Тема: звук Й. Букви й, Й. Вправи з розвитку фонетичного слуху.
Мета: Ознайомити учнів з буквою «й» (ій), її назвою та звуковим значенням; вчити правильно артикулювати звук (й), читати склади, слова з буквою «ій», закріплювати знання про тверді та м'які приголосні, інтонувати окличні речення, розвивати кругозір, словниковий запас учнів, вміння порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати любов до природи, бережне ставлення до води, дружні стосунки.
Обладнання: казковий герой «Капітошка», картки, сюжетні малюнки, фішки дял побудови звукових моделей слів.
Хід уроку
І. Організація класу
Дзвоник всім нам дав наказ,
До роботи, швидше в клас!
Біля парти станем чемно,
Хай мине час не даремно.
Будемо уважні і старанні всі
Сядемо тихенько на місця свої.
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитися, бачити,
Не просто відповідати, а міркувати
Дружно і плідно працювати!
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі –
Учні просто – МОЛОДЦІ!
А) Хвилинка читання
Б) Читання складової таблиці.
ІІ. Активізація уваги учнів
А) Знайомство з казковим героєм
- Діти, сьогодні на наш незвичайний, веселий урок завітав незвичайний, веселий гість. Але з’явиться він лише тоді, коли ви прочитаєте зашифроване слово: А А П І К Ш Т О К (2 9 3 4 1 7 5 6 8)
- Капітошка прийшов саме до вас тому що дізнався що ви будете вивчати його улюблену букву.
ІІІ. Оголошення теми уроку
Ми – і затріпався йоршик на вудці
Вигукнув Йосип:
А починається слово це «йоршик»
Ви здогадалися? Буквою «ій».
ІV. Робота по темі уроку
Проблемне питання:
А) Гра «Впіймай звук»
Йосип йоржика піймав,
Вже в руках його тримав.
Раптом йоржик в ручку – скік!
І від Йосипа утік!
Проблемна ситуація.
Б) Гра «Назви пару»
- Я називаю м’який приголосний, а ви – твердий.
/с/ - /с/
/л/ - /л/
/д/ - /д/
/т/ - /т/
/р/ - /р/
/й/ - ?
Висновок: Звук /й/ не має парного твердого, отже він завжди м’який.
В) Аналіз графічної будови букви «ій»
- На яку букву за написанням схожа буквочка «ій»? (на «И»)
Буква «ій» - така ж як «и»,
Наче рідні дві сестри.
Лиш зійшов над нею місяць
Став короною згори.
Г) Друкування букв Й й ж) Читання складів з буквою «ій»
- Разом із Капітошкою до нас завітали різнокольорові краплинки. Вони хочуть потрапити до хмаринки в гості, але, щоб туди потрапити, потрібно утворити і прочитати склади із буквою «ій».
У Й І
Е А О И
З) Робота над віршем
* Читання вчителем
* Читання лише слів ОЙ! АЙ!
* Читання учнями мовчки
* Виразне читання учнями вголос
V. ФІЗКУЛЬТ ХВИЛИНКА
Знає добре буква кожна,
Що хворіти їй не можна,
І тому на фіззарядку
Всім піднятись без оглядки.
Всім узятись руки в боки,
Та зробити скоки-скоки.
Руки вгору підняли,
До сонечка потягли,
В різні боки розвели,
Й полетіли, попливли.
Потім їх вперед зімкнули
І в долоні всі сплеснули
Повернулись вліво, вправо
Нахилились взад, вперед
Посміхнулися щасливо
І присіли – раз, два, три.
Оченята блим, блим, блим,
Відпочити треба їм!
Вправо, вліво оченята
Поверніть як совенята.
Совенята будуть спати,
А діточки – працювати!
VI. Продовження роботи по темі уроку
А) Утворення слів
- Капітошка дуже хоче, щоб і ви, і він, і буква «ій» стали великими друзями. Але кожен із нас для цього повинен стати ось яким:
ДОБР
ВІРН
МУДР
ЧЕСН ИЙ
СМІЛИВ
РОЗУМН
Б) Звуко-буквений аналіз слів
РІЙ ЛІЙКА ЙОРШ
В) Робота в парі. Анаграми
- Хто знає, з чого зроблений Капітошка? (з води)
- Капітошка хоче дізнатися, що ви згаєте про нього.
- Розшифруйте анаграми та скажіть, які три стани має вода?
ВЕЙДИТР КИЙІДР ПОДГАЗІБОНИЙ
В) Гра «Акваріум». Робота в групі.
- Давайте пригадаємо правила гри:
ЩУКА – завдання читає,
СОМ – записати вірно має,
ОКУНЬ – СТЕЖИТЬ ЗА ЧАСОМ,
КАРАСЬ – звітує перед класом.
Море велика і лагідне.
А вода тепла і прозора.
Вдалині видніється острів.
На ньому багато дерев.
Г) Релаксійна пауза
- Ось, діти, саме тут і зустрів Капітошка дівчинку Наталочку, а вона розповіла йому одну дуже цікаву історію.
VII. РОБОТА НАД ТЕКСТОМ
А) Читання вчителем
- А як ви думаєте, чому оповідання має назву «Казковий світ»?
Б) Самостійне читання
- Прочитайте самостійно текст і знайдіть речення, в якому є окличний знак.
В) Читання «ланцюжком»
Г) Вибіркове читання
- Прочитати речення, в якому розповідається, які кольори побачила Наталочка.
VIII. Рефлексія
IX. ВЕРБАЛЬНЕ ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ
X. «Мій настрій»
Діти підходять до смайликів, відповідно їхнього настрою.