Тема: |
Природа мудра. Все створила мовчки. В.Сухомлинський «Сергійкова квітка» |
Мета: |
Активізувати знання молодших школярів про творчість В.Сухомлинського; розвивати вміння швидко орієнтуватися в тексті; показати, як робота над текстом сприяє розвитку техніки читання; розвивати спостережливість і допитливість, збагачувати словник учнів образними висловами; виховувати доброзичливе ставлення до навколишніх, бачення краси навколишнього світу. |
Обладнання: |
Портрет В.О. Сухомлинського, таблиці з прислів’ям, запис на дошці, скринька скарг, роздатковим матеріал для роботи в парах. |
Хід уроку
І. Організація класу
День добрий, друзі, ще один урок
Прийшов до нас за розкладом сьогодні.
Отож, давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнуть в мовну безодню.
ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань
1. Гра «Кращий диктор». Перевірка домашнього завдання. Читання вірша Т. Коломієць «Чоловічки»
2. Вправи з розвитку техніки мовлення. Читання прислів’їв на одному мовному видиху.
радісна, питальна, здивована, перелякана)
3. Вправи для розвитку швидкості читання.
Театр ляльковий просто на траві (4)
На буреломах сходять мухоморчики – (3)
Росинку поту втерла на брові (2)
Природа мудра. Все створила мовчки. (1)
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
-- Сьогодні ми прочитаємо оповідання В.Сухомлинського, назву якого ви дізнаєтесь, виконавши математичні дії:
СЕР + ГІЙС – С + КОСА – СА + ВА
КВ + ІАО – АО + Т + КА
Вправа «Кубування».
Записи на гранях куба: професія, твори, сім’я, Друга світова війна, жанри, педагогічний щоденник.
IV. Мотивація пізнавальної діяльності
Вмійте природу любити,
Вам у походи ходити
І мандрувать, любі діти,
Вмійте природу любити.
Кожній стеблині радіти
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави… (П.Сиченко)
1. Вправа «Мікрофон»
2. Вправа «Скринька скарг»
У кожного на парті маленький аркуш паперу.
3. Гра «Точка зору»
V. Сприймання нового матеріалу, усвідомлення його
1. Читання тексту вчителем.
2. Словникова робота. Пояснення малозрозумілих слів.
Гущавина чагарника
Мідна колодочка
Дивовижний птах
Добрий ліхтарик
3. Повторне читання оповідання учнями. Робота над змістом оповідання.
4. Робота над ілюстрацією до оповідання.
5. Перевірка розуміння прочитаного.
VI. Узагальнення і систематизація знань
1. Вибіркове читання по групах.
І група – Знайти речення з описами предметів.
ІІ група - Питальні речення. З якою інтонацією їх треба читати.
ІІІ група – Знайти у тексті зачин, основну частину і кінцівку.
2. Інсценізація уривку.
3. Складення «Асоціативного куща»
Доброта Людяність
Сергійкова квітка
Любов до прекрасного Щирість Справедливість
4. Вправа «Робота в парі»
6. Яке диво! – зітхнули хлопці
1. Сьогодні передостанній день навчання
4. Гриць показав металевого соловейка
2. Петро показав хлопцям ножик.
5. Він повів хлопців у гущавину.
3. Максим показав хлопцям ліхтарик.
5. Вправа «Хвилинка фантазії»
Я зірвав квітку – і вона зів'яла,
Я зловив метелика – і він
помер у мене на долоні.
І тоді я зрозумів, що доторкнутися
до краси можна лише серцем.
6. Метод «Прес»
1). Позиція: «Я вважаю, що …»
2). Обгрунтування: «… тому, що»
3). Приклад «… наприклад …»
4). Висновки «Отже, я вважаю …»
7. Творча робота «Мої думки»
VII. Підсумок уроку
Вправа «Мікрофон»
Це – сон великий. Можливо, про цю квітку писав В. Сухомлинський. Квітка цвіте у травні. Стебло її закутане у теплий кожушок з білястих волосків. Квітка у рослин велика, буває фіолетовою або, часом, білого кольору. Усередині квітки сяє нібито витончена з чистого золота середина. Ця серединка має вигляд супермоделі, кучерявої зачіски. Бережіть цю красу!
VIII. Домашнє завдання
Підготуватися до читання в особах. Придумати продовження оповідання (5-6 речень).