УРОК З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ У 8 КЛАСІ
Життя і творчість Лесі Українки – геніальної доньки українського народу
Мета: розширити й поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях Лесі Українки; визначити роль родини, культурного оточення й самоосвіти у формуванні світобачення письменниці; вчити сприймати чуже мовлення і створювати власне висловлювання, самостійно працювати з необхідною літературою; формувати вміння робити самостійні висновки; розвивати вміння аналізувати й узагальнювати факти; розвивати спостережливість та допитливість учнів, вміння логічно і творчо мислити, зв’язно і чітко висловлювати свої думки і міркування; розвивати культуру усного мовлення, творчу уяву; виховувати в учнів активну життєву позицію; виховувати громадські компетентності, громадські чесноти та цінності (людськість, відкритість, доброзичливість, чутливість, стійкість до зла і душевної порожнечі), патріотичні почуття, формувати почуття любові до художнього слова.
Завдання уроку:
Методи і прийоми: евристична бесіда, художня оповідь, виразно-художнє читання, елементи дискусії.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: презентація, портрет письменниці, тестові завдання, робочі картки.
Хронометраж уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку (5хв.)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (10 хв.)
ІІІ. Опрацювання ідейно-художнього змісту поезії Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати» (10 хв.)
VI. Закріплення вивченого матеріалу (13 хв)
У. Підсумок уроку (5хв.)
УІ. Домашнє завдання (2хв.)
Спосок використаної література
Камінчук О. Художній світогляд та особливості поетики Лесі Українки//Дивослово. – 2003.-№ 1.-С.54-59.
Паращич В.В. Вивчення української літератури. 10 клас. Інтегровані уроки. – Х.:Вид-во «Ранок», 2010. – 192 с.
Рудницька Г. Аналіз поезії Лесі України “Contra spem spero!”// Дивослово. - 2000.- № 2. - С.52-54.
Хропко Петро. Українська література: Підручник для 10 кл. загальноосвітніх начальних закладів. – 6-те вид. – К.: Школяр, 2005. - 526 с
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Ні ! Я жива! Я буду вічно жити!
Я в серці маю те, що не вмирає
Л.Українка
І. Повідомлення теми і мети уроку (5хв.)
Слово вчителя
У нашім класі на стіні
портрет висить у рамі.
Він всім знайомий :
і дітлахам, і татусеві, і мамі.
З портрета дивиться на нас
відома поетеса.
Це гордість нашої землі –
Нескорена, незламна Леся. СЛАЙД 1
На основі розповіді вчителя, учнівських повідомлень і відео заповнюється таблиця «Життя і творчість Лесі Українки» ( ДОДАТОК 1)
Слово вчителя
У нашій літературі є імена, що не потребують ані пишних шат, ані високих означень та епітетів, бо вони входять у свідомість кожного з нас змалечку, як голос матері, як сонечко, як Батьківщина. До них належить ім’я безсмертної поетеси Лесі Українки.
З біографією та творчістю великої дочки українського народу ви продовжите знайомитись сьогодні на
уроці, тема якого написана на дошці: СЛАЙД 2
«Життя і творчість Лесі Українки – геніальної доньки українського народу».
Ваша задача – не просто слухати, дивитись, запам’ятовувати, а й заповнювати поступово табличку, яка допоможуть вам дати відповіді на тестові завдання в кінці уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (10 хв.)
Слово вчителя
Доля наділила Лесю дивовижними здібностями і в той же час примусила виборювати життя в щоденних муках і стражданнях.
СЛАЙД 3
Взимку 1881 року під час свята Водохреща дівчинка так захопилася, що не відчула, як промочила ноги в крижаній воді. Спочатку боліла нога, потім рука. Діагноз – туберкульоз кісток, а потім легень, нирок.
Ця тяжка хвороба переслідувала її все життя. Іноді цілий місяць доводилося лежати в гіпсі, страшний біль пронизував усе тіло, але Леся терпіла і змушувала себе писати вірші, грати на фортепіано, ,,крізь сльози сміятися”.
Вірш Лесі Українки «Contra spem spero» - один з кращих не лише у творчості потеси, а у світовій літературі. Це своєрідна програма письменниці, її життєве кредо.
Пропоную вам прослухати вірш «Contra spem spero» у виконанні учениці 8-а СЛАЙД 5
класу Мельниченко Софії.
Слово вчителя
Хоч пов’язана ця поезія з особистими обставинами життя Лесі Українки, її тяжкою хворобою, вона наснажує мільйони читачів, додає їм силу духу і наснаги.
У цьому вірші ми побачили особистість Лариси Петрівни Косач як людини, поетеси. Давайте складемо сенкан Лесі Українки за групами, після чого зачитаємо їх.
Сенкан Лесі Українки
1. Леся Українка
2. Геніальна, невтомна, сильна
3. Боролася, писала, подорожувала
4. Освічена жінка
5. Поетеса
СЛАЙД 6
ІІ. Опрацювання ідейно-художнього змісту поезії Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати» (10 хв.)
2.1. Виразне читання твору напам’ять.
2.2. Тема: бажання ліричної героїні вірша стати піснею, яка була б відомою в усьому світі.
2.3. Ідея: возвеличення прагнення творити красу і дарувати всім щастя.
2.4. Основна думка: пісня СЛАЙД 7
допомагає кожному мріяти про щастя, радість, долати життєві труднощі.
2.5. Жанр: лірична сповідь.
2.6. Визначення віршованого розміру, рими, римування
Бесіда за питаннями
- Чому поетеса, на вашу думку, прагнула стати піснею?
- Про яку ясну хвилину говорить у вірші Леся Українка?
- Яке значення мала пісня в житті письменниці?
- Чим пояснити прагнення Лесі Українки возвеличити волю? Хіба вона була ув’язненою?
- Який епітет повторюється в поезії? СЛАЙД 8
Про що він свідчить?
- Як даний твір поетеси пов’язаний з її життям?
- Опишіть море, застосовуючи текст поезії («хвилі прозорі», «море хибне, гучне»). Про що це свідчить?
- Яким настроєм пройнятий твір Лесі Українки? Чим це пояснити?
- Чи можна, на вашу думку, вважати шум моря його піснею? Пофантазуйте, про що воно співає?
- Які враження на вас справила ця поезія Лесі Українки?
2.7. Художні особливості поезії
Епітети: «ясна хвилина, «ясні зорі», «спів дзвінкий», «хвилі прозорі», «море хибне», «щастя таємне»;
Метафори: «вітер розносив луну», «поминути співом», «упасти на хвилі», «лунами мрії»;
Повтори: «ясніші… яснії», «гучніше… гучне», «мої…», «моє…»;
Порівняння: «Ясніші, ніж зорі яснії»; «Гучніші, ніж море гучне».
2.8. Гра «Мікрофон».
«Пісня для Лесі Українки — це…»
ІІІ. Визначення рис поетичної творчості Лесі Українки за вивченими віршем у вигляді інформативного ґрона
Інтелектуальна афористична емоційна сильна
Поезія Лесі Українки
Громадянська активна філософська патріотична лірична
VI. Закріплення вивченого матеріалу (13 хв)
Конкурс «Інтелектуал» кросворд
Учні розподіляються на три команди, обираються капітани. За 5–7 хвилин необхідно розгадати кросворд «Життя і творчість Лесі Українки». Обирається журі.
СЛАЙД 9
1. Завдання для першої команди.
1.1.Імя брата Лесі ( Михайло)
1.2. Епітет, який використала Леся Українка, характеризуючи весну у творі «Давня весна» (Весела)
1. 3. Стан, в якому перебуває лірична героїня вірша (Самотність)
1.4. Літературний гурток, керівником якого була Л.Українка ( «Плеяда»)
2. Завдання для другої команди.
2.1. Прізвище рідного материного брата (Драгоманов) СЛАЙД 10
2.2. Найулюбленіша книжка Лесі («Кобзар»)
2.3. У якому місті виходить третя збірка поезій поетеси «Відгуки» (Чернівці)
2.4. Через що лірична героїня твору спостерігає за красою природи у творі «Давня весна» (Вікно)
2.5. Справжнє ім’я Лесі (Лариса)
3. Завдання для третьої команди СЛАЙД 11
3.1. Прізвище матері ( Пчілка)
3.2. Музичний інструмент, на якому грала Леся (Фортепіано)
3.3. Ім’я тітки, яка потрапила на заслання у Сибір (Олена)
3.4. спільне ім’я Лесі та Михайла (Мишолосіє)
3.5. Ім’я батька (Петро)
3.6. Весна розсипала скрізь по землі у творі «Давня весна» (Квіти)
СЛАЙД 12
3.7. Організатор літературного гуртка «Плеяда» (Лисенко)
3.8. Назва села, подорож до якого запам’яталася їй на все життя (Жаборлиця)
Слово вчителя
За допомогою ключових слів утворіть словосполучення. Поясніть, що воно означає.
Бесіда
- Який висновок можна зробити? Завдяки чому Леся Українка досягла вершин творчості?
- В одному з листів Леся Українка писала: «Не знаю, чи буде хто з молодшого покоління згадувати про мене… Але я б хотіла на те заслужити».
- Як ви думаєте, чи заслуговує Леся СЛАЙД 13
Українка на те, щоб її згадували, читали її твори?
- Є вислів: «Життя Лесі Українки – подвиг». Скажіть, чи можна вважати її життя подвигом? Чому?
- Чому вчать нас поезії Лесі Українки?
- Прочитайте лист Лесі до брата Михайлика. Що ви можете сказати про стан героїні? Які стосунки у сестри і брата? Чи можна з них брати приклад?
Слово вчителя СЛАЙД 14
А зараз виконайте тестові завдання за поезією «Хотіла б я піснею стати» Лесі Українки». Підпишіть тести і швиденько виконуйте. ДОДАТОК 3
Звучить музика Фредеріка Шопена ДОДАТОК 5 на диску
А тепер подивіться на дошку, перевірте правильність відповідей і поставте собі оцінку. До речі, поки ви виконували завдання звучала музика улюбленого композитора Лесі Українки. Здогадуєтесь яка? СЛАЙД 15
Музика Ф.Шопена. ДОДАТОК 4 на диску
У. Підсумок уроку (5хв.)
Продовжіть речення
Підводячи підсумки нашого уроку, хочеться сказати, що життя Лесі Українки було піснею — піснею мужності й любові, натхненною думкою про Україну.
Її життя – оповідання,
Сумне, мов скрипки гіркий плач,
Як непокірливе страждання,
Її життя – її палач.
Ой, Лесю, Лесю Українко,
Ти – світла зіронька вночі.
Сумної повісті сторінка,
Яка палає у руці.
Ти жити будеш у душі
Коханої Країни. СЛАЙД 17
Твої казки, твої вірші –
Назавжди в Україні!
За активність на уроці та тестування високі бали отримують всі учні творчих груп.
УІ. Домашнє завдання (2хв.)
Написати твір-мініатюру «Жінка як сильна стать: життя і творчість Лесі Українки»
Ось уже дзвенить дзвінок,
Закінчився наш урок,
За роботу – по заслузі,
Щиро дякую Вам, друзі!
СЛАЙД 18
СЛАЙД 19
ДОДАТОК 1
Життя і творчість Лесі Українки – геніальної доньки українського народу
Справжнє ім’я |
|
Місце народження |
|
Батько |
|
Мати |
|
Твори |
|
|
Сенкан Лесі Українки |
1. |
|
2. |
|
3. |
|
4. |
|
5. |
|
|
Аналіз «Хотіла б я піснею стати» |
Тема |
|
Ідея |
|
Жанр |
|
Віршований розмір |
|
|
Хотіла б я піснею стати У сюю годину лиху, Щоб вільно по світі літати, Щоб вітер розносив луну |
Римування |
|
Епітети |
|
Метафори |
|
Повтори |
|
Порівняння |
|
|
Інформативне гроно Лесі Українки |
Леся Українка
|
1. 2. 3. 4. |
Домашнє завдання |
Написати твір-мініатюру «Жінка як сильна стать: життя і творчість Лесі Українки» |
ДОДАТОК 2
Тестування 8 клас
«Хотіла б я піснею стати»
1. Леся Українка виявила бажання стати:
а) легендою;
б) піснею;
в) казкою;
г) мудрою порадою.
2. Поетеса прагне:
а) возвеличити красу на землі;
б) бути корисною суспільству;
в) вільно по світу літати;
г) порозумітися з природою.
3. Який прикметник-характеристика найчастіше використаний авторкою твору?
а) ясний;
б) гучніший;
в) прозорий;
г) вільний.
4. Спів героїні поезії можна буде почути:
а) на хвилях людських;
б) на узбережжі моря;
в) під зорями небесними;
г) серед ланів широких.
5. Як Леся Українка характеризує свої мрії? Вони:
а) ясні і гучні;
б) крилаті й вільні;
в) щирі й благородні;
г) чисті й прозорі.
6. Вітер у творі розносив:
а) пісню поетеси;
б) бризки морські;
в) пахощі квітів;
г) луну.
7. Щастя у поетеси:
а) чарівне;
б) таємне;
в) приховане;
г) здобуте в боротьбі.
8. Одним із бажань ліричної героїні було:
а) піднятися на гору високу;
б) буяти над морем;
в) віднайти квітку щастя;
г) насолоджуватися красою квітів.
9. Художній засіб, який допомагає Лесі Українки в поезії виявити свої почуття, ставши піснею:
а) порівняння;
б) епітет;
в) метафора;
г) повторення.
10. Спів поетеси під зорями буде:
а) дзвінким;
б) гучним;
в) знайомим;
г) тривалим.
11. Якими в поезії зображені хвилі морські?
а) Каламутними;
б) високими;
в) прозорими;
г) сяючими.
Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал