Бібліотечний урок „Державні символи України”
Підготувала учитель початкових класів Опорного закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Буцької селищної ради Маньківського району Черкаської області
Чечурка Валентина Альгісівна
Мета: ознайомити дітей із державною та народною символікою
України; формувати національну свідомість дітей; виховувати повагу до рідної землі та її символів.
(На сцені ведучі в національних костюмах (хлопчик і дівчинка).
1-й ведучий : Україна - це земля, де ми народилися і живемо, де живуть наші батьки, де жили наші предки. Усім нам має бути дорога наша мати – Батьківщина.
2-й ведучий: Україна… Золота і чарівна сторона. Земля рясно вквітчана зеленню. Це історія мужнього народу, що віками боровся за своє щастя, волю.
1-й ведучий: Вистраждавши, виборовши волю, Україна має нині свої державні символи: герб, прапор і гімн, які уособлюють її історію, її сутність.
2- й ведучий: Герб, прапор і гімн – це основні державні символи України, котрі мають давню і цікаву історію. Послухаймо її.
1-й учень: Так, діти, дійсно, історія символів сягає глибокої давнини. Ось поглянемо на герб України. Це символ влади, знак держави. Найдревнішим зі знаків, котрий дійшов до наших днів і широко використовується сьогодні, є тризуб. Важко визначити точно, коли він з*явися на наших землях. Наприклад, 1930 року біля одного дніпровського острова було знайдено кам’яну застібку часів Трипільської культури (У – ІІІ тис. до н.е.) – із цим знаком.
2- й учень: У Київській Русі тризуб стає великокнязівським знаком. Його зображення вперше відоме нам із початку Святослава Ігоревича. Згодом він карбується і на срібних монетах великого князя Володимира.
3-й учень: Існує багато версій, що пояснюють походження тризуба. Так вершок скіпетра візантійських монахів увінчувався фігурою подібної форми. Тризуб пов’язують із релігійною емблематикою і з матеріальною життєдіяльністю людини. Очевидно люди використовували знаряддя, яке нагадували тризуб, воно допомагало полювати, ловити рибу, обробляти землю, навіть оборонятися.
1-й учень: Тризуб постійно був уживаний і в побуті українців. Зокрема його малювали на стінах, дверях чи воротах під час релігійного свята – Водохреща.
Пройшовши довгий тернистий шлях лише у 1992 році, після відновлення української державності, Верховна Рада України затвердила зображення золотого тризуба на синьому тлі малим Державним гербом України.
Бібліотекар: А тепер погляньте на Національний прапор України. Давайте поміркуємо, чому саме ці два кольори вибрано для нашого
прапора. Які враження викликає у вас жовтий колір? Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, колір хліба, це також колір сонця. Ну, а блакитний – це колір чистого неба, води, без якої б не було життя на землі. Тому народ України обрав поєднання цих кольорів для свого прапора.
2-й учень: До найбільших святинь будь-якого народу належить і гімн. Гімн – урочиста пісня. Це ті слова та музика, які змушують кожного з нас підніматися при перших же акордах, із трепетом у душі слухати ту мелодію, яка кличе до світлого і високого. Перша музична символіка нашого народу сягає часів Київської Русі. Тоді роль гімну виконували бойові заклики та пісні, які створювали патріотичний настрій перед битвами.
Бібліотекар: Більше століття тому поет Павло Чубинський написав вірш «Ще не вмерла Україна». Він покладений на музику Михайлом Вербицьким. Пісня ця сподобалась і припала до душі українцям та невдовзі стала новим Національним гімном. Слухати гімн треба стоячи, мовчки з гордо піднятою головою.
Давайте послухаємо цю урочисту пісню.
( звучить Гімн України)
1-й учень: Майже у всіх народів є улюблені рослини-символи: у канадців - клен, у росіян – береза, а в нас українців – верба та калина, а ще хрещатий барвінок.
2-й ведучий: Не можна уявити собі двору в Україні, де б не ріс кущ калини, обов’язково садили вербу, прикрашали квітники плетивом зеленого барвінку.
Давайте дізнаємося, що символізують ці рослини для українського народу.
3-й учень (тримає гілочку верби): Ось верба – символ краси, неперервності життя. Вона дуже живуча: встромиш у землю гілочку і виросте дерево. З давніх-давен в Україні вербу вважали святим деревом. Перед Великоднем шостий тиждень посту називався «Вербним». На Вербному тижні у неділю святили вербу. Освячені гілочки служили оберегами.
1-й учень: А ось хрещатий барвінок – символ вічності. Це вічно зелена окраса наших гаїв і садів із скромними синіми квіточками. В ній прихована могутня цілюща сила перемагати тяжкі недуги. За це люди подарували барвінкові свою любов.
2-й учень: ( тримає у руках гілочку калини) А це - калина – символ краси, кохання, щастя. Колись у сиву давнину її пов’язували з народженням Всесвіту, вогняної трійці: Сонця, Місяця, Зорі. Тому й назву свою калина має від давньої назви Сонця – Коло. Як оберіг, калину саджали біля хата, робили з її ягід намисто, прикрашали нею весільний коровай, вінок нареченої.
У калини китиці червоні,
У калини білі-білі квіти,
Я тримаю гілочку червону,
А здається усміх України.
1-й ведучий: Розповідаючи про Україну ми не уявляємо її без вишитого рушника. Його можна порівняти з піснею, витканою на полотні. Без рушника, як і без пісні, не обходилося народження, одруження і, навіть, смерть людини.
2-й ведучий: Із хлібом і сіллю зустрічають у нас дорогих гостей.
(Бібліотекар: А сьогодні в нас дорогими гостями є мої колеги – шановні бібліотекарі.(Вручає на рушнику коровай)).
Рушник пройшов крізь віки і нині символізує чистоту почуттів, глибину безмежної любові до своїх дітей, до всіх, хто не черствіє душею.
Із червоної нитки і білого льону,
Як до рідної пісні усяк із нас звик.
В будній день і на свято, в Карпатах, за Доном,
Наш народ давно вигадав диво-рушник. ( показують рушник)
1-й ведучий:
Щоб і хата була красивішою,
Щоб і доля була прихильнішою,
Щоб весілля були та й клечальними,
Щоб ми завжди були величальними.
1-й учень:
У всьому світі – кожен зна,
Є Батьківщина лиш одна.
І в нас вона одна – єдина.
Це наша славна Україна.
2-й учень:
Не забувай Шевченка слів
Про горду славу козаків.
Не забувай, що ти дитина
Землі, що зветься Україна!
3-й учень:
Є багато країн на землі
В них – озера, річки і долини…
І є країни великі й малі.
Та найкраща завжди – Батьківщини!
4-й учень:
Є багато квіток запашних,
Кожна квітка красу свою має.
Та гарніші завжди поміж них
Ті, що квітнуть у рідному краї.
5-й учень:
І тому найдорожчою нам
Є і буде у кожну хвилину
Серед інших країн лиш одна –
Дорога нам усім Україна!
(Лунає пісня про Україну)
Бібліотекар : Сподіваюсь, що ми запалили у ваших серцях хоча б маленький вогник гордості за те, що ви – українці. Дай вам бог наснаги і здоров’я зберегти той вогонь і пронести його крізь роки.
Дякуємо за увагу. на все добре!