимовляючи звуки, позначені виділеними буквами.
Назвіть парні до цих звуків.
Про що йдеться в тексті? Яка його мета?
Спишіть поради бібліотекаря.
Робота над віршем (Впр. 224)
Прочитайте виразно загадки.
Знайдіть слова, в яких є дзвінкі приголосні звуки в кінці слів. (Дуб, зуб, віз, вліз)
Закріплення вивченого матеріалу
Коментоване письмо (Впр. 226) Беріз, книг, лиж, мороз.
Встановлення зв'язку слів останнього речення Мороз (що зробив?) скував;
скував (коли?) уночі; скував (що?) землю.
Самостійна робота над реченнями з добором антонімів (Впр. 227)
Перевірка виконання
Підсумок уроку
Як слід вимовляти дзвінкі приголосні в кінці складу?
Домашнє завдання Вправа225, С.95.