На даному уроці діти характеризують особливості рослинних форм; працюючи з природним матеріалом, вдосконалюють навички правильної підготовки робочого місця до праці та уміння виготовляти аплікацію.
Клас: 2
Тема. Аплікація з рослинних форм. Птахи, звірі, казкові персонажі.
Мета. Формувати в учнів поняття про аплікацію; характеризувати особливості рослинних форм, працювати з природним матеріалом, вдосконалювати навички правильної підготовки робочого місця до праці та уміння виготовляти аплікацію; розвивати вміння підбирати матеріал відповідної форми і кольору для поєднання у виробі; виховувати художній смак, охайність у роботі з природним матеріалом, кругозір; корегувати навичку роботи з природнім матеріалом.
Обладнання. Засушені листки різних форм, клей ПВА, пензлі, білий або кольоровий картон світлих тонів, зразки виробів.
Тип уроку. Урок засвоєння навичок і умінь.
Хід уроку
І. Загальнокорекційний етап
1. Організаційний момент
Вчитель. Треба всім нам привітатись,
«Добрий день»
Дружно весело сказати
Діти. «Добрий день».
Вчитель. Вліво, вправо повернемось,
Туди-сюди усміхнемось.
Діти. Добрий, добрий, добрий день
Вчитель. Як гостей у нас багато!
Діти. Добрий день!
Вчитель. Всіх гостей ми привітаєм.
Діти. Добрий день!
Вчитель. Іздоров я побажаєм.
Діти. Добрий день!
2.Нервово-психологічна підготовка
Вчитель. Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
У потяг чарівний сідаємо,
В казковий ліс вирушаємо. (Діти утворюють «поїзд»)
Увага! Дзвоник дзвінко пролунав,
Нас у мандри всіх позвав.
Діти. Чух-чух-чух.
Вчитель. Наш поїзд рушає, вагони біжать.
Діти. Чух-чух-чух.
Вчитель. А в поїзді нашім діти сидять.
Діти. Чух-чух-чух.
Вчитель. Двері зачиняй! Їдемо ми, їдемо у далекий край!
Діти. Чух-чух-чух.
ІІ. Основний етап
Станція «Лісовичок»
- Ось і зупинка, пора нам вставати. Погляньте ми потрапили до лісу. А хто це нас зустрічає? Послухайте уважно і скажіть хто це?
Яу лісі живу, я його стережу,
А зовуть мене дідок, той дідок - …(Лісовичок)
- Чому Лісовичок не хоче пускати нас у свої володіння? Мабуть, він боїться, щоб ми не нашкодили лісу та його мешканцям. Не сумуй, Лісовичку, наші діти вміють себе вести в лісі. Вони не завдають йому шкоди, оберігають і люблять його. І ось, щоб перевірити, чи вмієте ви поводити себе в лісі, він пропонує нам пограти в гру.
Я буду називати різні речі, які є в лісі, та ті речі, яким не слід там бути – ті, що люди залишають після себе на галявинах. Слухайте уважно. Якщо щось зайве на вашу думку – ви м'яч не ловіть. (Ялина, калина, конвалія, дуб, скло, грибочок, порваний куль очок, ліщина, малина, розбита площина, зайчатко, більчатко.)
Гра – імітація «Дерева в лісі»
Вчитель. Давайте привітаємось. Я вітаю сонечко.
Діти. Здрастуй, золоте! (Руки вгору, на пояс, вклонитися).
Вчитель. Я вітаю квіточку.
Діти. Хай собі росте! (Діти присідають, розводять руками).
Вчитель. Я вітаю дощик.
Діти. Лий як із відра! (Руки вгору).
Вчитель. Я вітаю, друзі, всіх! Я вітаю цілий ліс! (Руки розводять в сторони, вгору).
Діти. Добрий день, Лісовичку! Пусти нас, будь ласка, до лісу.
Станція «Оінній ліс»
Подивіться, все навколо рсінь як змінила.
Ви ж до лісу завітайте, все гарненько розглядайте!
А там листячко лежить, наче каже: «Нас зберіть!».
І до лісу кличе всіх малят, бо у лісі … (Листопад).
Читання тексту вчителем
- Про яке дерево буде розповідатися?
- Хто прийшов до лісу?
Норовистий клен
Сталося це давно. Не схотіло одне дерево – розкішний сильний Клен – листя на зиму скинути.
Всі дерева вмовляють його не бунтувати, а він вперся – і все. Не слухає Клен лісову громаду. Вночі прийшов до лісу Мороз Морозенко. Холодно всім деревам, але листя, яке вони скинули гріє внизу коріння, а Клену – ні.
Бесіда за прочитаним
Робота в групах
1 група – яка користь від опалого листя
2 група – яка шкода від листя на дереві
Станція «Лісові мешканці»
Відгадування загадки
Червонясту шубку має, по гілках вона стрибає,
Хоч мала сама на зріст, та великий має хвіст.
Як намисто, оченята, хто це? Спробуй відгадати. (Білка)
Інсценізація «Білочка та Їжачок»
Білочка. Доброго ранку, Їжаче-небораче!
Їжачок. Здорова була, Білочка!
Білочка. Що ти робиш, колючий?
Їжачок. Дубові та кленові листочки збираю.
Білочка. Навіщо вони тобі?
Їжачок. А я закутаюсь у них, закочусь у нірку та спатиму аж до весни.
Знайте діти!
У лісі, коли помовчати хоч трохи і зупинитися на мить.
Почути можна, як довкола чарвна музика дзвенить.
Станція «Музична»
Фізкультхвилинка
Ми – листочки, ми – листочки, ми – осіннії листочки.
Ми на гілочках сиділи, дмухнув вітер – полетіли.
Ми літали, ми літали і на землю посідали.
Всі листочки полетіли і на землю тихо сіли.
Станція «Листяна»
Гра «З якого дерева листок?»
Сорока. Скребе-ке. Скребе-ке. Що це було?
Ой, гляньте-но сюди! От неслухняний вітерець-пустунець
Тут вже швидко пролітав та різні листочки з дерев позривав.
Скребе-ке, скребе-ке я до лісу літала і листочків назбирала.
Тільки от біда: з якого дерева листок упав.
Мов метелик на долоні з тихим шелестом сідає.
Осінь, осінь золота пора, з жовтим листячком пограй
І про нас не забувай. (Звучить музика із пісні «Голубий вагон»).
Діти. Чух-чух-чух.
Вчитель. Наш агони біжать.
Діти. Чух-чух-чух.
Вчитель. А в поїзді нашім малята сидять.
Діти. Чух-чух-чух
Станція «Клас»
Вступна бесіда
Природа щедро віддає нам свої багатства влітку і взимку, навесні і восени. Ці неповторні дарунки природи у ваших вмілих руках перетворяться у веселих тваринок, ніжні букети. А краса природи не тільки радує нас, вона робить нас добрішими, вчить створювати прекрасне.
Пояснення з елементами демонстрації
Інструктаж «Правила користування клеєм та ножицями»
В клас листочки принесли, працювати почали.
Ти, як маленький чарівник перетвори листочок вмить.
4. Самостійна практична робота учнів
Роботи гарні вийшли у вас.
Тепер на виставку ми їх поставим,
Нехай милується весь клас.
5. Виставка робіт
ІІІ. Заключний етап
Вправа «Кольоровий індекс»
2.Рефлексія
В світлі сонечка ясного, у замріяних лісах.
У степу, на хлібній ниві, там, де пташка п є росу…
І щоб ви були красиві, треба бачити красу.
Треба слухати і чути пташку в хорі веснянім
І для себе світ відкрити, та себе знайти у нім.