Українська мова ( 2 клас)
Тема: Розпізнавання іменників, які означають один предмет і багато предметів.
Мета: учити учнів розпізнавати іменники, які означають один предмет і багато предметів, змінювати іменники за зразком "один -багато"; розвивати інтерес до мовних явищ, розвивати зв'язне мовлення, критичне мислення, формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати взаємоповагу, доброзичливість, почутття вiдповiдальності за результат колективної роботи.
Обладнання: предметні картки, картки iз iменниками вжитими в однині, презентація із словосполученнями кубики LEGO, фізична карта світу , глобус
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Освiтнi галузі: мовно - літературна, соціальна і здоров'язбережувальна
Хід уроку
- Привітаалися з нашими гостямита подарували їм свою усмішку.
I. Вступна частина слайд 1
1. Органiзацiя класу.
Сьогодні в нас урок звичайний, слайд 2
Та вчить багато нас чому.
Хай буде він для нас повчальний
За це подякуєм йому!
2.Повідомлення теми і мети уроку: слайд 3
-На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися розпізнавати іменники, які називають один предме ті багато та вчитися їх утворювати.
II.Основна частина.
-Які слова ми зараз вивчаємо? Як вони називаються?
……..
2..Актуалізація опорних знань.
-Діти, а яка зараз пора року?
-Які слова об'єднали би ви в групи до слова зима?
( асоціативний кущ до слова –зима) слайд 5
- Що ми вже знаємо про слова- назви предметів ? слайд 6 ( це іменники)(Іменник- це частина мови, що називає предмети.)
- На які питання відповідають іменники? ( хто?що?)
Слайд7
2. Вправа " Ледачий диктант" Учитель демонструє на мультимедійній дошці словосполучення. При правильно написаному словосполученні діти піднімають зелений кубик, при помилці-червоний кубик LEGO.
Дідусь Тарас, хлопчик миколка, сестричка маринка, Сергій володимирович, петро Кузьменко, Коза Дереза, пантера багiра, місто львів, озеро Байкал , Тихий океан.
слайд 8
Загадка
Шириною-широкий,
глибиною- глибокий,
вдень і вночі про берег б'ється,
з нього вода не п'ється,
так як дуже несмачна, і солона і гірка. (Океан)
3. Каліграфічна хвилинка слайд 10
-Розгорнули зошити та записали число, класна робота.
- Записуємо буквосполучення: Ок, ке, еа, ан.
- Записуемо слово "океан"
- назви океанів
4. Цікавинка
Більше 70% поверхні Землі покрито свiтовим океаном, він займає майже три чверті її поверхні.
II. Основна частина
1. Гра «Один-багато» слайд 11
- Пограймо в гру "Один - багато"
(діти працюємо в парі, у вас на партах є картки, один одному даємо завдання, підбирають до слів в однині, малюнки в множині)
- Океан - ручка -... пташка -. … цукерка, учень, м'яч......
-Скільки предметів означають задані слова? (Один)
-Скільки предметів означають умовні слова на малюнках? (Багато)
Викладають на дошці утворені пари слів, по двоє дітей від груп.
- Що називають ці слова? (Предмети)
-На які питання відповідають? (ХТО? ЩО?)
-До якої частини мови вони відносяться? (Іменників)
-Скільки предметів можуть позначати? (Один, багато)
-Запишіть утворені пари слів з нового рядка.
ФІЗХВИЛИНКА слайд 13
2. Робота з підручником. ( с. 69-70) слайд 14
Вправа 1,2
- При колективних іграх ви часто вибираете ведучого. Яким чином ви це робите? (Лічилкою)
- Що таке лічилка? ( Лічилка- це римований вірш.)
- Для чого потрібні лічилки? (Щоб визначити хто буде жмуритися)
- До нас сьогодні в гості завітала Родзинка, послухайте яку лічилку знає Родзинка?
_ Уважно звернули увагу на виділені слова із вправи 1.
3. Робота в групах: слайд 15
(На табло завдання по групах)
I група II група III група
Пушинка Місто Стебло
перо село весна
трамвай квітка зима
- За зразком виконайте завдання:
Зразок: кущ – кущі,
- Хто вже виконав завдання, піднімайте руку,( один з групи зачитує пари слів) слайд 16
- Яка зараз пора року? І зимою ви граєтесь в різні ігри.
- А зараз уявили, що граєте в хованки і Ґаджик розпочне гру, швиденько стаємо в коло, Ґаджик пропонує свою лічилку:
(Всі стають в коло, Ґаджик в центрі, діти на кому зупиниться рахунок на виділених словах, вішає картинки на ялинку, картинки біля ялинки)
- І на кому закінчиться лічилка, той жмуриться.
4. Вправа 5
- Тихенько сідаємо і виконуємо вправу 5, всі виділені іменники випишіть у дві колонки: Один Багато слайд 17
-Діти а з яким словом асоціюється слово ялинка ? слайд18
-Колективна робота, побудувати звукову модель слова ( ЯЛИНКА-
-Згадайте як позначаються голосні, твердi та м'які приголосні
- Складіть 2 речення із словом ялинка - усно
-Молодці!!!.
7. Вправа 9
- Читалочка запропонувала свою лічилку.
II. (робота в групах) За кубиком Блума.
а) Вииділене слово б)питання хто? Що?
В)скільки предметів? Г) змінити в однині
Працюємо по колу. Перший учень читає виділене слово Наступний -- ставить запитання, третій - визначає скільки предметів воно позначає .
8. Вправа 10
- Поставте виділені слова в однині та запишіть но лічилочку в зошит. Слайд 19
IV.Підсумок уроку
- Підведемо підсумок нашого уроку,
-Чого ви навчилися сьогодні?
- Скільки предметів можуть означати iменники?
-Чи сподобався вам урок?