«Незвичайні морські подорожі» являють собою універсальний географічний опис земної кулі. Якщо розподілити романи за місцем дії, то виявиться, що в чотирьох романах описані кругосвітні подорожі, в п'ятнадцяти — країни Європи, у восьми — Північна Америка, в чотирьох — Південна Америка, в чотирьох — Арктика, у трьох — Австрія та Океанія, і в одному — Антарктида. Крім того, в семи романах місцем дії служать моря й океани. Чотири романи складають цикл «робінзонад» — дія розгортається на ненаселених островах. І, нарешті, у трьох романах події відбуваються в міжпланетному просторі. До того ж, у багатьох творах — і не тільки «кругосвітнього» циклу — герої переїжджають з однієї країни до іншої.
Характерні особливості романів Жюля Верна 1) Подорожі та пригоди. 2) Захоплюючий виклад наукових фактів. 3) Наукова фантастика. 4) Географічний розмах. 5) Виступи проти гноблення людини людиною, за рівність усіх людей. 6) Прославлення високих моральних цінностей. 7) Віра в торжество добра і справедливості. В одному з листів Жюль Верн писав: «Читач прагне не вчитися, а розважатися, і якщо хочеш учити його, і взнаки не подавай, навчання повинне переплітатися з діянням, інакше мету не буде досягнуто». А ви згодні з тим, що навчання й виховання не повинне бути повчальним, «якщо хочеш учити ... і взнаки не подавай»?
Список відкриттів, які передбачив Ж. Верн: - літак; - бурова техніка; - вежа в центрі Європи (до будівництва Ейфелевої вежі) — опис досить схожий; - штучний супутник; - електричний стілець. Отже, речі, які описав у своїх творах Ж. Верн, пізніше були винайдені. Не випадково письменника називали «віщуном», «чарівником», «пророком», «винахідником без майстерні», «всесвітнім мандрівником». Ж. Верн є засновником науково – фантастичного роману.
Коли синові письменника Мішелю виповнилося 15, батько задумав зробити незвичайний подарунок. Він подарував йому... Діка Сенда, головного героя нового роману «П'ятнадцятирічний капітан». Дік Сенд повинен був стати для сина прикладом для наслідування. Треба сказати, що Мішелю потрібен був такий приклад - його поведінка була не зовсім гарною. Ж. Верну було не до виховання сина, а мати виконувала всі забаганки сина. У Мішеля було слабке здоров'я. Він був дуже впертим. Хлопцеві ще не виповнилося й 16 років, як він був закритий у виправному будинку в Метреї. Ж. Верн вірив, що п'ятнадцятирічний хлопчисько, якщо він має характер, на багато здатний, навіть на героїчні вчинки. А чому б і не на морі?Що може зробити підліток, опинившись сам на сам із морем? Хіба він не спроможний вести корабель? І в уяві письменника виникає образ 15-річного героя. Так з'являється роман «П'ятнадцятирічний капітан».
Роман - це великий за обсягом і складний за будовою твір, часто зі значною кількістю дійових осіб, у якому детально зображуються певні життєві по дії чи явища) . Існує багато різновидів роману: автобіографічний, історичний, пригодницький тощо. В основі пригодницького роману лежить якась пригода, незвичайна подія, часто — небезпечна подорож. Для пригодницького роману характерний напружений динамічний сюжет, насичений таємницями, загадками, незвичайними подіями і несподіваними поворотами в їхньому розвитку. Головний герой пригодницького роману, як правило, — герой у повному розумінні цього слова. Це мужня і благородна особистість, здатна ризикувати власним життям, діяльна й активна людина. «П'ятнадцятирічний капітан» є пригодницьким романом.
«П’ятнадцятирічний капітан» належить і до так званих географічних романів. У основі його сюжету — географічна помилка: замість Південної Америки герої роману потрапляють до Африки. При цьому маршрут подорожі «Пілігрима» з одного океану до іншого вивірений до милі й науково обґрунтований.
«Паспорт-характеристика Діка Сенда» Ім’я, прізвище ________________________________ Вік __________________________________________ Місце народження _____________________________ Освіта, навчання ______________________________ Батьки _______________________________________ Фах _________________________________________ Вчинки ______________________________________ Риси характеру _______________________________________________________________________________________________________________________________________ Ставлення друзів ______________________________ Ставлення ворогів _____________________________ Ставлення автора ______________________________