Зображення тварин. Особливості зображення тварин. Начерк. Створення начерку тварини, що рухається
Мета: - навчальна: ознайомити учнів з анімалістичним жанром, професією художника-анімаліста, формувати композиційні вміння відтворювати рівновагу, цілісність, вміння передавати характерні риси тварин, особливості форми їхнього тіла, пропорції частин тіла; - розвиваюча: розвивати відчуття ритму, гармонії, інтерес до творчості художників-анімалістів, спостережливість, концентрацію уваги;
-виховна: виховувати любов до оточуючої природи, повагу і розуміння культури інших народів.
Тип уроку: комбінований.
Наочність та обладнання: мультфільм «Орігамі», відеоряд світлин робіт скульпторів-анімалістів (В. Ватагін «Мавпа», П. Клодт «Кінь з лошам», І. Єфімов «Лань з дитинчам») , схеми із зображенням скелетів птахів, тварин і людини, схема послідовної побудови зайця-біляка; для учнів – альбом, простий олівець, гумка, гуаш, пензлі, серветка.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
Сьогодні ми познайомимося з одним дуже різноманітним жанром образотворчого мистецтва – анімалістичним і творчістю багатьох художників і скульпторів-анімалістів й самі спробуємо свої сили в ролі художника-анімаліста, використовуючи знання, отримані на уроках образотворчого мистецтва і зоології.
ІІІ. Актуалізація мистецького досвіду, опорних знань учнів.
Які ви знаєте жанри образотворчого мистецтва?
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Пропоную переглянути мультфільм в техніці орігамі. Зверніть увагу не лише на зміст мультфільму, а й на те, які жанри використані у цьому фрагменті.
V. Подача нового матеріалу.
Розповідь учителя.
Художники-анімалісти вивчають тварин із записником і олівцем у руках, роблять багато малюнків з натури і начерки. Це розвиває спостережливість, швидкість рук, вміння точно схоплювати головне і відкидати другорядне. - Який є найкращий спосіб фіксації спостережень за тваринами? (Начерк).
Так, довготривала праця починається з начерку. Це – початкова стадія творчої праці.
Робота над формуванням навичок і вмінь
Послідовність роботи над начерком
VІ. Практична робота.
Учні виконують начерк.
Учитель показує на дошці варіанти композиції у різних форматах.
VІІ. Узагальнення, систематизація знань.
VІІІ. Підсумок уроку. Учитель аналізує роботи учнів, у заключному слові відзначає особливості начерку.
ІХ. Домашнє завдання.
Виконати замальовки з натури собаки або кішки. До наступного уроку підготувати пластилін, солоне тісто, стек, серветку.