Тема: Апостроф. Правила вживання апострофа.
Мета: ознайомити учнів з апострофом; формувати вміння правильно читати слова з ним; закріплювати вміння робити звуковий аналіз слів; формувати компетентності спілкування державною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати повагу до членів своєї сім'ї, вдосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати пам’ять, увагу; виховувати наполегливість у навчанні.
Обладнання: комп’ютер, презентація уроку, роздатковий матеріал.
Тип уроку: урок вивчення й первинного закріплення нових знань, формування й удосконалення умінь та навичок.
Епіграф: „Міцна сім’я – то й сильна держава”
(Народна творчість)
„Де злагода в сімействі, де мир і тишина,
Там люди щасливі, блаженна сторона”
(І.П.Котляревський)
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Вчитель:
Добрий день, дорогі діти, до нас на урок завітали ваші татусі та мами !
Учень:
Чудово! У нас сьогодні свято –
до нас завітали мами й тата!
Тат і мам ми привітаємо,
Щастя всім вам побажаймо.
Учениця:
Мами й тата дорогенькі,
Будьте завжди здоровенькі,
І веселі та щасливі,
Хай будуть мами всі вродливі.
Татусі міцні, сміливі,
Дужі, спритні й турботливі!
Ми запрошуємо вас на урок у 5 клас!
З нами в роботу поринайте
І учитись помагайте!
Хай важка праця – навчання
Буде святом нам щодня!
/Звучить пісня „ Родина”/
ІІ. Мотивація
Вчитель: Прочитаємо вдумливо наш епіграф та розкриємо його зміст.
Переглянемо фотовиставку «Я і моя сім’я» . Які чудові сім’ї бачимо, яких щасливих діток!
/Встає дівчинка з намальованою літерою Я
Дівчинка Я:
Ви, мабуть, помітили, що скрізь тільки Я і мені не потрібна сім’я!
Дівчинка Ю:
Любов’ю зігріють тебе, лиш коли ти потрапиш в сім’ю,
Кажу тобі я – дівчинка Ю.
Дівчинка Є:
Єдина ти будеш. Не страшно тобі?
Єднатись в сім’ю треба, щоб не бути в журбі.
Дівчинка Ї:
ЇЇ ми научимо жити в сім’ї.
І їй доведемо , що не треба цуратись сім’ї.
Вчитель: Діти, давайте переконаємо нашу літеру Я в тому, що сім’я – це святиня людського духу, допомагає нам долати негаразди та додає сил та натхнення. Складемо, запишемо в зошити речення про сім’ю, родину та переконаємо літеру Я в тому, що сім’я – це честь і гордість нашого народу.
/Діти зачитують речення/ /Звучить пісня „Моя сім’я/
ІІІ Актуалізація опорних знань учнів.
Вчитель:
- У нас присутні мами, тата та їхні діти. Подивимось, чи вони працелюбні та дружні. Зараз перевіримо виконання домашнього завдання учнів.
/Перевіряється правильність виконання домашньої вправи. Батьки беруть зошити і разом з учителем перевіряють, як виконала їхня дитина вправу./
-А тепер учні, представники відповідних сімей, поясніть звукове значення наших красунь-літер /я,ю,є,ї/
- Колективна робота сімей над виконанням тестів. Яка сім’я швидше?
ІV Оголошення теми, мети .
Вчитель: Отже, ми переконались, що сім’я - велика сила. А у школі ми маємо ще й нашу класну сім’ю. Сьогодні наша сім’я здійснить святкову подорож тернистими шляхами знань.
Встає хлопчик Апостроф:
- Ой, з собою візьміть мене.
Зла Помилка вас мине.
Я хоч знак не розділовий,
І відомий дітворі,
В словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі.
Коли пишете слово сім’я,
Одразу стаю потрібним і я.
А тепер відгадайте,
Хто ж я?
Учні:
- Апостроф!
Вчитель:
-Так, діти, до нас завітав апостроф недарма, адже тема нашого уроку Апостроф. Ми сьогодні поглибимо й систематизуємо знання про правила вживання апострофа; навчимося правильно вимовляти та писати слова з апострофом.
А також формуватимемо в собі знання й відчуття роду, розуміння ролі сім’ї, поваги до членів родини, любов до батька, матері.
Подарунком батькам на нашому сімейному святі будуть ваші міцні набуті знання та оцінки!
V Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу .
Вчитель:
-Діти, які правила вживання апострофа вам відомі з уроків української мови в початкових класах? /діти розповідають/
Хлопчик Апостроф:
- Запишемо 1 - перший номер нашої святкової програми, який пропонують літери б,п,в,м,ф, які разом зі мною та нерозлучними супутницями - чотирма дівчатами я,ю,є,ї утворять слова.
Становляться букви б,п,в,м,ф, після них апостроф та я,ю,є, ї, всі тримають слова
Б’є, п’ять, солов’ї, сім’я, верф’ю.
Дівчинка Я:
Я тепер добре знаю, що сім’я – святий вузол, яким сполучаються люди в суспільстві.
Дівчинка Ю:
Сім’ю славлять розумні добрі діти.
Дівчинка Є:
Сім’єю своєю горжусь я.
Дівчинка Ї:
Кожна дитина дивиться на світ очима сім’ї.
Вчитель:
-Отже, а яке правило ми виведемо? Поглянемо на нашу табличку.
Діти:
- Апостроф пишеться завжди перед я,ю, є, ї після б,п,в,м,ф.
Хлопчик Апостроф:
- 2 номер нашої святкової програми! На наше свято завітала буква р.
Буква Р /хлопчик/:
- Після мене стоїть апостроф теж, але тоді, коли я твердий та стою в кінці складу, а коли м’який і в середині складу , тоді вибач апостроф – ти не потрібен. Ось порівняйте! /Тримає слова „бур’ян” та „буря”, діти записують/
Хлопчик Апостроф:
3 номер нашої святкової програми! До нас завітали префікси привітати батьків, але тільки ті, що закінчуються на приголосний.
Префікси / три хлопчики/ тримають слова: з’явився, об’ява, дит’ясла
Вчитель:
-Отже, а яке правило ми виведемо? Поглянемо на нашу таблицю.
Діти:
- Апостроф пишеться завжди перед я,ю, є, ї після префіксів, які закінчуються на приголосний.
Вчитель:
У нашому селі дуже багато людей із прізвищем Лук’янов. І у нашому класі є така сім’я.
Тато Лук’янов:
- Після к у всіх словах похідних від імені Лук’ян – Лук’яненко, Лук’янов.
Хлопчик Апостроф:
- До нас завітали гості іншомовних країн, які вітають всіх.
Хлопчик переодягнений в іноземця :
- У словах іншомовного походження після ж,ч,ш,г,к,х,р,п при роздільній вимові ставиться апостроф./ показує слова: Руж’є, П’ємонт, Х’юстон./
Вчитель:
- Діти, та є випадки, коли наш друг Апостроф не ставиться. Погляньте на таблицю і розкажіть. /Учні по черзі пояснюють/.
Фізкультхвилинка.
VІ Закріплення вивченого матеріалу.
Робота з підручником :
Вчитель записує слова, учень- відшукує з апострофом.
Вчитель:
-Зачитаємо прислів’я та приказки : Пояснимо вживання апострофа.
Нащо й клад, коли в сім’ї лад.
Добре ім’я – найкраще багатство.
Батьком – матір’ю не хваляться, а хваляться честю.
У всякім подвір’ї свої пір’я.
Робота з підручником :
Вправа. /Вимова й написання слів у російській та українській мові./
Конкурси:
„Хто швидше виконає завдання?”(тести) - /батьки – діти/
Відгадай загадку:...
Аналіз тексту:
«Гарна сім’я, де виростають гарні діти. Цими словами підкреслюється особлива роль родини у вихованні дітей . Лад у сім’ї веде до виховних успіхів. А це буває у такій сім’ї, де всі люблять і поважають одне одного, де панує дух взаємодопомоги, де всі живуть цілеспрямованим життям згуртованого, здорового колективу.»
Контрольно – оцінювальний етап.
Визначення кращих сімейних робіт.
Оцінювання роботи учнів та мотивація їх оцінок.
V Домашнє завдання .
Вчитель
-Опрацюйте та вивчіть параграф.
Виконайте вправу. Підготуйте усну розповідь „ Я і моя сім’я”