Змінювання прикметників за числами у сполученні з іменниками

Про матеріал
Мета: формувати в учнів уміння змінювати прикметники за числами; ознайомити з граматичними ознаками прикметників множини; закріплювати вміння встановлювати зв'язок між іменниками й прикметниками; розвивати вміння зіставляти, аналізувати, узагальнювати; викликати бажання спостерігати.
Перегляд файлу

Урок 84

Тема. Змінювання прикметників за числами у сполученні з іменниками

Мета: формувати в учнів уміння змінювати прикметники за числами; ознайомити з граматичними ознаками прикметників множини; закріплювати вміння встановлювати зв'язок між іменниками й прикметниками; розвивати вміння зіставляти, аналізувати, узагальнювати; викликати бажання спостерігати.

ХІД УРОКУ

Організація учнів до уроку

Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання (Впр. 99)

Прочитайте уривки з творів. Назвіть прикметники.

Творчий диктант

Запишіть слова у стовпчик. П'явка

Хом'як В'юн Під'їзд Черв'як

(В'яз — листяне дерево або кущ)

Що спільного мають ці слова? (Вони пишуться з апо­строфом. Всі вони — іменники.)

В яких випадках слова пишуться з апострофом?

(Після б, п, в, м, ф, та р перед я, ю, є, ї, що позначають 2 звуки: [йа], [йу], [йе], [йі])

Доберіть до кожного іменника прикметник. Поставте до нього питання. Виділіть закінчення.

П'явка (яка?) медичнЦ]

хом'як (який?) рудійі в'юн (який?) звичайнийі під'їзд (який?) чистЕи! черв'як (який?) дощовийі

З якою частиною мови пов'язаний прикметник? (З іменником) III. Вивчення нового матеріалу

Проблемне запитання

Пригадайте, чи змінюються іменники за числами? (Так)

Наведіть приклади. (Олівець — олівці, ніж — ножі, день — дні... )

Як ви думаєте, а чи змінюються за числами прикметники? Доведіть свою думку.

Оголошення теми й мети уроку

Спостереження за змінюванням прикметників за числами

В якому числі вжито іменники в колонці? (В однині)

Поставте їх у множині, тобто змініть за числами. П'явки (які?) медичні

хом'яки (які?) руді в'юни (які?) звичайні під'їзди (які?) чисті черв'яки (які?) дощові

Спробуйте змінити й прикметники, що пов'язані з ними.

Зробіть висновок. (Прикметники змінюються за числами.)

Подивіться на прикметники у множині. Що в них спільного? (Вони мають закінчення\Г\ .)

Ознайомлення з теоретичним матеріалом (С. 44)

Тренувальна вправа (Впр. 100)

Вибіркове списування. Визначення числа прикметника

Послухайте текст. Випишіть з нього прикметники й пов'язані з ними іменники.

ВЕСНА

Весняна повідь затопила березовий гайок. У чистій, прозорій воді, як у дзеркалі, відбиваються дерева. Золоті промені сонця освітлюють білокорі берізки. Їх рожеві віти ніжно вимальовуються на тлі блакитного неба. Весняне повітря огортає ніжною пеленою кожне деревце і надає всьому чарівної м'якості.

(Веснян@ повідь, березовиЖ] гайок, чистЦ! , прозорЦ! воді, ...)

Як визначити число прикметника? (За числом іменника, з ним пов'язаним)

Визначте число прикметників. Виділіть закінчення.

Які закінчення мають прикметники у множині? (Закшчення і)

Закріплення вивченого

Розвиток мовлення (Впр. 102)

Гра «Однина чи множина?»

(Якщо називається словосполучення у множині, то руку піднімають хлопці, якщо в однині — дівчатка.)

Як змінюються прикметники?

Як визначити число прикметників?

Яке закінчення мають прикметники у множині?

Домашнє завдання

Вправа 101, С. 45; правило, С. 44.


 

doc
Додано
4 квітня 2020
Переглядів
913
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку