Урок літературного читання 2 клас
Тема: Звуконаслідування. «Береза розвивається».
Коли твір відкриває свої таємниці «Ремез» Анатолій Камінчук.
Мета: продовжити роботу з учнями над творами А. Камінчука, ознайомити з новим літературним терміном «звуконаслідування»; вдосконалювати та розвивати свідоме, виразне, швидке читання, уяву, мимовільну увагу, пам’ять, вміння слухати, чути, фантазувати, працювати самостійно, в парах, групах, порівнювати, аналізувати, використовувати природничі терміни в читанні; виховувати цікавість до пізнання, вивчення природи.
Обладнання: відеофільми: https://www.youtube.com/watch?v=29BxMj4mfcY, https://www.youtube.com/watch?v=46eI1vG4SSk, фото птахів, гнізда ремеза.
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань, умінь.
1. Робота з скоромовками.
1) Повторення вивчених раніше .
2) Вивчення нової скоромовки.
Їде Зоя в зоопарк,
Ось її зупинка.
Вийшла Зоя із таксі,
Засміялась дзвінко.
"Зебра, заєць, зубр, змія –
Тут їх всіх побачу я!"
2. Робота з деформованими реченнями. Робота в групах.
Качка …., а жаба…… (кряче, кумкає)
Кішка …., а собака…… ( гарчить, нявчить)
Зозуля ….., а півень …….. (кукурікає, нявчить)
Ознайомлення та робота з новими творами.
1. Ознайомлення з твором «Береза розвивається».
1) Читання твору вчителем.
Завдання: про яку пору року розповів нам автор?
2) Читання твору учнями. Гра «Бджілки».
3) Бесіда за змістом твору.
- Що відбувалося з березою?
- Як цей процес називається в природознавстві? (сокорух)
- Щ сказав автор про зозулю?
- Які природничі терміни можна сюди віднести? (приліт, гніздування)
- Про що свідчать рядки твору про сонце? ( день стає довшим, сонце піднімається вище і тому більше тепла)
- Прочитайте самостійно твір і знайдіть рядки, в яких сказано про зайчика і доберіть природничий термін. ( весняне линяння).
4) Читання твору «Читання другу».
(Учні аналізують читання свого товариша: виразність, точність, словами чи складами; висловлюють побажання)
2. Ознайомлення з твором «Ремез».
1) Робота за фото.
- Розгляньте фото. Як ви думаєте, що це? (передбачення).
- Так. Це гніздо. Можливо хтось знає, який птах будує такі гнізда?
2) Читання твору вчителем.
- Хто це птах?
3) Читання твору учнями. Гра «Буксир».
4) Самостійне читання твору «Читання для себе».
Завдання: на що схоже гніздо птаха?
5) Перегляд відеофільму.
Завдання: чи дійсно в природі гніздо ремеза схоже на рукавичку?
https://www.youtube.com/watch?v=46eI1vG4SSk
6) Робота на розвиток мимовільної пам’яті.
- З чого будував птах гніздо, які будівельні матеріали вона використовує?
3. Слухання пізнавального тексту с. 97.
- З чого будує гніздо?
- Скільки часу потрібно ремезу для будівництва будинку?
- Які терміни з природознавства ми можемо побачити у творі? (гніздування, виведення пташенят).
- Які звуки видає птах? З якою метою він співає? ( зазиває самку)
7) Круги Венна.
- Давайте порівняємо два останні твори. Що в них спільного і відмінного.
(робота в групах)
Підсумок уроку.
1.Гра «Продовж речення».
- На уроці ми працювали з ………
- З твору……. я дізнався (дізналася)…….
- Батькам я прочитаю…….
Дома я розповім про…….
Домашнє завдання
1. Виразне читання творів автора.