Звуки [т], [т′]. Позначення їх буквами Т, т («те»)

Про матеріал

Урок розроблений для вчителя 1 класів. (НУШ) Мета уроку: ознайомити учнів з буквами Т, т («те»), їх алфавітною назвою та звуковим значенням; формувати вміння читати склади, слова з буквою т; розвивати логічне мислення та увагу учнів; виховувати доброзичливість та бажання допомагати іншим.

Перегляд файлу

Тема. Звуки [т], [т′]. Позначення їх буквами Т, т («те»)

Мета: ознайомити учнів з буквами Т, т те»), їх алфавітною назвою та звуковим значенням; формувати вміння читати склади, слова з буквою т; розвивати логічне мис­лення та увагу учнів; виховувати доброзичливість та бажання допомагати іншим.

Обладнання: конверт із завданням, картки для складання звукових моделей.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок,

Нас покликав на урок.

 Доброго ранку! Доброго дня!

Доброго вчора, сьогодні, щодня,

Хай не спиняється годинник на вежі,

Хай на Землі буде все, як належить.

«Добрий день!»

Страх сховаєм у шухляду

І на місце тихо сядем.

II. Актуалізація опорних знань учнів

— Діти, сьогодні нам Забувайко написав листа, але чомусь ре­чення в ньому недописані. Я читатиму початок, а ви скажіть, що забув написати Забувайко.

• Звуки бувають голосні і... (приголосні).

• Приголосні поділяються на... (тверді і м’які).

• Голосні звуки в схемі позначаються... ()

• А м’які... ()

• Тверді позначаються... (–)

— Ще у конверті є краплини. Але чомусь в словах зникли всі голосні. Здогадайтесь, що за слова написані на краплинах.

(Калина, віник , коса, слово, просо, поле, мак)

— Молодці! Забувайко дуже вдячний вам за допомогу.

  1. Повідомлення теми і мети уроку

— Ознайомлення з літерою Т т

— Послухайте вірш і скажіть, який звук у ньому зустрічається найчастіше.

Тигр гарчить, гарчить тигриця —

Пролетіла низько птиця.

І смугасті тигренята

Шкірять гострі зубенята.

Сьогодні ми вивчимо букву, що позначає звуки [т], [т′]. Це буква т («те»).

Діти, на письмі звуки [т], [т’] позначаються літерою Т т («те»). У будиночку «АЛФАВІТ» вона живе на 23 місці між літерами  С та У.

        Казка про літеру

Кажуть, колись, у давні часи, літера Т зростала в лісі , як гриб. Від того в неї стовбур, наче в гриба, і капелюшок.                                                                            А тепер, коли вона стала літерою, усе залежить від слова, до якого вона потрапить.                                                                                                                     Наприклад, зі словом Тигр вона вважає себе трішечки тигром, але коли кажуть: бегемоТ – теж відгукується.

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Гра «Спіймай звук» (потрібно знайти слова, у яких зустрічається звук [т] або [т′])

Там, де трактор торохтить,

Тракторист давно не спить.

Від світанку до світанку

Оре він свою ділянку.

2 Відгадування загадок. Складаємо звукові моделі слів-відгадок.

• Йде слідом за тобою:

Утікай — не утечеш,

Доганяй — не доженеш.

Що це? (Тінь)

Запис звукової моделі на дошці вчителем.

Висновок: у слові тінь буква т («те») позначає м’який звук [т′].

• Я йшов через площу і міст

На пошту відправити братові... (лист).

Запис звукової моделі на дошці учнем.

Висновок: у слові лист буква т позначає твердий звук [т].

• Міцний дзьоб він має

Комах з-під кори добуває. (Дятел)

Запис звукової моделі на дошці і в зошитах для читання.

Висновок: у слові дятел буква т позначає твердий звук [т].

Заучування фрази: «Буква т позначає два приголосних звука: твер­дий [т] і м’який [т′]».

3 Утворення складів типу злиття

— Утворіть всі можливі склади з буквою т («те»).

Фізкультхвилинка

Раз - підняти руки вгору, нахиляння тулуба вперед, торкаючись руками підлоги.

Два - нагнутися додолу.

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги.

Три, чотири - прямо стати,

Будем знову починати.

Руки - в боки, нахиляння тулуба вперед-назад, вправо-вліво.

Нахились вперед,

Нахились назад

І направо, і наліво,

Щоб нічого не боліло.

Раз, два, три, чотири - стрибки на місці

Набираємося сили.

Нахилились, повернулись,

До товариша всміхнулись.

V. Робота за Букварем

1 Читання складів з буквою т («те»)

2 Читання слів за подібністю (синтетичний спосіб)

3 Гра «Впізнай звук: твердий чи м’який»

— Я називатиму слова, якщо в них є твердий звук [т], ви пока­зуєте таку картку (–) , а якщо є м’який [т′] — то (=).

Торт, дерево, тісто, троянда, кіт, рідня, ластівка, лист, стіл, дятел, парк, літо.

4 Читання стовпчиків слів

Фізкультхвилинка

На долину туман упав,

Мак червоний в росі скупав.

По стежині дівча ішло,

Тепле літо в очах цвіло.

5 Читання слів, утворених з букв слова ластівка

Словникова робота

• Віск — пластична маса жовтого чи білого кольору, яку виробляють бджоли.

• Лавка — дошка на стояках, на яку можна сісти або похилий стіл з прикріпленими до нього сидіннями, за яким працюють учні.

• Ласка — невелика хижа тварина з тонким і гнучким тілом.

• Котики — декілька котів; морська тварина з цінним хутром, що водиться на Півночі; суцвіття верби.

6 Звуко-буквений аналіз слова сітка

Фізкультхвилинка

Сірі зайчики маленькі

(Вушка є у них довгенькі)

В лісі грались, веселились, —

Працювати вже стомились.

А щоб добре працювати,

Треба трішки пострибати.

Відпочили, розім'ялись

Й до роботи знову взялис

7 Самостійна робота в зошитах для читання

1) Запис звукових схем слів за варіантами

I варіант: плита, тісто.

II варіант: туман, тік.

2) Взаємоперевірка виконаного (з дошки, в парах)

3) Аналіз помилок

 

VI. Рефлексія

— Яку букву ви сьогодні вивчали?

— Які звуки позначає буква т («те») на письмі?

  Назвіть слова з буквою т («те»).

  Які склади називаються прямими?

  Які слова треба запам’ятати і вміти їх надрукувати?

docx
Додано
23 січня 2019
Переглядів
1283
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку