НАУКОВА,
ПРОЄКТ :
Гудем'юк В тал ї РЕДАКТОРСЬКА
ДІЯЛЬНІСТЬ
Протягом 1899–1944 рок в написав видав понад 40 п дручник в та пос бник в майже з ус х вищеназваних дисципл н.
Упродовж 1903–1918 рок в був редактором єдиної в Угорщин української газети «Наука»; за час в Чехословацької республ ки (1920–
1938) вона виходила п д назвою «Свобода»
Редагував рел г йний журнал
«Благов сник» (1922–1938). Був н ц атором заснування на Закарпатт товариства «Просв та» (1919), «Учительської громади» (1929) та головою Етнограф чного товариства П дкарпатської Рус (1935), як про снували до окупац ї Закарпаття Угорщиною у березн 1939 року.
Волошин в домий також як автор праць з проблем л тературнописемної мови на українському П дкарпатт . Перший пос бник Волошина «Методическая грамматика угро-русского литературного языка для народныхъ школъ» (1901 Свою прихильн сть до народної мови Волошин виявив ще в «Практичн й граматиц малоруської (рутенської) мови», видан й угорською мовою в Ужгород (1907), де фактично описав живу систему мовлення закарпатц в, трохи «ол тературивши» її традиц йнокнижними елементами та етимолог чним правописом.
Волошин спростував ц вигадки, дов вши, що зближення л тературної мови на Закарпатт з загальноукраїнською (це й сталося в к н. 30-х рр) є природним.
У вступ до ц єї прац Волошин обстоює окрем шн сть української мови.
Смерть дружини:
13 березня 1936 року Ірина Волошин п сля двох дн в хвороби неспод вано померла. Велелюдний похорон видатної громадської д ячки ж ночого руху та просто милосердної ж нки в дбувався в Ужгородському кафедральному собор . В д р зних орган зац й та д яч в
Був одружений з донькою професора краю було п всотн в нк в з Ужгородської г мназ ї Іриною Петрик — родичкою синьо-жовтими стр чками.
БудителяМукач всько русин вї єпарх грекої О. -Дукатолицькогохновича. У подружжя священника не Щире сп вчуття вд вцев
було д тей, тому вони вир шили оп куватися ц лим висловив Президент Чех ї приватнимс мейного типу сиротинцем), де виховувалися (дитячий 22- будинокє сир т. Д ти Томаш Гарр г Масарик.
жили у великому двоповерховому будинку, який для цих потреб купив отець Августин. Вони були забезпечен харчуванням, гарним одягом, навчанням, вихованням та розвитком творчих зд бностей. Існував ц лий домашн й оркестр, танцювальна група хор
Народився в с. Келечин (тод Вол вського округу, Мармароський ком тат, Угорське корол вство, АвстроУгорщина, нин — М жг рського району на Закарпатт , Україна) в с м'ї с льського священника.
Активно виступав проти спроб м сцевих «москвоф л в», передус м Товариства м. Духновича, спрямованих на поступову зам ну м сцевих д алект в на рос йську мову — через школи та книговидання[3]. П ддав гостр й критиц так званий «шк льний референдум»1937 р., який дозволив викладати у карпатських школах граматику Є. Сабова за москвоф льсткими стандартами; заради боротьби проти москвоф л в об'єднав зусилля з карпатськими комун стами, разом з якими зорган зував сп льний м тинг.
ПРОЄКТ Гудем'юк В тал ї
Домене в камеру-одиначку пом стили Августина
Волошина... Це був невисокий повний чолов к, рок в СПОГАДИ Свою їжу в н в ддавав мен . Кожного дня Волошин йому було за 70. В н мав хворий шлунок не м г їсти.
розпов дав про життя Ісуса Христа, також про себе,
якв н їздив до Риму, до Праги. Я д знався, що Волошин
З спогадв В. Марчука з Житомирщини, слабнувМельнико. Нав тьм... З кожним сам уже днем не м г Августин виходити Іванович на
спвкамерника Августина Волошина у Бутирськй прогулянку. Ми брали його п д руки виводили
тюрм : гуляти... На все життя запам'ятав я цю добру
ТАКОЖ В УЖГОРОДІ РОЗТАШОВАНО ДВІ
МЕМОРІАЛЬНІ ДОШКИ — НА ФАСАДІ БУДІВЛІ
ПРОЄКТ
Гудем'юк В тал ї
Вшанування пам'ят
15 березня 2021 року, в 82-у р чницю проголошення незалежност
Карпатської України, в Києв , на
Аскольдов й Могил Блаженн ший Святослав Шевчук освятив пам'ятник о. Августину Волошину.
КАПІТУЛЬНА), ДЕ БУЛА УЧИТЕЛЬСЬКА
СЕМІНАРІЯ, В ЯКІЙ АВГУСТИН ВОЛОШИН
ПРАЦЮВАВ ПРОФЕСОРОМ, А ПОТІМ
ДИРЕКТОРОМ ТА ДОШКА НА БУДИНКУ, ДЕ ВІН