2. Особливості процесів життєдіяльності бактерій. Дихання ( за участі та без участі кисню.)Розмноження поділом клітини навпіл або брунькуванням (ціанобактерії відокремленням ділянок нитки.)Переживання періодів несприятливих умов у вигляді спор або цист. Симбіотичні бактерії (приклади взаємовигідного симбіозу: бульбочкові бактерії, бактерії шлунково-кишкового тракту.))
Заглянемо в історію. В 1676г. Голандський вчений Антоні ван Левенгук вперше побачив бактерії в мікроскоп і назвав їх «звірушками», в 1683 г. він вперше описав бактерії.Італійський зоолог А. Бассі в 1835г. Висунув гіпотезу, згідно якої заразні хвороби викликаються мікроорганізмами. В 1864г. Видатний французький вчений Луї Пастер довів присутність бактерій в повітрі і воді.
Так, в 1мл води міститься від 5 до 100 тис.бактеріальних клітин. Найменше бактерій у воді артезіанських свердловин і джерел, багато – у відкритих водоймах і річках. Найбільше бактерій спостерігається поблизу берега у верхніх шарах води. Особливо забруднена вода відкритих водойм у тих місцях, куди потрапляють стічні води. Саме тут часто зустрічаються хвороботворні бактерії.
Гетеротрофи поділяють на три групи. САПРОФІТИбактерії, які харчуються органічними рештками відмерлих організмів(молочно-кислі бактерії, гнилісні бактерії )ПАРАЗИТИБактерії, які споживають органічні речовини живих організмів(менінгококі, гонококі)СИМБИОНТИтісне співіснуваннябактерій з живими організмами, яке приносить користь одне одному(клубенькові бактерії на коренях бобових)
Значення бактерій в природіГнильні бактерії розкладають органічні речовини на неорганічні, роблячи їх доступними для рослин. Внаслідок діяльності гнильних бактерій грунт очищається від трупів тварин і рослин, що забезпечує також і родючість грунтів. Грунтові бактерії беруть участь в утворенні кам'яного вугілля, нафті, торфу
Тестове завдання на “+” та “-“.1. Бактерії – це одноклітинні організми. 2. Ціанобактерії мають назву синьо-зелені водорості. 3. Мікробіологія – це наука про бактерії. 4. Бактерії самостійно не рухаються. 5. Коки – паличковидні бактерії. 6. Лофотрихи мають віяло джгутиків. 7. Бактерія в перекладі означає “паличка”.
Тестове завдання на “+” та “-“.8. Всі бактерії безбарвні. 9. Стафілококи – гілочка коків. 10. Аероби дихають киснем. 11. Розмноження бактерій залежить від умов.12. Циста – міцна оболонка.13. Одна і та ж бактерія може бути корисна і шкідлива. 14. Найбільше бактерій у грунті.15. Деякі корисні копалини утворилися за допомогою бактерій.
Висновки. Бактерії — мікроскопічні організми. Бактерії — найпоширеніша група організмів. Бактерії можуть бути корисними для людини. Вони беруть участь у виробництві молочнокислих продуктів (йогурту, кефіру, ряжанки), квашенні овочів і фруктів. Бактерії збагачують ґрунт поживними речовинами. Слід остерігатися хвороботворних бактерій.