Звук [н], позначення його буквою «ен». Читання складів із вивченими буквами, звуковий аналіз слів. Словниково-логічні вправи

Про матеріал

Початкова школа вирізняється своїми особливими потребами через вік школярів, адже саме на цьому етапі їхнього життя учні опановують новий для себе вид діяльності – навчання. Саме в школі проходить особистісний і психічний розвиток дитини. В перші дні навчання в школі майже кожна дитина сумлінно ставиться до навчання, проте через деякий час ставлення до школи у деяких учнів змінюється. Як свідчать дослідження соціальних педагогів та психологів основною причиною даного явища є недосконалість навчально-виховного процесу, яка виявляється в недостатній активізації учбової діяльності учнів. Кілька років назад я почала використовувати на своїх уроках інформаційно-комп'ютерні технології. Спочатку просто для концентрації дитячої уваги, а потім і для розвитку логічних операції (узагальнення, синтез, абстракція), удосконалення смислової пам'яті (не просто механічного запам'ятовування, яке є характерним для даної вікової категорії, а саме для осмислення навчального матеріалу), та використання дитячої уяви ( вона є достатньо розвинутою в цьому віці). Саме тому уявні, казкові чи мультяшні образи можна використовувати для подачі інформації дитині.

Місце для використання ІКТ можна знайти на уроках математики, письма, образотворчого, але я особисто віддаю перевагу урокам навчання грамоти. Особливо активно я використовую презентації, котрі є актуальними для уроків будь-якого типу. І, в свою чергу, дають змогу вчителеві підвищувати інтерес до навчання, активізувати пізнавальну діяльність учнів, розвивати творчі здібності, допомагає створити на уроці особливу атмосферу і настрій. А це так необхідно учням початкових класів.

За роки моєї праці в школі я впевнилась, що використання ІКТ полегшує роботу вчителя, а навчання дітей стає більш цікавим та ефективним. Мною були розроблені презентації до уроків навчання грамоти на введення нових літер.

Першим етапом такого уроку є видідення звука який вивчається. Ми можемо це робити наступним чином:

- відгадати загадку і у слові-відгадці виділити перший звук;

- прослухати цікаву казку або оповідання;

- за предметними малюнками назвати слова і визначити спільний звук;

- у вірші виділити звук, який найчастіше повторюється.

Другий етап

Прослухавши відеозапис визначити до голосних чи приголосних відноситься даний звук.

Третій етап

Діти знайомляться з літерою, яка позначає даний звук.

Четвертий етап

Хвилинка фантазії. Визначити на що схожа літера, з чим вона асоціюється.

П'ятий етап

Розучування віршика про нову літеру, який допоможе дитині швидше її запам'ятати.

Шостий етап

Гра «Впіймай звук»

Сьомий етап

Визначення за анімацією слів з даною буквою

Восьмий етап

Звуковий аналіз слів

Дев'ятий етап

Утворення і читання складів

Наступні етапи:

- читання слів:

- розучування скоромовок;

- розучування чистомовок;

- ігрові вправи і завдання тощо.

Перегляд файлу

Звук [н], позначення його буквою «ен». Читання складів із вивченими буквами, звуковий аналіз слів. Словниково-логічні вправи

Мета:  ознайомити учнів з буквою н (ен), її звуковим значенням, 

формувати уміння читати склади, слова; збагачувати навчальну діяльність позитивними переживаннями, інтелектуальними почуттями;

створювати умови для формування пізнавального інтересу та допитливості;

розвивати асоціативне сприйняття і образне мислення, фонематичний слух, фантазію, уяву; виховувати у дітей естетично-гармонійне сприйняття та зацікавленість у навчанні.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, парна

Обладнання: малюнки, намистинки зі складами, фішки для звукового аналізу, презентація «Літера Н»

 

Хід уроку

І Організація класу

ІІ Мовленнєва розминка

1. Артикуляційні вправи

Шумить вітерець у лісі – ш-ш-ш,

Пролетіли птахи – шух-шух-шух,

Заспівав соловей – тьох-тьох-тьох,

Дзюркоче вода у струмочку – дз-дз-дз,

Тануть бурульки – кап-кап-кап,

Запросимо тишу – ц-ц-ц.

2. Робота над скоромовками

 ☺Коло тину – тінь,

    Коло тіні – тин.

 

☺Ти, малий, скажи малому,

    Хай малий малому скаже,

    Хай малий теля прив’яже

ІІІ Повторення вивченого матеріалу

1. Складання звукових моделей слів. Відгадування загадок

 Діти, до нас сьогодні у гості завітали подружки Надійка і Ніночка. Вони хочуть побувати у нас на уроці і дізнатися, що ми з вами уже вміємо робити. І прийшли вони до нас не з порожніми руками, а з цікавими завданнями.

 Відгадайте загадки і складіть звукові моделі слів-відгадок.

Височенний він на зріст,

Довга грива, довгий хвіст,

Ноги довгі і стрункі,

Відгадайте, хто такий?   (Кінь)

 

На скелі він будує дім,

І не боїться житии в нім –

Два могутніх крила

У господаря …(орла)

 

Мокра вата пропливає,

З неба воду проливає.   (Хмара)

2. Повторення вивчених літер

Тепер наші гості хочуть побачити, як ви знаєте літери. Вони будуть показувати вам літеру, а ви будете розповідати про неї віршик.

    Буква «О» така-от кругла                             

Хто не бачив, подивись:

Наче сонце, наче бублик,

Мов обручик – хоч котись.

 

 Мов кілочок, буква і

З шапкою на голові…

Та не шапка то, а крапка

У малої букви і.

А велика личко мила,

Певно, шапку загубила.

Отакі вони чудні

Дві сестриці букви І-і.

 

 Кричить мій менший братик:

Уа- уа-уа!

Він знає небагато:

Дві букви – у та а.

 

Найскромніша буква «и»

Стоїть в середині й вкінці.

 

Цю букву знають всі на світі.

Вона найперша в алфавіті.

Весела, гарна, голосна

І найскромніша буква «А».

 

3. Читання складів

Йшли дівчатка по стежинці,

Загубили намистинки.

А ви їм допоможіть,

Їх швидесенько зберіть.

      

 

 

 

 

4. Фізкультхвилинка

Раз – підняти руки вгору,

Два – нагнутися додолу.

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги.

Три, чотири – прямо стати,

Будем знову починати.

Хто зуміє присідати

І ногам роботу дати.

ІУ Вивчення нового матеріалу

1. Артикуляція звуків [н],[н’]

Як зовуть наших дівчаток? Який перший звук у словах Настуся, Ніночка? Чим подібні і чим відрізняються звуки [н],[н’]?

2.Віднесення  звуків [н],[н’] до групи приголосних

Слайд 2

3. Ознайомлення з буквою Нн(ен)

 Ось послухайте, як з новою літерою познайомилася Надійка

Слайд 3

   

   Бабуся дала їй котушку з нитками і каже:

  •                  Це не просто котушка, а чарівна…
  •                  Що ж у ній чарівного?!- запитала Надійка.
  •                  В цій котушці прихована одна буква. Яка саме дізнаєшся, коли вишиєш рушничок…

Довго вишивала Надійка рушничок, а коли вишила, радісно вигукнула:

  •                  Тепер я знаю, що таїлося під нитками: буква Н! І з неї починається моє ім’я .

= А чи хочете ви дізнатися, як Ніна познайомилася з літерою «Н»?

Дві палочки-лічилочки

Гуляли у саду.

А тут зламалась гілочка:

- Рятуйте, бо впаду!

Летіла і кружляла,

Хапаючись за клен.

Між паличками впала

І вийшла буква «ен».

4. Хвилинка фантазії

- А на що ще схожа буква «ен»?

- Чи це буква, чи драбина?-

Дивувалася дитина.

- Ну, якщо один щабель,

То, звичайно, буква «Н».

5. Заучування вірша напам’ять

Буква «ен», немов драбинка:

Палки дві і перетинка     (Л. Андрієнко).

6. Гра «Впіймай звук [н], [н’]

Носоріг – на носі ріг.

Ніс рогатий свій беріг

А тому стирчить і досі

В носорога ріг на носі.

Слайд 6

 

4. Підбір слів зі звуками [н]

Слайд 7

 

5. Визначення позиції звуків

Наша Наталка

На пеньку опеньки знайшла.

Опеньки позривала,

В кошик поскладала.

Сіла, сиділа,

Ніжками йти додому не хотіла.

Слайд 8

6. Розучування скоромовки

Відгадайте загадку і дізнаєтеся, про кого ми вивчимо скоромовку

Носить роги носоріг,

Гордо дивиться на всіх,

Каже: - Ріг для носорога –

То надія і підмога.

Слайд 9

7. Чистомовка

Слайд 10

      На-на-на

Бачу сірого слона

Но-но-но

Довгий хобот у нього.

Ну-ну-ну

Яблука даю слону.

Ни-ни-ни

Люблять яблука слони.

Ні-ні-ні

Дайте яблук і мені.


 

 

 

8. Читання складів

Слайд 11

9. Фізкультхвилинка

Виростем великі,

Яблук нарвемо.

У плетені кошики

Ми їх складемо.

 V Робота за Букварем (с.62-63)

1. Робота над текстом та сюжетним малюнком (с.62)

2. Читання прямих і обернених складів

3. Читання слів у стовпчиках

4. Робота над віршем Л.Дяченко «Осінь»

5. Робота над загадкою

VІ Підсумок уроку

1. Гра «Продовж речення»

  •                  Сьогодні на уроці ми вивчили …
  •                  Літера Н схожа на …
  •                  Найбільше мені сподобалося …
  •                  На наступному уроці хочу краще навчитися…

 

docx
Додано
22 липня 2018
Переглядів
8346
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку