Бондаревська Інна Миколаївна
Тема: «Засвоєння таблиці ділення на 8. Задачі на спосіб зведення до одиниці.
Профіліктика грипу» у 3 класі.
Мета:
Навчальна: вправляти учнів у застосуванні знань таблиці ділення чисел на 8 і
відповідних випадків ділення під час розв’язання математичних виразів і задач; порівнювати задачі першого і другого видів на зведення до одиниці; виявлення причин і профілактика грипу.
Розвивальна: розвивати пам’ять, мислення, математичне мовлення.
Виховна: виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я.
Завдання: стимулювати розвиток інтересу до математики, виробляти вміння
працювати самостійно, в групах; викликатиу дітей бажання дбати про своє здоров’я.
Тип уроку: закріплення знань, умінь і навичок
Вид уроку: інтегрований
Методи й методичні прийоми:
1. Інформаційно - рецептивний: а) словесний: розповідь-пояснення, бесіда,
робота з книгою; б) наочний: ілюстрація, презентація.
2. Проблемно-пошуковий: постановка проблемного питання, активізація уваги
та мислення.
3. Інтерактивні методи: метод «Мозкова атака», робота в групах, вправа
«Мікрофон».
Обладнання: фітовиставка, малюнки, картки для групової роботи, пам’ятка
«Щоб не захворіти на грип», презентація до уроку.
Структура уроку з хронометражем:
1. Організаційний момент (2хв.)
2. Мотивація навчальної діяльності (2хв.)
3. Повідомлення теми і мети уроку (2хв.)
4. Актуалізація опорних знань учнів(3хв.)
5. Відтворення та корекція опорних знань(9хв.)
6. Закріплення знань (18хв.)
7. Підсумок уроку (4хв.)
Розгорнутий план уроку.
I. Організаційна частина уроку.
− Діти, сьогодні ми зробимо ще один крок в країні Математика і Здоров’я.
Робота має бути приємна, тому добре мати поруч друга. Давайте візьмемося за руки, посміхнемося одне одному і скажемо щось приємне, добре.
− І так, в щасливу путь! А супроводжувати нас на уроці буде лікар.
II. Мотивація навчальної діяльності.
1. Загадка
Чого хочеш − не купиш, а що хочеш продати − не продаси.
(Здоров'я, хвороби.)
2. Повідомлення від лікаря.
З давніх-давен український народ найголовнішою цінністю у житті вважав
здоров'я. Навіть вітаючись і прощаючись, люди бажали один одному здоров'я. «Здоровенькі були!», «Дай, Боже, здоров'я!», «Доброго вам здоров'я!», «Здрастуйте!», «Бувайте здорові!», «Ходіть здорові!».
Великої уваги здоров'ю людини надають і нині.
Кожного року у холодну пору на нас очікує чергова епідемія грипу. Грип та
ГРЗ складають 95% всіх інфекційних захворювань у світі. Щороку на грип хворіють до 500 млн людей, два з яких помирають.
Навколо нас у зовнішньому середовищі знаходиться величезна кількість
невидимих для ока маленьких живих істот, їх можна побачити лише за допомогою спеціальних приладів − мікроскопів, які у тисячі та мільйони разів збільшують зображення. Збудника грипу вчені та лікарі побачили під дуже сильним електронним мікроскопом і назвали його вірусом (слайд № 2).
Віруси, що викликають грип, оселяються в ротовій порожнині та в горлі хворого. Коли хворий розмовляє, кашляє або чхає, з його рота чи носа вилітають найдрібніші віруси грипу.
Якщо здорова людина разом з повітрям буде вдихати ці крапельки, то вона
може заразитися і захворіти на грип!
Другий механізм передачі грипу та інших ГРВІ − контактний. Ось чому
важливо мити руки і уникати дотиків рук до власного обличчя особі при спалахах респіраторних інфекцій (слайд № 3).
3. Проблемне питання
− Що ж робити? Як попередити зараження грипом? Що ж треба вживати, щоб імунна система нашого організму була готова забезпечити захист зараження грипом?
III. Повідомлення теми і мети уроку.
− Сьогодні ми спробуємо на уроці, розв’язуючи математичні завдання,
відповісти на ці запитання.
IV. Актуалізація опорних знань учнів.
Вправа «Мозкова атака». (слайд № 4)
− Що таке множення?
− Як називаються числа при множенні?
− Який зв'язок між діями ділення і множення?
− Як називаються числа при діленні?
− Як знайти невідомий множник?
V. Відтворення та корекція опорних знань.
1. Математична розминка. Усні обчислення (слайд № 5).
3 ∙ 3 14: 7 5 ∙ 9
4 ∙ 6 42: 7 24: 6
8 ∙ 4 7 ∙ 8 36: 6
8 ∙ 8 7 ∙ 5 4 ∙ 8
(Самоперевірка. Самооцінка)
Вивішується малюнок (зображення вірусу під мікроскопом) і до нього поступово в ході уроку кріпляться малюнки із зображенням овочів, цитрусів, що містять вітаміни).
2. Повідомлення лікаря.
Вітамін С.
Кращі джерела вітаміну С − це цитрусові (добова доза вітаміну міститься − на
Вибір − в 2 середніх апельсинах, 4 − 5 мандаринах, 3-х лимонах), ківі (добову дозу «аскорбінки» містить 1 фрукт), капуста (сира і квашена). Найбагатший вітаміном С напій − це відвар шипшини (слайд № 6).
VІ. Закріплення знань. Математичне тренування.
1. Робота з числовим рядом.
16; 22; 56; 32; 80; 24
− Яке число зайве? Чому?
− Скільки разів по 8 в даних числах?
−Записати всі числа, які отримуємо при множенні на 8 по пам'яті.
(Взаємоперевірка. Оцінювання) (слайд №7).
2. Логічні задачі. (Кожна група учнів отримує логічну задачу) (слайд №8)
а) Три хлопчики − Коля. Петрик. Іванко пішли в магазин. По дорозі до магазину вони знайшли 15 к. Скільки грошей знайшов би один Іванко, якби він один пішов до магазину?
б) Один ослик ніс І0кг цукру, а другий ослик ніс 10кг вати. У кого вантаж важчий?
в) Одне яйце вариться 8 хв. За скільки хвилин зваряться п’ять яєць?
г) Кінь з вершником пробіг 4 км. Скільки кілометрів пробіг вершник?
д) Чотири мишки гризли скоринку сиру. Підкралася кішка і схопила одну мишку. Скільки мишок продовжували гризти скоринку сиру?
3. Повідомлення лікаря (слайд №9).
Часник і цибуля багаті фітонцидами − летючими ефірними маслами, що
володіють властивістю швидко нейтралізувати віруси, що знаходяться в повітрі. Крім того, вони містять вітаміни і мікроелементи, зміцнюючи імунітет. Як застосовувати? Головний і найефективніший спосіб профілактики − просто їсти часник і цибулю.
4. Проблемне питання:
− Діти, скажіть будь ласка, навіщо знати напам'ять таблицю множення і
ділення?
5. Розв'язання задачі № 334(усно).
6. Розв’язання задачі №335( фронтально).
Повідомлення. Багата ягода калини величезною кількістю вітамінів, а так само,
чимало в ній і мінеральних речовин. Інформація, що міститься аскорбінова кислота, в ягодах калини перевищує 70%, внаслідок чого, вона є кращим засобом від простудних захворювань, нарівні з шипшиною і малиною. Також, в калині високого вмісту вітамінів А, Е, Р і К (слайд № 11).
7. Фізхвилинка (слайд № 12).
Стільки раз ногою тупни: 24 : 6
Стільки раз в долоні плесни: 42 : 7
Ми присядем стільки раз: 16 : 4
І нахилимось в той час: 8 ∙ 2
Підстрибнемо рівно стільки: 35 : 7
Ну й рахунок! Гра та й тільки.
8. Робота в групах.
Розв'язання задачі № 336.
9. Розв'язання прикладів № 337.
10. Хвилинка − цікавинка (слайд № 13).
Вакцинація − важливий засіб проти дії грипу. Одним з найбільш ефективних
специфічних засобів профілактики грипу являється, безумовно, вакцинація.
Вакцинопрофілактику слід проводити не менш ніж за два‑три тижні до початку
епідемії, щоб у організма був час для формування імунітету.
Гігієничні процедури мають велике значення в профілактиці грипу.
11. Робота в групах (слайд №14).
Кожній групі роздаються картки, на яких зображені геометричні фігури:
шестикутник, коло, трикутник, чотирикутник. Завдання: Серед геометричних фігур знайти чотирикутник. Знайти його периметр.
VII. Підсумок уроку.
Вправа «Мікрофон»
− Що нового дізналися на уроці?
− Що закріпили на уроці?
− Що зацікавило вас на уроці?
Лікар дарує вам поради щодо запобігання хвороби на грип і як діяти, якщо
захворієте на грип (слайд № 15).
VIIІ. Домашнє завдання.
І група − № 338 (з поясненням), № 339.
ІІ група − № 339 (за планом), № 339.