ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ.

Про матеріал
9 клас Харківщинознавство Практична робота:ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ.
Перегляд файлу

9 клас Харківщинознавство Практична робота:

image

image
Зовнішні економічні зв’язки Харківської області.

Розгляньте карту України, напишіть країни з якими вона межує.

image

Вставте пропущені визначення.

image Зовнішньоекономічна діяльність(ЗЕД) —діяльність вітчизняних та іноземних суб’єктів господарської діяльності, побудована на взає мовідносинах між ними, що здійснюється як на території України, так і за її межами.

image …………………Експорт вивіз із території країни за кордон товарів, послуг (ка піталу) без зобов’язання їхнього зворотного повернення.

image………………Імпорт ввезення товарів, послуг (капіталу, знань, технологій)

Вільна економічна зона (ВЕЗ) …………………………………..— певна господарська територія з високим ступенем самоуправління та значним пільговим режимом. Її виділяють для широкого залучення іноземного капіталу, передової техніки і технологій, управлінського і маркетингового досвіду. Така зона має бути економічно й соціально високоефективною, забезпе чувати випуск конкурентоспроможної продукції (послуг) на рівні су часних світових стандартів як на внутрішній, так і на зовнішній ринки.

imageСальдо торговельного балансу…………………………………—                    різниця між вартістю експорту та імпорту.

Позитивне сальдо

……………….....торговельного балансу означає пере вищення експорту над імпортом (країна більше продає, ніж купує)……………………………………………………..Від'ємне сальдо — перевищення імпорту над експортом.

Розгляньте слайд та дайте характеристику експорту Харківщини(2009 р.). Які зміни, на вашу думку відбулися за останні роки?

image

imageНедорогоцінні метали та вироби з них

Продукція сільського

господарстваТранспортні засоби

та продукти йогота шляхове обладнання переробки 30,5 %%

Розглянувши діаграму можна зробити

Продукціявисновок що харківщина експортувала

Машини і

промисловості найбільш машин і механізми (34, 2%), с/г та та пов’язаних з механізми його переробки (30,5%). нею галузей 34,2 % Найменш експортувались металів та виробів

                                                                                                                                 10.1 %          із них (4,5%)

В зв'язку з війною останні два роки ми експортували лише продукцію і машини.


Порівняйте дані експорту та імпорту Харківщини за 2009 та 2023 рр. Які зміни відбулися по цих показниках?

image
Основними товарами, як експортувалися за меж України, були котли, машини, апарати та механ чн пристрої (19,2 % в д загальної вартост експорту), електричн машини й устаткування  (11 ,7 %)  зернов культури (10,1 %) Основу мпорту становили котли, машини, апарати та механ чн  пристрої (12 % в д загальної вартост мпорту), пол мерн матер али, пластмаси (9,5 %) та наземн транспортн засоби, кр м зал зничного (6,7 %).(дан на 2009 р). Що експортують з Харківської області (друга половина 2023 р).

Порівнюючи дані експорту та імпорту Харківщини за 2009 та 2023 роки, відбулися значні зміни в структурі та обсягах торговельних операцій.

У 2009 році основними товарами, які експортувалися з Харківщини, були котли, машини, апарати та механічні пристрої, електричні машини й устаткування, а також зернові

культури. Однак, у другій половині 2023 року структура експорту суттєво змінилася.

image

Тепер основу експорту становлять продукти рослинного походження, машини, обладнання та механізми, жири та олії, а також готові харчові продукти.

Щодо імпорту, у 2009 році основними позиціями були котли, машини, апарати та механічні пристрої, полімерні матеріали, пластмаси, та наземні транспортні засоби. А у

2023 році головними імпортними позиціями стали машини, обладнання та механізми, полімерні матеріали, пластмаси, продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості, а також мінеральні продукти.

Такі зміни свідчать про переорієнтацію економіки Харківщини на виробництво та експорт продукції вищої доданої вартості, а також про зміну споживчих потреб та технологічних тенденцій в світовій економіці.

Які причини падіння експорту та імпорту на зиває експерт? Чи згодні ви з його прогнозами про подальші перспективи розвитку?

imageНа думку професора міжнародного бізнесу НТУ "ХПІ" Тараса Данька, причини зниження експорту й імпорту полягають в тому, що підприємства припинили закуповувати матеріали для власного виробництва, розуміючи, що нічого не зможуть виробляти в березні й квітні.

image
image "Другий фактор: з Харкова й області евакуювалася значна кількість людей. Третій чинник — частина Харківщини під окупацією. Туди нічого не може імпортуватися, тому імпорт упав. Крім того, в імпорті завжди є частка інвестицій. Тому імпорт впав більше за експорт", — говорить Данько.

image Тарас Данько прогнозує, що підконтрольна Україні частина Харківщини буде отримувати дотації як фронтова область, кошти сюди спрямовуватимуться і від закордонних партнерів.

image "Також треба розраховувати на гранти. Надзвичайно важливим є те, що Харківська область не є закритою, інтегрована не лише в українську економіку, а й у європейську та світову. Тому не варто малювати якісь негативні сценарії. Необов'язково в Харкові має бути виробництво. Воно може бути винесене за межі міста у більш безпечні місця, у південний захід області. Раніше там було недостатньо бізнесового інтересу. Там була певна стагнація. То саме зараз в цих районах, громадах можна подивитися, яким чином забезпечити там роботу підприємств сировиною та обіговими коштами", — пояснює економіст. image Щодо сфери послуг, то ІТ-галузь Харкова забезпечувала до війни на 1 млрд доларів послуг на зовнішні ринки. Багато підприємців цієї галузі досі є платниками податків саме в Харкові, каже Данько.

Падіння експорту та імпорту в Харківській області обумовлене декількома факторами, включаючи припинення закупівель

матеріалів для виробництва підприємствами перед очікуваним

періодом нестабільності, евакуацію людей із регіону та окупацію частини області. Професор Тарас Данько прогнозує, що область

image
може отримувати дотації як фронтова зона та надійно інтегрована в українську, європейську та світову економіку. Він також вважає,

що індустріальне виробництво може бути переміщене в інші, більш безпечні райони області, що може стимулювати економічний розвиток цих районів. Щодо сфери послуг, ІТ-галузь Харкова продовжує генерувати значні доходи на зовнішніх ринках, навіть після початку конфлікту.

pdf
До підручника
Основи правознавства 9 клас (Васильків І.Д., Кравчук В.М.)
Додано
30 квітня
Переглядів
208
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку