Звуки [с], [с’]. Позначення їх буквами «С» та»с».

Про матеріал
Ознайомити учнів з буквою «ес», її звуковим значенням, правильною артикуляцією, формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою; вдосконалювати навички звукового аналізу слів;
Перегляд файлу

    Урок навчання грамоти в 1 класі за біоадекватною методикою

Тема. Звуки  [с], [с’]. Позначення їх буквами «С» та»с».

Мета:

навчальна: ознайомити учнів з буквою «ес», її звуковим значенням, правильною артикуляцією, формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою; вдосконалювати навички звукового аналізу слів;

розвиваюча: розвивати роботу обох півкуль, увагу, уяву, пам’ять, зв’язне висловлювання;

виховна: виховувати любов до природи.

Тип уроку: бінарний.

 

       Хід уроку

 

I. Організація класу до уроку.

 

II.Гармонізація простору.

1. Коло єднань.

Ви сьогодні вже проснулись?

Мамі зранку посміхнулись?

Клас наш радо вас вітає!

Настрій кожен гарний має?

Станьмо разом в дружне коло!

Привітай нас, рідна школо!

Добрий день!

Другу руку простягни,

Посмішку усім пошли.

Добрий ранок!

Добрий день!

Нашу зустріч розпочнем!

 

А тепер за парту

Всі сідайте рівно.

І до роботи візьмемось сумлінно.

 

 Працюватимем старанно

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти – просто молодці!

 

2.  Робота по виявленню настрою.

3. Робота на активізацію обох півкуль.

4. Вправи на увагу «сонце», «місяць».

 

III. Актуалізація опорних знань.

1. Повторення вивчених букв.

- Проспіваємо голосні.

- Назвемо букви, якими позначаємо приголосні звуки.

- Чим звук відрізняється від букви?

 

IV. Оголошення теми і мети уроку.

1. Виділення звуків [с], [с’]

 

- Послухайте віршик і скажіть, які звуки найчастіше вживалися в словах?

 

Спить старий сердитий сом.

Сниться йому сьомий сон.

Сонце пестить поплавок,

Сом сопе на весь ставок.

 

-  Отже, ми сьогодні з вами познайомимося зі звуками  [с], [с'] і дізнаємося якою буквою вони позначаються.

 

 

2. Артикуляція звуків [с], [с']

 

а) Са                       са са са

    со со со                  с осо

    си си                   си си си

б) су                           су су су

    си си си                  си    си

    се се                       се се се

в) В ямі не спиться

    вусатому сому,

    сому вусатому

    сумно самому.

 3. Розгадування шаради.

В цифрі «сім» букву змініть,

Тоді в воді його ловіть. (сім-сом)

- Назвіть перший звук кожного слова, надайте йому характеристику.

 

4. Гра «Впіймай звуки [с], [с'].

 

        Сіно, ластівка, ліс, лисиця, насіння.

- Який звук впіймали?  - Де заховався?

 5. Ознайомлення з буквою «Сс».

 

Учні порівнюють їх за розмірами, формою. Визначають місце букви в касі.

 

V. Засвоєння нових знань. (Сенсорно – моторний етап)

               (звучить спокійна музика)

а) Формування  образу-символа.

 

1) Сенсорно-моторний етап

- А тепер ми з вами відпочинемо і пофантазуємо. Сядьте зручно, розслабтесь. Закрийте очі.

Уявіть собі пізній літній вечір. Ви чарівним чином зявилися на морському березі. Відчуйте легкий бриз, який дує з моря, солоний запах морської хвилі. Уявіть, як ви йдете по вологому піску вздовж моря, ваші сліди відразу заповнюються водою. Послухайте, як шумить прибій. До вас долітають бризки від кожної хвилі, яка накочується на берег.

 

2) Символьний етап

Над морем ми бачимо глибоке бездонне зоряне небо і молодий місяць. Він похожий на серпик, ріжки якого направлені праворуч. Розглянемо серпик. Якого він кольору, форми? Придивіться, на молоденькому місяці зявляються очі, він посміхається, грається з нами. Зараз він схожий на букву «ес».  На верхньому ріжку звук [с] -  твердий, глухий, парний  приголосний, позначаємо однією рисочкою. На нижньому – звук [ с’] – мякий, глухий, парний приголосний, позначаємо двома рисочками.

 

б) Повторення інформації.

 

Давайте знову подивимося на зоряне небо, ми бачимо  серпик молодого місяца з ріжками вправо. Молодий місяць схожий на букву «ес». На верхньому ріжку  звук [с] -  твердий, глухий, парний  приголосний, позначаємо однією рисочкою. На нижньому – звук [ с’] – мякий, глухий, парний приголосний, позначаємо двома рисочками.

 

Подякуйте місяцю за знання. Подякуйте берегу моря за можливість відпочити і пофантазувати . Відкриваємо очі.

 

 

Фізкультхвилинка

 

Ось місяць в небі нічнім …               (Потягування, руки випрямити вгору,   

                                                              голову підняти)                   

Цікаво, хто живе на нім?                    (Руки за головою, лікті зігнуті, прогну –

                                                              тися назад до зведення лопаток).

Можливо, звідти хитрий лис             (Нахили тулуба вперед – униз)

На землю дивиться униз.

Помахує рудим хвостом                    (Махи руками за спиною)

І озирається кругом.                           (Обертатися навколо себе)

Лис чемний, добрий, довгохвостий  (Крок на місці)

Зірок запрошує у гості.                       (Закличні рухи обома руками)

 

VI. Закріплення знань.

3) Лінгвістичний етап

1. Бесіда, складання образона.

- Де сьогодні ви побували у своїх фантазіях?

- Опишіть це місце?

- Що відчували під час мандрівки? (легкий бриз, солоний запах морської хвилі).

- Який образ побачили? Опишіть його.

- Намалюйте цей образ на листочку.

- На що схожий місяць?

- Що знаходиться на верхньому ріжку? Як позначимо цей звук?

- Що знаходиться на нижньому ріжку? Як позначимо цей звук?

- Порівняйте свій образ з образом на екрані.

 

 

4) Логічний етап

    1. Вправа на концентрацію уваги. «Коректор»

(кожній дитині дається картка)

 

ВЛМСВЛНМСВЛСЛМНВ

ЛНСМВСЛСМВНСВМЛН

СМВНСНВЛМСНВСМВС

ВЛСМНСВНСМСНСЛСВ

 

  • Графічне зображення букви запамятали, а тепер на своїх картках спробуйте викреслити всі букви «ес». Треба встигнути якнайшвидше виконати цю роботу, не пропустивши жодної букви. Запишіть цифрами скільки букв ви знайшли у кожному рядочку.

 

  1. Закріплення інформації за допомогою  смакових відчуттів.
  • Для того, щоб краще ви запамятали цю букву, я вас пригощу соком.

 

5)Моторно-кінестичний етап.

 

1. Робота за Букварем (с. 74)

 

а) Читання прямих і обернених складів, поданих у «променевій» таблиці.

 

б) Читання стовпчиків слів з опорою на злиття.

Со                 си                        са                     со                        сі

Сом              син                      сам                   сос                      сім

Со|ва            си|ни                   са|ма                 сос|на                 сі|но

 

Фізпауза для очей.  

 

в) Слухання вірша. Читання тексту з малюнками.

- Розгляньте малюнок, послухайте вірш. Хто буде уважний, зможе виконати наступне завдання.

 

Де, не знаю, жив – був лис,

Не тепер і не колись.

Сіло сонечко за ліс –

лис на дерево заліз.

Жовтий місяць і лис

на гілляці обнялись –

не тепер і не колись,

де, не знаю, жив – був лис.

                             Віть Вітько

 

Текст

 

У лісі ____________   лис.

 

Сіло                 ____   ліс. Он і              ..

 

   

            і лис ___________.

 

 

 

г) Гра «З’єднай назву малюнка з його звуковою моделлю»

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Підсумок уроку.

- З якою буквою познайомились на уроці? На що вона схожа?

- Який звук позначає буква «ес» у слові лис?

- Який звук позначає ця буква у слові рись?

Творчий етап

- Зліпіть цю букву з пластиліну.

 

- А тепер хотілося б дізнатися з яким настроєм  ви закінчуєте урок?

1

 

doc
Додано
12 березня 2020
Переглядів
1255
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку