Звертання, вставні слова, однорідні члени речення у простому реченні. Розділові знаки в простому реченні.
Мета: повторити теоретичні відомості про особливості вживання звертань, вставних слів й однорідних членів речення в мовленні; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити в реченні (висловлюванні) звертання, вставні слова, однорідні члени, а також називати частини мови, якими вони виражені; удосконалювати пунктуаційні вміння; розвивати творчі вміння трансформувати прості речення на речення зі звертаннями, вставними словами й однорідними членами, виховувати шанобливе ставлення до історичного минулого нашого краю
Тема уроку: Звертання, вставні слова, однорідні члени речення у простому реченні. Розділові знаки в простому реченні.
Мета: повторити теоретичні відомості про особливості вживання звертань, вставних слів й однорідних членів речення в мовленні; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити в реченні (висловлюванні) звертання, вставні слова, однорідні члени, а також називати частини мови, якими вони виражені; удосконалювати пунктуаційні вміння; розвивати творчі вміння трансформувати прості речення на речення зі звертаннями, вставними словами й однорідними членами, виховувати шанобливе ставлення до історичного минулого нашого краю
Тип уроку: урок повторення вивченого.
Обладнання: таблиці, підручник, ілюстрації
Хід уроку
І. Етап орієнтації.
ІІ. Етап цілепокладання.
Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів.
ІІІ. Етап проектування.
Розпочати наш урок я пропоную із знайомства з тими завданнями, які чекають на нас сьогодні на уроці:
2.1 Вибіркове письмо. Вправа 20 (виписати речення з однорідними членами речення,спосіб їх вираження ).
2.2.Вправа творчого характеру. Робота за варіантами.
2.3. Робота в групах: «Хто швидше?»
2.4 Руханка.
2.5.Лінгвістична гра. « Я – редактор»
2.6. Творче реконструювання
2.7 Усне коментування пунктограм (Вправа 29)
2.8.Коментоване письмо (Вправа 21). Робота біля дошки.
3. Самостійна робота (Вправа 28)
ІV. Етап організації виконання плану
1.Опрацювання теоретичного матеріалу
Слова, що не є членами речення
Частина речення |
Роль у реченні |
Приклад |
Звертання |
Називає того, до кого звертаються з мовленням |
Мамо моя, не сумуй. (Л. Костенко) |
Вставні слова та сполучення слів |
Виражають ставлення того, хто говорить (мовця) до повідомлення |
На щастя, тихий вечір йде. (Б. Лепкий) |
2.Практична робота
2.1 Вибіркове письмо. Вправа 20 (Виписати речення з однорідними членами речення,спосіб їх вираження ).
2.2.Вправа творчого характеру. Робота за варіантами
2.3. Робота в групах: «Хто швидше?»
1.На вулицю, чи в степ, чи навіть на річку її не докличешся. 2.Мамо, а родзинки теж скромні? 3.Та от нема сьогодні Корчуна, оце біда! 4.Гей, Івашку, поспішай гривуна купувати… 5.Ну, брат, тепер надай ходи! 6.Мабуть, вони не слухалися своїх мам.7.Ну, Ланка, розуміється, зараз же вся наїжачується.8.Аж ось, нарешті, крізь юрбу продирається поліцай. 9.От. так наморився, братця! Ну так і робота була.10.А в кухні дим, чад, гармидер, задуха. 11.Та, кажеш, що ти й їсти вариш? 12.Мама аж палає й пашить усім лицем, чолом, руками.
2.4 Руханка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
2.5.Лінгвістична гра. « Я – редактор».
Завдання: відредагуйте речення і запишіть правильний варіант.
Здається, лебеді щось, напевно, збирають з рідної землі. Пісня, падай у серце, як зерно в ріллю. Мій друг, навіщо твої листи пахнуть трояндами? Калина, може, прикрасити будь-яку садибу.
2.6.Творче реконструювання
а) із звертанням;
б) вставним словом;
в) однорідними членами.
1. Людина в житті повинна постійно розвиватися.
2. Народ кожної хвилини охороняє честь своєї рідної мови.
3. Мої однокласники у своїх родинах розмовляють лише рідною мовою.
4. Кожний мусить бути зразком доброго знання своєї літературної мови.
2.7.Усне коментування пунктограм.(Вправа 29)
2.8.Коментоване письмо (Вправа 21). Робота біля дошки.
3.Самостійна робота (Вправа 28)
ІV. Контрольно-оціночний етап
Вправа «Спіймай помилку»
Домашнє завдання: вивчити параграф.3 Вправа 32 (І, ІІ завдання)