Життєві випробування Петра за повістю В.Короленка "Сліпий музикант"

Про матеріал
Урок передбачає глибокий аналіз тексту, увага акцентується на психологічному переродженні головного героя, використовуються групові та індивідуальні форми роботи.
Перегляд файлу

Тема. Духовне становлення Петра Попельського (за повістю В.Короленка  «Сліпий музикант»)

Мета: розкрити учням шлях становлення особистості Петра;

 розвивати навички аналізу твору, уміння висловлювати власні думки та               враження;

 виховувати милосердя, співчуття до ближніх.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Слово вчителя

 - Подивіться за вікно. Що ви бачите? (Стоять будинки, ростуть дерева, рухаються автомобілі, пливуть хмарки, світить сонечко).

- Опишіть кольори побаченого.

 Так, реальний світ, до якого можна доторкнутися руками, почути, побачити. Однак, є люди, які не мають можливості побачити красу навколишнього світу, для них дійсність – суцільна темрява.

 Про таких людей піде мова на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

ІV. Первинне сприйняття тексту

- Які відчуття у вас виникли від прочитаної повісті?

- Що «зачепило» при читанні твору?

- Що було незрозуміло?

- Чого ви не сприйняли в цьому творі?

VІ. Окреслення просторового тла повісті

- Скільки просторових планів зображено на початку повісті?

(Їх – два: світ, в якому живе Петрусь, який є «своїм» для нього, і «чужий» - невідомий для хлопчика, який він поступово почне пізнавати)

- Доберіть низку визначальних ознак, характерних для кожного світу.

VІІ. Побудова схеми

«Свій» світ        «Чужий» світ                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

 

 

VІІІ. Робота з текстом

1. Бесіда за питаннями

- Коли автор знайомить нас з головним героєм?

(В момент народження)

- Який вирок виніс лікар?

(«Дитина народилася сліпою»)

- Які відчуття виникли у вас при читанні цього епізоду?

- Розкажіть про дитинство Петра.

- Хто і що входило до його маленького світу?

(Мама, батько, дядько Максим, садиба, природа)

- Як ставились до хлопчика у сім’ї?

(Мама – з великою ніжністю, відчувала своє дитя серцем, дядько порівнював свою долю з долею Петра)

- Хто відіграв велику роль у вихованні Петра?

(Дядько Максим. Він формував світогляд хлопчика)

2. Дослідницька робота

На початку повісті читач дізнається про вроджену сліпоту Петруся. Але автор неодноразово описує вираз очей сліпого. Давайте дослідимо за текстом, як автор описує вираз очей сліпого

(«…дивився тим тьмяним та невизначеним поглядом…»

«…в очах бовванів замислений вираз»

«…повертав відкриті оченята до сонця з німим подивом»

«…нерухомий погляд»

«…сумними очима»

«…великі гарні очі, що дивились рівним, непорушним поглядом»

«…незрячі очі зупинилися, великі і нерухомі»

«…сліпі очі здавалися глибокими та темними»

«…чисті, нерухомі зіниці»

«…очі залишалися незрячими»).

- Чому так часто автор наголошує на сліпоті головного героя?

(Автор намагається підкреслити весь трагізм сліпоти Петруся. Він не мав можливості бачити все те, що бачить зряча людина: милуватись вранішніми світанками, вловлювати невидимі відтінки кольорів неба, насолоджуватись яскравістю зовнішнього світу).

- Як про це говорить Короленко у своїй повісті?

( «Очі, - сказав хтось ,- дзеркало душі. Можливо, вірніше було б порівняти їх з вікнами,якими вливаються у душу враження яскравого, виблискуючого кольорового світу»).

- Для Петруся ці вікна закриті, а за допомогою чого він пізнає світ?

 3. Асоціація звукових образів, кольорів у сприйнятті сліпим навколишнього світу.

 - Значне місце в повісті відводиться пейзажам. Намагаючись показати навколишній світ у сприйнятті сліпого, В. Короленко створював пейзажі виключно засобами звукових образів. Ці пейзажі допомагають передавати самі тонкі порухи душі героя.

 - Знайдіть і зачитайте, коли вперше хлопчик пізнає пейзаж (Діти зачитують опис весняного пейзажу).

 - Які враження Петруся від почутого?

(«його охопили якісь дивно змінювані хвилі»,

« струмінь вітру дзвенів у вухах»

«відчуття, що переповнило усе його єство»

«удари його сколихненої крові здіймалися та опускалися»

« до грудей вливалося відчуття якоїсь лоскітної млосності»

« свідомість починала знемагати”

«він лежав на траві, блідий, у глибокій непритомності»).

- Діти, чому автор подає опис саме весни, а не іншої пори року?

(Весна – сама яскрава пора року за звуками та кольорами. А в житті Петруся весна символізує початок чогось нового, незвіданого)

- Пізніше дядько Максим доводить юнакові, що «настрій може бути викликаний відомим сполученням звуків. Взагалі звуки і кольори є символами однакових душевних  порухів.»

 - Давайте зачитаємо уривок і прослідкуємо, як В.Короленко вустами дядька Максима показує нам відповідність між звуковими, кольоровими, психологічними асоціаціями.

Складання таблиці

Колір

Психологічний стан

Образи природи

Синій

Спокій, ясність, хвилювання, ясна душа

Звід неба, грозова хмара, море

Зелений

Світло, тепло, спокійне вдоволення, здоров’я.

Травичка, листя

Червоний

Сила життя, пристрасть, захват, гріх, шаленство, гнів, помста, спільні почуття

Червоніє плід

Білий

Безпристрасність, висока святість, безплотне життя

Хмари, гірські вершини

Чорний

Печаль, смерть

Ніч

  

- Виділіть ті з відчуттів, які довелося пережити Петрові.

ІХ. Інсценізація уривку – першої зустрічі Петра з Евеліною.

- Які почуття зародились між дітьми?

- Яку роль зіграла Евеліна у духовному становленні Петра?

Х. Робота з текстом

- Розкажіть, коли і як відбулося перше знайомство хлопця з музикою?

(Історія конюха Йохима, що грав на дудці)

- Які ще епізоди свідчать про тяжіння Петра до музики?

- Коли настав переломний момент у житті Попельського? Хто посприяв цьому?

(Дядько витягнув Петра із звичайного для нього оточення і показав йому, що є люди, яким ще тяжче в житті).

 

docx
Додано
6 листопада 2021
Переглядів
973
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку