Звук [е], позначення його буквами Е,е. Складання розповіді за серією малюнків.

Про матеріал
Урок розроблено для 1 класу за програмою М.С. Вашуленко, О.В.Вашуленко на основі нового Державного стандарту початкової освіти НУШ. Конспект уроку розроблений за новою схемою. Дана розробка буде корисною для вчителів початкових класів.
Перегляд файлу

Пазініч Людмила Богданівна

Конспект уроку з української мови (навчання грамоти) для 1 класу на тему : «Звук [е], позначення його буквами Ее. Складання розповіді за серією малюнків».

Мета:  ознайомити учнів з артикуляцією звука [ е ];   буквами Е, е, які на письмі позначають звук [ е ]; удосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів, добирати слова зі звуком[е] на початку, в середині та в кінці слова, складати речення і розповідь за серією малюнків;  розвивати критичне мислення, уміння висловлювати свою думку; виховувати інтерес до навчання.

Обладнання: ноутбук, складові таблиці, індивідуальні картки-фішки для звукового аналізу; предметні малюнки; індивідуальні картки для читання з  вивченими літерами.

Тип уроку : урок вивчення нового звука і букви.

Хід уроку

  1. Організація емоційного настрою класу.

Привітання.

Доброго ранку, доброго дня, хто має гарний настрій.

Доброго ранку, доброго дня всім хлоп’яткам.

Доброго ранку, гарного дня тим, кому сумно.

Доброго ранку, гарного дня, кому цікаво, що ми будемо робити на уроці.

Вправа «Очікування». Доброго ранку , гарного дня всім дівчаткам.

-Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку ?(Відповіді учнів)

ІІ. Актуалізація опорних знань.

 Пісня «Абетка».

Ми продовжуємо вивчати алфавіт.

Давайте згадаємо , які ми вже знаємо букви і які звуки вони позначають.

Продовжіть речення

Звуки ми…..(чуємо і вимовляємо)

Звуки бувають … (голосні і приголосні)

Скільки голосних в українській мові?

 Голосні звуки утворюють…. (склад)

Яка є особлива голосна буква? (і), пом’якшує попередній приголосний.

Голосні звуки умовно почначаємо…

Приголосні звуки бувають  (тверді і м’які) 

Предметні малюнки :жаба, лимон, сова, ірис, гуска.

ІІІ. Оголошення теми уроку. Мотивація.

Сьогодні на уроці ми вивчатимемо букву, якою позначають останній, шостий, голосний звук.

Перегляд відео (НУШ. Мовка і Суржик) про звук [е ]і букву Е,е.

  • Що ж за звук будемо вивчати ?

ІV. Вивчення нового матеріалу. (Критерії оцінювання даного завдання з використанням технології «Цеглинки»

Вимовляння і спостереження за артикуляцією.

  • Ротик відкритий, а губи розтягнені, повітря проходить вільно. Звук [е]
  • можна вимовити дуже голосно і проспівати, він голосний.
  • Отже, цей звук голосний. Він утворює склад. У схемі ми його позначаємо (о)

Артикуляційно-слухові вправи.

Виділення звука[ е.]Звуко-складовий аналіз слова

Гра «Вірю - не вірю.»

          

    Ему

Бачив я таку пташину-

Трохи меншу за людину.

Довгонога, міцнодзьоба.

Пір’ячко – лише оздоба.

Бо пташина не літає.

Навіть зовсім крил немає.

Що це за птах?

Що тут не так? ( Має крила)

Ему-це назва австралійського страуса. Це великий птах, який дуже швидко бігає. Але літати зовсім не може. Але крила в нього є. І пір’я дуже красиве.

Малих пташенят виховує переважно татко –струс. Він вчить їх добувати їжу та швидко бігати.

Звуко-складовий аналіз слова «ему»

- Вимова слова;

- поділ слова на склади; ( діти складають модель слова)

- визначення наголосу.

- інтонування звуків, називання ланцюжка звуків у слові;

- характеристика звуків; (Учні будують звукову модель слова ему).

Визначення місця звука [е] у словах: Екран, стіл, ескімо, вода, лелека, океан, телефон, село.

Назвіть слова в яких є звук [е].

Гра «Впіймай звук» : смерека, ялина, верба, кедр, ясен, тополя, клен, яблуня. (Як одним словом можна назвати ці предмети? (Дерева)

-Яке дерево заблукало? (Яблуня)

Самооцінювання. Технологія «Цеглинки».

V. Фізкультхвилинка.

Пісня про голосні. Слова М. Підгірянки.

О-о-о- яєчко одно.

Знесла курочка чорненька

Знайшла дівчинка одненька

О-о-о- яєчко одно

А-а-а, яблучка два.

Два яблучка червоненькі,

Несе донечка до неньки.

А-а-а , аж яблучка два.

И-и-и, а хлопчики три.

В калабані всі упали

І всі разом закричали

И-и-и-всі плакали три.

І-і-і – лошатки малі.

Є у них чотири ніжки,

Коло воза ходять пішки.

І-І-І – лошатки малі.

У-у-у- песик на шнурку.

Цуценяток п’ять кудлатих,

Полягало біля хати.

У-у-у, песик на шнурку.

Е-е-е – де ж то мама де?

Нема мами, пішла в поле,

Там бур’ян на ниві поле.

Е-е-е, ось вже мама йде.

- Які голосні звучали в пісні?

- А в останньому куплеті? [е]

C:\Users\User\Desktop\002.png
VІ. Ознайомлення з новою буквою .

 (Критерії оцінювання даного завдання з використанням технології «Сигнали рукою»).

Буква Е.

Вгорі гачок,

Внизу – гачок,

А поміж ними – язичок.

Демонстрація букви Е, е (великої та малої).

Учні роблять висновок, що велика й мала букви різні не тільки за розміром, а й за формою (будовою).               На що схожа буква Е ?

Робота в парі. З чого можна викласти літеру Е, е?(Відповіді дітей)

Учні викладають велику букву з паличок, олівців та ЛЕГО, а малу формують із кольорової нитки.

C:\Users\User\Desktop\6.jpg

 

Виконання завдань на картках. Друкування букв Е,е.

C:\Users\User\Desktop\alphabet_letters_ukr_ua_07_m.png

 

VІІ. Вправи з читання.

е  Е  Е е Е е

е і о а е у

ее        еу      іе       еа     ое

Самооцінювання з використанням технології «Сигнали рукою».

VІІІ. Фізкультхвилинка.

Ми лісочком йшли,

(Ходьба на місці.)

Грибочок знайшли,

(Нахиляння тулуба вперед.)

У кошик поклали

І далі пішли

(Ходьба на місці.)

Ми лісочком йшли,

Малинку знайшли.

ІХ. Робота за підручником ( с.50)

 Підготовка до сприймання (розгляд малюнка)

 - Які дерева зображено на малюнках ? (верба, сосна , береза, клен)

-До якого малюнка подано звукову схему слова? (береза)

-Скільки в слові складів?

- Який склад наголошений ?

- Назвіть звуки в словах.

Які предмети зображені під буквою Ее?( Метелик, корона прапор)

Визначіть , де у словах сонце, екран, ракета чується звук [е], і, відповідно, пишеться буква е.

C:\Users\User\Desktop\Е\125238385_1374100719604319_4881658516708181029_n.jpg

Читання вивчених букв.

- Давайте прочитаємо  вивчені букви, подані на екранах (по горизонтальних і вертикальних рядках).с.51C:\Users\User\Desktop\Е\125165912_403504641033097_8755539362990798598_n.jpg

 Розгадування ребусів. (Робота в парах. )

-Розгадування ребусів (с. 51). (Метелики. Телефони).

C:\Users\User\Desktop\Е\125165912_403504641033097_8755539362990798598_n.jpg

Х. Розвиток мовлення.

Колективне складання розповіді за серією сюжетних малюнків

 «Як орел урятував рибок від кота».

C:\Users\User\Desktop\Е\125165912_403504641033097_8755539362990798598_n.jpg

  • Хто зображений на малюнку?
  • Скільки рибок у акваріумі?
  • Що зробила кішка?
  • Хто врятував рибок?
  • Чи соромно стало кішці?

Гра «Мрійниця-витівниця»

Е-гра

  1. Ким (чи яким) ти хочеш бути? (електриком).
  2. Яке ім’я ти б собі обрав? (Едуард, Емма).
  3. 3. Яких би ти завів звірів? (ему).
  4. Що б ти їв? (ескімо).
  5. На якому транспорті ти їздив би відпочивати ? (на електромобілі)
  6. Що б ти робив? (чи з тобою відбувалося? (був би енергійним, елегантним, експериментатором).

ХІ. Рефлексія.

 З якою буквою ознайомились на сьогоднішньому уроці?

Правильно, ознайомилися з буквою Е, е, якою позначається голосний звук [е]. Вчилися впізнавати її поміж іншими буквами, малими й великими.

-Що було найважчим?

-Що було найцікавішим?

- Покажіть, як ви оціните сьогоднішній урок (прикріпіть прищіпку до відповідного малюнка)

C:\Users\User\Desktop\unnamed (1).jpg

 

 

 

 

docx
Додано
25 жовтня 2021
Переглядів
2386
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку