Мета: ознайомити дітей з різними видами словників і навчити працювати з інформаційними та віртуальними словниками. На уроці учні самостійно працюють з словниками.
Бібліотечний урок "Ці книги знають все"
Мета: ознайомити дітей з різними видами словників і навчити працювати з інформаційними та віртуальними словниками.
Обладнання: картки із завданнями, презентація "Словники", музичне оформлення, комп'ютери, Інтернет ресурси, книжкова виставка "Ці книги знають все".
Хід уроку
Бібліотекар: тема нашого уроку "Ці книги знають всі". (Додаток Презентація "Словники") (Слайд 1)
"Знання полягає не тільки в запису
відомостей, скільки в умінні знайти
потрібні відомості в книгах"
В.Я. Брюсов (Слайд 2)
Все життя людини складається з процесів отримання інформації та її застосування. Сьогодні ми проведемо екскурсію у світ слів.
Бібліотекар: Немає людини, яка знає все про все. Як перевірити правильне тлумачення слі? Які книги в цьому вам допоможуть? На допомогу прийдуть словники. Що таке словник?
Словник - це збірка слів, виразів з їх тлумаченням або перекладом. Які вам відомі види словників? (Слайд 3)
Які бувають словники?
(Діти відповідають)
Словники бувають: тлумачний, орфографічний, фразеологічний, словник іншомовних слів, словник синонімів, етимологічний, словник омонімів та ін. (Слайд 4)
Тлумачний словник - це тлумачення значення слів. Тлумачних словників існує теж багато. (Слайд 5)
Найперший тлумачний словник створив В.І. Даль більше 100 років тому. Зібрав і пояснив значення слів сам. Народився В.І. Даль 1801 року в містечку Лугані (звідси і псевдонім у нього: Козак Луганський). Батько його був датчанин, а мати - дочка петербурзького чиновника. І батько, і мати знали кілька мов. Коли В.І. Далю було 13 років, батько його відправив на навчання в Морський кадетський корпус, який Даль закінчив в 17 років.
Інтерес до мови з'явився у Даля ще в юності. У Морському корпусі він посиленно займався літературою, писав вірші. 1819 рік можна вважати початком роботи В.І. Даля над словником.
З тих пір В. І. Даль не розлучався зі своїми записами, постійно поповнював їх новими словами, влучними висловами, прислів'ями, приказками. Накопичив і обробив до кінця життя 200 тисяч слів.
Йшов час, змінювалися слова. І під редакцією професора Ушакова Д.Н. був створений тлумачний словник в 4-х томах
Але частіше користуються тлумачним словником С.І. Ожегова (72 5000 слів) У тлумачних словниках дається коротке тлумачення слів, наголос, проставлений рід імен іменників.
Як користуватися словником?
Французький письменник Анатоль Франс сказав: "Словник - весь Всесвіт в алфавітному порядку". Надійний путівник у всіх словниках - алфавіт. (Слайд 6)
Словники за способом подачі інформації бувають: друковані, віртуальні, аудіословарі, ілюстративні, електронні. (Слайд 7)
Знайомство з друкованими словниками. У друкованих словниках вгорі на кожній сторінці два склади. Перший склад - з нього починається перше слово на сторінці, другий склад - саме останнє слово на цій сторінці.
Знайомство з електронним словником (Яндекс, запис Словники, Грамота , записуємо слово, яке шукаємо). Крім друкованих словників є ще електронні словники. Працювати з електронними словниками можна в мережі Інтернет.
Завдання 1: (Слайд 8)
Перше слово знаходимо по віртуальному словнику, друге по друкованому тлумачному словнику. (Діти зачитують відповіді).
Завдання 2: Діти, у вас на столі картки подивіться на них уважно і за допомогою тлумачного словника знайдіть значення слів. (Слайд 9)
(Діти зачитують відповіді.)
Бібліотекар: Нам важливо знати не тільки лексичне значення слова, але і як правильно його написати. Який словник прийде нам на допомогу? Правильно – орфографічний словник, слово походить від грецького слова "Орфо" - правильно "Графо" - пишу. У словнику показано як правильно писати слово, куди падає наголос у словах. (Слайд 10)
Завдання 3: вставте пропущені букви, використовуючи орфографічний словник. (Слайд 11)
В українській мові є слова, які прийшли з інших мов. Потрібно знати точно їх значення, форму їх вживання, інакше можна допустити помилки.
При читанні журналів, газет, книг ви часто зустрічаєте слова, що увійшли в мову з інших мов світу. У словнику іншомовних слів можна отримати довідку про значення незнайомого іноземного слова, а також відомості про його походження. (Слайд 12).
Завдання 4: (Слайд 14)
За допомогою словника іноземних слів поясніть значення слова і назвіть мову, з якої прийшло слово.
Правильні відповіді.
Багато народних висловлювання, а також висловлювання класиків потрапили у фразеологічний словник. Ці висловлювання стали крилатими, вони мають переносне значення і вживаються без всяких змін. Які ви знаєте фразеологізми?
Історію багатьох фразеологізмів нам пояснити важко, з'явилися вони дуже давно. Вирази абияк і засукавши рукава, з'явилися в ті далекі часи, коли люди носили одяг з дуже довгими рукавами. У чоловіків 95 см, а у жінок на 40 см більше. Спробуйте попрацювати в одязі з такими рукавами. Незручно. Щоб справа просувалася, рукави треба було закачати. Народ примітив це і став говорити про людей, які робили щось погано, ліниво - працюють як-небудь, а про людей, які вміло працювали - працюють - закачавши рукава. Хоча рукава можуть бути короткі.
Вираз потрапив в халепу, виник тоді, коли майстровий люд ткав мотузки на спеціальному верстаті, званому просак. Зазіваєшся - потрапить у верстат довгий рукав, не відразу виберешся. Добре, що сам живий залишишся, лише одяг зіпсуєш. Ось і тепер кажуть: потрапив в халепу - потрапив у незручне становище.
Завдання № 4: знайдіть в тексті фразеологічні звороти (Слайд 15)
Одного разу мене і мого молодшого брата Дениска запросив на риболовлю сусід дядя Юра. Сказав, що знає таке рибне місце, де риба сама так і ловиться на гачок, що ні в казці сказати, ні пером описати. Обіцяв пригостити юшкою - пальчики оближеш. Словом, буде цікаво, ми не пошкодуємо. Він на цьому ділі собаку з'їв.
Ми з Дениско розвісили вуха і втратили голову від щастя. Побігли додому одним духом збирати снасті. У призначений час ми чекали сусіда біля під'їзду. Чекали годину, дві, три. Тут я зрозумів, що дядько Юра просто морочив нам голову. Мій брат як зареве в три струмки від образи. Мені стало не по собі. Я відчував себе не в своїй тарілці. Ось так ми з братом попалися на вудочку.
(Діти відповідають, відповіді перевіряємо по слайду 16)
Завдання № 5: по фразеологическому словником визначте, що означають ці слова? (Слайд 17)
Правильні відповіді (Слайд 18)
Сьогодні ми познайомилися з різними видами словників. Словники дуже корисні книги і без них не обійтися людині, яка хоче добре знати свою рідну мову. На закінчення нашого уроку запам’ятайте вислів Володимира Мономаха (слайд 19)
"Що знаєте корисного, того не забувайте,
А чого не вмієте, того навчайтесь "