Урок - спроба (як експеримент) використання лепбука у старших класах.
Основний засіб навчання - робота з лепбуком.
Всі завдання і матеріали розміщені на лепбуці.
Біологія 8 клас
Тема: Значення дихання. Система органів дихання
Мета: узагальнити знання учнів про значення дихальної системи, будову та функції органів дихання, газообмін в легенях і тканинах, дихальні рухи, регуляцію дихання;
здійснити інтеграційні зв’язки біології з іншими науками;
формувати інформаційне й емоційне збагачення сприйняття, мислення і почуттів креативної особистості учня;
продовжувати розвивати науковий світогляд на прикладі єдності дихальної системи ссавців і людини;
продовжувати розвивати вміння узагальнювати, робити висновки;
виховувати бережливе ставлення до власного здоров′я
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: лепбук до теми уроку, смартфони (для виконання інтерактивних вправ) з навушниками, таблиці : «Будова дихальної системи»
Терміни і поняття: дихання, зовнішнє і внутрішнє дихання, носова порожнина, носоглотка, глотка, трахея, бронхи, легені.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Вступне слово вчителя
Розпочнемо урок з посмішки - простого засобу, відомого з давніх-давен для підвищення імунітету. І.П. Павлов назвав цей засіб «зарядкою для підтримки, що мобілізує захисні сили організму на боротьбу із захворюваннями», а особливо в період інфекцій. Тож, посміхнімось один одному й розпочнемо урок з гарного настрою!
Урок сьогодні буде незвичайним , не тільки тому, що до нас завітали гості, а тому що працювати на уроці ми будемо не з підручниками і зошитами , а з лепбуками. Основним джерелом інформації для нас сьогодні будуть – леп буки. Вони давно широко використовуються в початкових класах і ми сьогодні спробуємо продіагностувати цей метод на уроці біології.
ІІ. Актуалізація знань учнів. Повторення вивченого.
Виконання вправ
Робота з хмарою слів
Зайві: легені, гортань , альвеола.
Підводжу до думки, що ці органи ще не вчили. Озвучую , що сьогодні будемо вчити систему органів, яка включатиме ці органи.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Яке значення дихання? Для чого людина дихає?
Запис на дошці схеми :
Слова «Це нам потрібно, як повітря!» показують особливу необхідність повітря для організму. Гіппократ називав його «пасовиськом життя». А отримує його організм людини у процесі дихання. Як багато в житті і стані людини пов’язано з диханням – і склад крові, і рухи, і відчуття, і розум! Дихання – початок спілкування, мовлення і мелодії.
– Що ж таке дихання?
Дихання – сукупність процесів, унаслідок яких відбувається поглинання організмом кисню й виділення з нього вуглекислого газу.
Кисень повітря необхідний організму людини для окиснювальних процесів, що відбуваються в клітинах і супроводжуються виділенням енергії, такої необхідної для процесів життєдіяльності.
1. Забезпечення організму киснем.
2. Виділення вуглекислого газу.
3. Окиснення органічних сполук з виділенням енергії, необхідної для процесів життєдіяльності.
4. Виділення кінцевих продуктів обміну: водяної пари, аміаку, сірководню…
Розрізняють два типи дихання.
В організмі людини і тварин запасів кисню немає, тому безперервне його надходження є життєвою необхідністю (головний мозок через 15-30 с. після припинення подачі кисню паралізується, а через 3-5 хв. гине).
Діяльність будь-якої клітини, тканини пов'язана з витратами енергії. Джерелом її поповнення є розпад органічних сполук, який відбувається за участю кисню, тобто під час дихання
Вправа на закріплення: Чим дихають зображені тварин? Які органи дихання здійснюють газообмін?
Вправа на закріплення – продовжити речення:
1. Дихають киснем, розчиненим у воді, який із водою надходить до клітини через оболонку.(Найпростіші)
2. Дихають усією поверхнею тіла, поглинаючи розчинний у воді кисень. (Кишковопорожнинні)
3. Дихають усією поверхнею тіла. Паразитам властиве анаеробне дихання (Плоскі та круглі черви)
4. У мантійній порожнині містяться зябра чи легені. (Молюски)
5. Дихають зябрами, трахеями, легеневими мішками. (Членистоногі)
6. Зябра розташовані на зябрових дугах, до яких кріпляться зяброві тичинки і зяброві пелюстки. (Риби)
7. Дихають легенями та шкірою. (Земноводні)
8. З’являються дихальрі шляхи (гортань, трахея, бронхи ) легені мають системи перетинок. (Плазуни)
9. Розвинуті дихальні шляхи, легені губчасті, є повітряні мішки. (Птахи.)
10. Дихальні шляхи: носоглотка, гортань, трахея, бронхи, бронхіоли, альвеоли, губчасті легені. (Ссавці)
Фізкульт-хвилинка
Повітряні кульки дарують нам свято,
Їх люблять дорослі й ще більше малята!
Повітряна кулька літати уміє,
А кожна дитина про це тільки мріє!
Повітряну кульку у небо пущу -
З привітом летить вона хай до дощу!
Завдання – першим надути повітряну кулю. Пояснюю – що це вправа на розвиток і збільшення об’єму легень.
Орган дихання |
Особливості будови |
Функції, що виконуються |
Носова порожнина |
Дві носові порожнини, які розділені кістково-хрящовою перегородкою. Порожнини покриті слизовою оболонкою, що містить нюхові рецептори. Містить густу сітку кровоносних капіляр. |
Нормалізація температури повітря, що надходить до органів дихання; слиз, що містить лізоцим знешкоджує хвороботворні мікроорганізми; сприймає запах речовин; захисна – чхання. У носовій порожнині повітря зігрівається, очищується, зволожується, знезаражується. |
Гортань |
Вона має лійкоподібну форму, складається з 9 напіврухомо сполучених хрящів; порожнина вистелена слизовою оболонкою з рецепторами; має дві голосові зв’язки. |
Забезпечує проходження повітря до трахеї, захищає дихальні шляхи від потрапляння їжі (кашель), забезпечує утворення звуків. |
Трахея |
Трубчаста частина дихальних шляхів, розташована між гортанню і бронхами. Складається з 16-20 хрящових півкілець, які вистелені залозистим та війчастим епітелієм. Задня стінка утворена сполучною тканиною. На рівні п’ятого грудного хребця поділяється на два головних бронхи: лівий і правий. |
Забезпечує проходження повітря до бронхів, слизова оболонка зволожує стінки трахеї і виконує захисну функцію. |
Бронхи |
Складаються з хрящових кілець (6-12). Вони входять в праву (три гілки) і ліву (дві гілки) легені. Сукупність бронхів, що багато разів діляться, утворює бронхіальне дерево. Бронхи закінчуються бронхіолами, на стінках яких розташовані альвеоли (легеневі пухирці). |
Забезпечують транспорт повітря між трахеєю й альвеолами, беруть участь у терморегуляції організму та газообміні. |
Легені |
Парні органи дихання. Права легеня складається з трьох часток, а ліва — з двох. На внутрішній поверхні легень розташовані ворота легень, якими проходять бронхи, судини й нерви. Легені вкриті плеврою, що складається з двох листків — зовнішнього і внутрішнього. Між ними розташована плевральна порожнина, заповнена плевральною рідиною. |
Забезпечують газообмін між кров'ю й атмосферним повітрям. |
Слово вчителя.
Гортань крім пропускання повітря, виконує ще одну функцію. Утворення голосу. Голосові зв'язки складаються з м'язової та сполучної тканини, що створює їхню підвищену пружність. Простір між голосовими зв'язками називають голосовою щілиною. Під тиском повітря, що виходить з легень, голосові зв'язки зближуються, натягаються і коливаються, від чого з'являється голос. Висота голосу людини залежить від довжини голосових зв'язок. Чим коротші голосові зв'язки, тим більша частота їхніх коливань і вищий голос. У жінок голосові зв'язки коротші, ніж у чоловіків, тому жіночий голос завжди вищий. Голосові зв'язки можуть робити від 80 до 10 000 коливань на 1 с. Мутація голосу — фізіологічна зміна голосового апарата людини. Відбувається внаслідок збільшення резонаторних порожнин і язика, активного росту гортані в період статевого дозрівання. Під час мутації голосу треба бути обережним і берегти голосові зв’язки. А як це робити розповість учень, який готував повідомлення (невелике)
Повідомлення учня:
ІУ. Узагальнення та систематизація знань
Рот |
|
Ніс |
|
Гортань |
|
Бронхи |
|
Легені |
|
Дихання |
|
Трахея |
|
2. Гра «Наведи порядок »
Розташуйте у правильній послідовності органи:
1) Гортань
2) Бронхи
3) Трахея
4) Носова порожнина
5) Легені
6) Глотка
7) Носоглотка
Відповідь: 4; 7; 6; 1; 3; 2; 5.
|
|
3. Методичний прийом «Закінчи речення»
1.Сукупність процесів, внаслідок яких відбувається поглинання організмом кисню і виділення з нього вуглекислого газу ............... .
2. Окислювальні процеси в клітинах, внаслідок яких виділяється енергія ......... .
3. Доставку кисню до тканин і винесення вуглекислого газу до легень називають .............. .
4. Орган який поділяється кістково-хрящовою перегородкою на дві половини – праву і ліву ........... .
5. В ній перехрещуються дихальні й травні шляхи ............. .
6. Розташована в передній частині шиї, містить голосові зв’язки .............. .
7. Дихальна трубка, розташована у грудній клітці, спереду від стравоходу, довжиною 10-12 см .............. .
8. Дихальна трубка ділиться на два ............. .
9. У легенях вони утворюють .............. дерево.
11. Найтонші бронхи – бронхіоли, закінчуються ............ ............... або ............. .
12. Великі парні органи які займають майже всю грудну порожнину ............ .
У. Підсумок уроку
УІ. Рефлексія
Вправа «Валіза»
На зображеннях валіз написати або намалювати: на помаранчевому – що сподобалося, на синьому – що не сподобалося, на жовтому – що здивувало, на зеленому – треба над чим попрацювати.
УІІ. Домашнє завдання
Читати § 13. Зробити тести на с 68.
Завдання «Поміркуйте» на с 69.
Додаток 1.
Загадки про органи людини
Білі силачі рубають калачі,
А червоний говорун підкладає.
(Зуби і язик)
* * *
Ось гора, а у гори
Дві глибокі нори.
У цих норах повітря бродить,
То заходить, то виходить.
(Ніс)
* * *
Завжди в роті, а не проковтнеш. (Язик)
* * *
Він завжди в роботі,
Коли говоримо,
А відпочиває,
Коли ми мовчимо.
(Язик)
* * *
Все життя ходять в обгонку,
А обігнати один одного не можуть.
(Ноги)
* * *
Гладеньке поле,
Біла полянка,
Ні травинки, ні білини,
Так посередині – яма.
(Живіт)
* * *
Два брата в розлуці
Сумують один за одним,
А зійдуться разом –
Сердяться і хмуряться.
(Брови)
* * *
Два братики живуть через дорогу,
А один одного не бачать
(Очі)
* * *
Двоє білих лебедів –
У кожного по п’ять дітей.
(Руки)
* * *
День і ніч стукає воно,
Немов би заведено.
Буде погано, якщо раптом
Припиниться цей стукіт.
(Серце)
* * *
Є завжди у людей
Є завжди у кораблів.
(Ніс)
* * *
Є у кожного обличчя
Два красивих озерця.
Між ними є гора.
Назви їх, дітвора.
(Очі)
* * *
Є у мене працівники,
У всьому допомогти охочі.
Живуть не за стіною –
День і ніч зі мною:
Цілий десяток
Вірних хлоп’ят!
(Пальці)
* * *
Живе мій братик за горою,
Не може бачитися зі мною.
(Очі)
* * *
Червоні двері в моїй печері,
Білі звірі сидять біля дверей.
І м’ясо, і хліб – всю здобич мою –
Я з радістю білим звірам віддаю.
(Губи, зуби, рот)
* * *
Крута скеля
У косогоря вросла,
Над кручею ліс
Зріс до небес.
(Лоб)
* * *
Куди не підеш –
Все на них глянеш.
(Ноги)
* * *
Між двох світил посередині один. (Ніс)
* * *
Ми на них стоїмо і танцюємо.
Ну, а якщо їм накажемо,
Нас вони бігом несуть.
Підкажи, як їх звуть?
(Ноги)
* * *
На ніч два віконця
Самі закриваються,
А зі сходом сонця
Самі відкриваються.
(Очі)
* * *
Не сіють, не саджають,
А самі виростають.
(Волосся)
* * *
Не у маленьких – у дорослих,
Розташовані під носом,
Дуже часто мені мій дядько
Дозволяє їх погладити.
(Вуса)
* * *
Не годинник, а цокає. (Серце)
* * *
Ні на міру, ні на вагу,
Але у всіх людей він є.
(Мозок)
* * *
Ношу їх багато років,
А рахунку їм не знаю.
(Волосся)
* * *
Один говорить,
Двоє дивляться,
Двоє слухають.
(Рот, Очі, Вуха)
* * *
П’ять братів –
Роками рівні, ростом різні.
(Пальці)
* * *
Розпустилася квітка,
Пелюстка на пелюстці,
Без стебла і без кореня
Росте на схилі.
(Вухо)
* * *
Розсипалися піщинки
На щічках у Маринки.
(Веснянки)
* * *
Твої помічники – поглянь –
Десяток дружних братиків,
Як славно жити, коли вони
Роботи не бояться.
(Пальці)
* * *
Тридцять два молотять,
Один повертає.
(Зуби і язик)
* * *
У двох матерів по п’ять синів,
Але кличуть всіх однаково.
(Пальці)
* * *
У тридцяти двох воїнів один командир. (Зуби і язик)
* * *
Цілий ліс на голову заліз. (Волосся)
Додаток 2.
Скласти сенкан до теми уроку «Дихання»
|
Дихання
_________________________________
________________________________
_________________________________
___________________________________ |