Абетка природи: «Перший місяць зими – грудень»
«Стало біло навкруги –
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я - ....»
Звісно, це зима! Сховав перший місяць зими під кригою водойми, розмалював шибки щедрим сріблом, повдягав у білі кожухи ліси, кожну купочку землі перетворив на міцну грудку. Тому його і назвали грудень.
У грудні пізно розвидняється, рано смеркається, дедалі коротшають дні. Тому в давнину цей місяць ще називали «хмурень». . Уживалися й інші народні назви: мостови́к, стужа́йло, вітрози́м, зи́мник, лютові́й, хму́рень, тру́сим, лю́тень, а також: студинець, мочавець / мочарець, казидоро́га.
Тільки наприкінці місяця день почне ледь-ледь помітно довшати, а ніч коротшати. Як кажуть: сонце - на літо, а зима на мороз повертає.
Про перший місяць зими є така скоромовка:
«Їхав грудень возом,
Віз мішок морозу.
До морозу криги,
А до криги снігу.»
А де народжується сніг? Раніше вважали що сніг - це замерзлі краплини води. І сиплеться він з тих самих хмар, що і дощ. Однак вчені дослідили: сніг ніколи не народжується з краплинок води (вони можуть перетворитися лише у град, який інколи випадає влітку разом з дощем). Водяна пара піднімається високо-високо над землею, де дуже холодно, і тут утворюється крихітні крижинки-кристалики. Але це ще не ті сніжинки, які падають на землю. Маленький шестикутник кристалик весь час росте, і нарешті стає гарною зірочкою-сніжинкою. Вони повільно спускаються на землю, злипаються і падають у вигляді лопатого снігу.
У грудні можна перевірити багато народних прикмет як от:
навколо сонця чи місяця видно кільця — до сильного снігопаду.
З настанням зими життя в природі не завмирає, воно лише змінюється. Спробуйте побачити ці зміни. Ось із гніздечка-гамачка визирає шишкар, оглядає зимовий ліс, чистить на морозі ніс. Звуть його ще кригодзьобом. Не боїться шишкар зими. Для пташенят у гнізді від припас пуху, шишок, зерняток. Вистачить, щоб пересидіти мороз і віхолу.
На водоймах господарює водяний горобчик. Невеличка бурувата пташка пірнає по полонку, не боячись ні глибокого місця, ні морозу. Під водою пташка добуває собі їжу: ловить різних комах-плавунців, личинок, дрібненьку рибку. Вода до неї зовсім не пристає, бо пташка змащує своє пір'я спеціальним жиром.
Захищає птахів від холоду настовбурчене пір'я. У нових шубах зустріли зустріли грудень чимало звірів: зайці, куниці, вовки.
З першим снігом природа розкриває першу сторінку цікавої книги слідів:
«Є абетка снігова, а сліди її слова.
Заєць слід кладе рисками: одна - збоку, а кілька – прямо.
Хто рядочок рівно вишив? Це пробігла щойно миша.
Рись взуває в капці лапки - має слід чотири крапки.
Лось пішов на водопій.
Слід його серед полів - наче слід від ковзанів.»
Народ склав багато приказок та прислів'їв про грудень. Ось деякі з них:
Яким би похмурим не був грудень. Та все ж природа прекрасна у будь-яку пору року.