Звертання. Розділові знаки при звертаннях

Про матеріал
Звертання — це слово чи сполучення слів, що називають того, до кого звернене мовлення, може стояти на початку, у середині або в кінці речення. Під час вимови звертання виділяється паузами, а на письмі — комами або знаком оклику.
Перегляд файлу

Урок із української мови у 8 кл.

 

ЗВЕРТАННЯ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ЗВЕРТАННІ

 

Мета: створити комфортні умови для навчання, за яких кожен учень

відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, самостійність.

Навчальна: навчити учнів виділяти звертання в контексті, аналізувати їх стилістичну роль, правильно інтонувати речення зі звертаннями, розставляти розділові знаки; формувати загальнопізнавальні вміння визначати спосіб морфологічного вираження звертань; удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у реченнях зі звертаннями;

Розвивальна: розвивати творчі вміння трансформувати прості речення на речення із звертаннями, розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів – звертань, реконструювати синтаксичні конструкції відповідно до комунікативного завдання, конструювати речення за опорними словами, схемами – моделями; за допомогою мовленнєво – комунікативного дидактичного матеріалу розвивати культуру спілкування;

Виховна: виховувати в учнів самостійність, кмітливість, справедливість, доброзичливість, гуманність, повагу до людей, старанність, наполегливість, бажання творчо працювати.

Правопис: кома й знак оклику при звертанні.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Лексикологія: засвоєння нових слів – термінів, прислів’їв і приказок.

Граматика: способи морфологічного вираження звертань.

Культура мовлення і стилістика: додержання правильної інтонації в реченнях із звертанням.

Текст (риторичний аспект): удосконалення вмінь сприймати й відтворювати висловлювання типу розповіді з використанням речень із звертаннями.

Міжпредметні зв’язки: звертання в художніх творах (література).

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної

діяльності.

III. Актуалізація мотиваційних резервів за 5 – й клас із теми.

Вчитель.  Добрий день, діти! Ми щоразу починаємо спілкування з привітання, а поруч з ним – маленьке слово, яке називає тих, до кого звертаємося. Як називається це слово? Так , і темою нашого сьогоднішнього уроку буде   Тема нашого уроку «Звертання, розділові знаки при звертанні». На цю тему програмою відведено 2 уроки. На сьогоднішньому уроці ми закріпимо знання про звертання, удосконалимо пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у реченнях зі звертаннями, розвиватимемо творчі вміння трансформувати прості речення на речення із звертаннями, навчимося розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів – звертань, реконструювати синтаксичні конструкції відповідно до комунікативного завдання, конструювати речення за опорними словами, схемами – моделями.

У житті людини є багато цілей, яких вона намагається досягти. Одна з таких – знати рідну мову, якомога більше про свій рідний край, бо це багатство кожного з нас; зробити все можливе для свого рідного краю, бо це наше майбутнє, яке залежить від кожного, хто живе на Черкащині, якій  уже …………. Від дідів онукам, від батьків дітям були передані легенди старовини. Тут гриміла колись козацька міць, звучало палке слово Тараса Шевченка, Василя Симоненка… Тепер це великий адміністративний, культурний і промисловий центр нашої неньки-України.

З чого ж почнемо сьогодні розмову про рідний край? А з того, що є в нас і більше ні в кого в світі! З цих славетних місць, які нам подарувала доля, зробила від того щедро багатими і щасливими. Епіграфом нашого уроку будуть слова Д. Білоуса «Слова покличні – прості й величні». Але впродовж заняття давайте не забувати принцип, яким будемо користуватися: «Поставити мету і досягти її», бо для практикуму, який пропоную вам сьогодні, потрібна і практична мета, що обов язково має бути досягнена. Яка? Усвідомити і засвоїти основні відомості про звертання………….

Тож розгортаємо свої зошити, записуємо дату, класна робота, тему уроку.

 

Вчитель. Щоб якнайповніше реалізувати поставлену перед вами мету, давайте пригадаємо визначення терміну звертання; назвемо семантичні особливості звертань; з ясуємо, які структурно-граматичні ознаки має звертання. І це ми зробимо за допомогою методу  « Думай ». Розповісти про звертання за опорною схемою.

 Метод спостереження. Чи можуть займенники ти, ви вживатися в ролі звертань?

- Так. У розмовному мовленні задля вираження різкості, зневаги, грубості: Ей ви, куди йдете? Ти, чого смієшся?

Діти, запам ятайте! Неввічливо звертатися до людини, підкреслюючи її стать: жіночко, мужчина. Уживайте давні українські звертання пане пані, панове. Пригадаймо, наприклад, як співається у відомій колядці: «Добрий вечір тобі, пане господарю!» Ще крім звертання пане можна використати слова добродію, добродійко. Іноді звертання, виражене прикметником (наприклад шановний, дорогенька) , має іронічний чи зневажливий відтінок, тому уникайте таких форм.

* На яке ставлення до адресата мовлення вказує вживання займенника ти в

ролі звертання? ( Зневажливе, панібратське ).

* Чи можна звертатися до старшої людини на ти?

 

ІV. Виконання практичних завдань творчого характеру.

1. Першим завданням, яке ми виконаємо сьогодні, буде дослідження-пошук на основі тексту. Вам потрібно знайти і записати звертання

Черкащино! Зоря моя єдина!

 Струмочок чистий, як струна, бринить.

 Мій краю рідний, пісне тополина,

 Хіба тебе я можу не любить?

 Твої вітри крилаті, світанкові

 Мене вели по тисячах доріг.

 Шевченкові слова добра й любові,

 Як слово батьківське, в душі своїй беріг.

 Яка краса навкруг! Ви подивіться —

 Широким нивам не знайти кінця.

 І золотисте полум’я пшениці,

 неначе сонце, зігріва серця.

Володимир Даник

Дослідження-аналіз

1. Чи завжди звертання – це одне слово?

2. Чи може звертання бути цілим реченням?

3.Скільки звертань може бути у реченні?

 Метод « Точка зору ».

 

. У якому відмінку стоять звертання? Чи всі звертання мають форму Кл.в.?

* Як пояснити, чому в реченні « Повій, вітре, на Вкраїну, де покинув я

дівчину» слово вітер має форму Кл.в.? Це ж неістота. ( У художньому

мовленні Кл.в. може використовуватися як стилістичний засіб риторичного

звертання до предметів – явищ природи, узагальнених понять із метою

персоніфікації ( одухотворення ) їх ).

* Чим відрізняються форми іменників у Н.в. і Кл.в. від інших іменників?

( Іменники у цих відмінках уживаються без прийменників ).

 

2. Черкащина – центр України  не  лише  в  географічному розумінні.  Це  серце  нашої  держави, її  духовний  осередок. Численні яскраві історичні події та видатні особистості прикрашають історію нашого краю. Черкаська область, передусім, відома як батьківщина українського генія, поета і художника Тараса Шевченка. Він народився тут, в селі Моринці і провів тут своє дитинство. Поет присвятив значну частину своєї роботи цьому регіону. Згідно з його «Заповітом», Тарас Шевченко був похований в Каневі, який став священним для усіх українців.

Наступним завданням нашого практикуму буде записати речення, розставляючи розділові знаки. Охарактеризуйте звертання.  Пояснити розділові знаки в останньому реченні.

Живи, моя земле, багато,

У мирі, у співі птахів,

Хай щастям наповниться хата

І сміхом малих дітлахів!

Дмитро Луценко

Черкащино! Моя ти вишиванко!

Родюча, щедра, лагідна земля.

Галина Анічіна

Ти колиска нашого Тараса,

Чарівна Черкаська сторона.

Павло Власюк

У врожаї і щасті

Зароди на життя…

Ой ти земле черкаська,

України дитя.

Тетяна Нарчинська

 

   Зверніть увагу на інтонування речень зі звертаннями:

* має кличну інтонацію;

* глибока пауза перед звертанням і після нього;

* якщо всередині – інтонація дещо послаблюється (інтонація вставності)

 9. Творче конструювання.

Перебудуйте рядочки з поезії Людмили Коваль так, щоб з явилося звертання

І на море мені не хочеться.

Прийде літо п янке, запашне –

Знов реліктовий дивний Тікич

У минуле мене понесе.

* чи змінився при цьому склад розділових знаків?

5. Творчий диктант на розширення речень шляхом уведення в них слів – звертань

( робота в парах ).

Прочитати прислів’я і приказки. Списати, вставляючи в них слова – звертання.

* Всюди на світі добре, а вдома найкраще.

* Та земля мила, де мати родила.

* Нема гіршої покути, як у ріднім краю носити пута.

* Грудка рідної землі дорожча за золото.

4. Метод « Творче моделювання».

Скласти речення зі  словом Маньківщина таким чином, щоб воно  виступало:

а) підметом; б)обставиною; в) звертанням. Накреслити схеми речень.

 

 

2. Запишіть подані сполуки у формі звертання:

пан Президент, друг Дмитро, колега Ткачук, добродійка Івасюк, пан господар, Марія Іванівна, панна Олександра, Аліна Віталіївна, подруга Ірина.

 

3. Метод « Розумовий штурм ».

Перебудувати речення так, щоб підмети стали звертаннями. Схарактеризувати речення за метою висловлювання. Виділити граматичні основи.

* Діти не повинні відповідати образою на образу.

* Школярі дотримуються правил дорожнього руху.

* Люди оберігають навколишнє середовище.

* Восьмикласники цікавляться новинами художньої літератури.

* Учні старанно готуються до уроків.

 

 

 

 

7. Творче конструювання речення за схемою – моделлю.

Записати речення так, щоб воно відповідало поданим схемам.

* Сергій не втрачав віри в себе і не піддавався розпачу.

 

1)!.... 2) …,, …. 3) …,.

 

8. Лінгвістичне дослідження з прийомами взаємоперевірки.

Переписати речення, розставляючи потрібні розділові знаки. Виділити

звертання.

*Припливайте до колиски, лебеді, як мрії, опустіться, тихі зорі, синові під вії.

* Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу.

*Спи ж ти, малесенький, пізній – бо час.

* Відроджуйся й розквітай, рідна мово.

* Ти постаєш в ясній обнові, як пісня линеш, рідне слово.

 

V. Систематизація знань.

2. Виконання тестових завдань з прийомами взаємоперевірки.

 

  1.                     Звертання

а) називає того, до кого звертаються; б) називає того, хто звертається; в) виражає ставлення мовця до висловлюваного.

  1.                     У реченні звертання

а) є головним членом речення; б) є другорядним членом речення;

в) не є членом речення.

  1.                     Знайдіть правильно записане речення:

а) Читаю знов твої листи, моя ти пташко, рідна, мила. (В.Сосюра)

б) Читаю знов твої листи моя ти пташко рідна, мила.

в) Читаю знов твої листи, моя ти пташко рідна мила.

  1.                     На письмі звертання виділяються

а) лапками; б) тире;

в) комами або знаком оклику залежно від інтонації.

  1.                     За будовою звертання бувають:

а) прості і складні;

б) односкладні і двоскладні;

в) поширені і непоширені.

  1.                     Знайдіть речення із поширеним звертанням:

а) Візьміть мене хмари на крила свої. ( О.Олесь )

б) Не шуміть ліси зелені! Спати йдіть вітри студені! (О.Маковей )

в) Не шуми ти луже. (В.Сосюра )

  1.                     Знайдіть речення із звертанням:

а) Відлетіли сірі гуси, в лісі осінь вже гуде (М. Стельмах);

б) Мій дід теж Матвієм звався (М. Стельмах);

в) Балакай, пане Свириде, побачиш, що з того вийде (Нар тв.).

  1.                     Знайдіть речення, в якому звертання стоїть в середині:

а) Дзвінко бийте, ковалі! (П. Тичина);

б) Мовчи, язичку, дістанеш паляничку (Нар тв.);

в) Нарешті я догнав тебе, царівно! (І. Кочерга).

  1.                     Знайдіть речення, в якому звертання стоїть в кінці:

а) Гей, рицарю жадібний, стережись! (М. Бажан);

б)Розмахніться дужче, теслі! (П. Тичина);

в) Коли б ти, нічко, швидше минала (Л. Українка).

  1.                 Знайдіть речення із непоширеним звертанням:

а) Ви заграйте гори! Зашуміть діброви! (Ю.Шкрумеляк)

б) Не бійся друже мій мого терпкого слова! ( О.Маковей)

в) Не плач не журися молодий козаче. ( Нар. тв.)

  1.                 Знайдіть речення із звертанням:

а) 3 добра й любові приходить щастя. (А.Мойсеєнко)

б) Працею людина сильна і красива. (О.Гончар )

в) Благослови мати весну закликати! (Нар. тв.)

  1.                 Знайдіть неправильно записане речення:

а) Ти ж куди, Оксано, проти ночі? (М.Стельмах)

б) Ким хочеш бути хлопчику в житті? (М.Рильський)

в) Не розлюблю тебе ніяк, моя вишнева Україно. ( В.Сосюра )

 

 

VІ. Підсумок уроку.

Закінчується день, у вечірній молитві звертаємося: «Отче наш», «Богородице», просимо в них щастя для себе, своїх рідних, долі своєму народові, країні. Ваша щира молитва, вірю, буде почута. Нехай же такими щирими будете й ви у звертанні до того , хто вас оточує, хто поряд. Я кажу вам традиційні слоав : « До побачення, діти. Хай щастить вам, маленькі громадяни Черкаського краю!»

VІІ. Домашнє завдання.

1. Виписати поетичні рядки із звертаннями. Вказати автора слів.

2. Записати 12 прислів’їв або приказок про силу слова.

3. Виписати рядки з українських народних пісень, у яких є звертання.

 

doc
Додано
9 лютого 2023
Переглядів
4691
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку