УРОК
Дата проведення: 10. 03. 2021
Вчитель інформатики в початкових класах: Солов’єнко А. В.
Тема: Алгоритми, способи подання алгоритму.
Мета: навчальна: навчити складати алгоритми для виконавців до певної ситуації у середовищах програмування для дітей;
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, навчальна презентація.
Програмне забезпечення: Сходинки до інформатики, Скарбниця знань.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Слон замовив на свято торт вагою 100 кг. Спочатку він понюхав торт, і той зменшився на 7 кг. Потім слон двічі дивився на торт у холодильнику, і кожного разу той зменшувався на 12 кг. Скільки кілограмів торту залишилося на свято? Відповідь: 1) 100 – 7 = 93 (кг); 2) 93 – (12 · 2) = 69 (кг)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Проблемні запитання
— Ви любите мультфільми?
— Як створюють сучасні мультфільми?
ІV. Повідомлення теми і мети урока
Ти дізнаєшся
VІ. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)
В інформатиці інструкцію називають алгоритмом, якщо вона складається зі скінченної послідовності команд, спрямованих на отримання певного результату.
Люди часто створюють і виконують алгоритми на: роботі, вулиці, вдома.
Ти також щоденно стикаєшся з алгоритмами. Вони можуть бути подані різними способами.
Словесне подання алгоритму — це подання, при якому команди алгоритму подаються за допомогою слів. У повсякденному житті ти зазвичай зустрічаєшся саме зі словесним поданням алгоритмів.
Для кращого сприйняття алгоритми часто подають у вигляді малюнків і схем. Це графічний спосіб подання алгоритмів.
Алгоритми також подають за допомогою спеціальних схем – блок-схем.
У блок-схемі команди розміщують в окремих блоках, а стрілками показують послідовність виконання команд.
Розглянемо на прикладі, як можна подати той самий алгоритм різними способами.
Алгоритм приготування каші
У словесному вигляді За допомогою блок-схеми За допомогою малюнка:
1. Відкрий пакетик із кашею.
2. Висип кашу в тарілку.
3. Залий кашу гарячою водою.
4. Накрий кришкою.
5. Зачекай 10 хвилин.
Деякі елементи (блоки) блок-схеми алгоритму
У розглянутих алгоритмах команди виконуються послідовно одна за одною. Такі алгоритми називають лінійними.
VІІ. Засвоєння нових знань
Наприклад, алгоритм додавання двоцифрових чисел:
25 + 37 = (20 + 30) + (5 + 7) = 50 + 12 = 62
можна описати так:
Яким способом подали алгоритм? (Це словесний спосіб подання алгоритму.)
Алгоритм вимикання комп’ютера у словесному вигляді.
Чи можна подати даний алгоритм графічно?
Алгоритм приготування чаю у вигляді малюнку.
Пронумеруємо його.
Скарбничка цікавого
А чи знаєш ти, що є робот, який дбайливо стежить за станом здоров’я свого господаря, за якістю його їжі та фізичною формою? А тих, хто лінується і не хоче робити ранкову зарядку, цей робот змушує піднятися з ліжка.
Фізкультхвилинка
Виконати алгоритм, записаний у вигляді знаків та стрілок.
(Руки вгору, руки в боки, руки вниз, присісти — руки вперед, встати.)
VІІІ. Формування вмінь та навичок
Робота за комп’ютером
ІХ. Підбиття підсумків уроку