Книга – чудовий дивовижний витвір людського розуму. Спілкування з нею допомагає оволодіти певними знаннями. Навіть важко уявити, як би люди жили без книги, без читання. А читання книги потрібно розпочинати з ознайомлення з нею. На сьогоднішньому уроці ми з вами ознайомимося з найбільш простими елементами книжки, навчимося визначати, для чого призначений той чи інший елемент, та чи інша книжка і про що написано в ній, тобто навчимося визначати її читацьке призначення. Отже, тема нашого уроку – «Структура книжки». Ознайомлення з книгою починається з обкладинки. Обкладинка (або палітурка) – покриття книжки з паперу, картону, дермантину. Вона захищає книжку від пошкоджень і надає їй ошатного вигляду. На обкладинці розміщені назва книги, прізвище автора. Іноді на обкладинці друкується назва серії, в якій видавалася ця книжка. Другий елемент книжки – книжковий блок– це сторінки книжки – основна частина, де надрукований текст. Книжка без палітурки (або обкладинки) – це іє книжковий блок. Він складається з друкованих аркушів (сторінок). Обкладинка з'єднується з книжковим блоком за допомогою спеціальних подвійних аркушів паперу, які називають форзац.
Бібліотечний урок
«Розглянемо книгу уважно.
Основні елементи книги»
Мета: розширити знання учнів про структуру книги; вчити орієнтуватися в книзі; розвивати читацькі навички учнів.
Обладнання: виставка книг, мультимедійне обладнання.
Хід уроку
Книга – чудовий дивовижний витвір людського розуму. Спілкування з нею допомагає оволодіти певними знаннями. Навіть важко уявити, як би люди жили без книги, без читання. А читання книги потрібно розпочинати з ознайомлення з нею.
На сьогоднішньому уроці ми з вами ознайомимося з найбільш простими елементами книжки, навчимося визначати, для чого призначений той чи інший елемент, та чи інша книжка і про що написано в ній, тобто навчимося визначати її читацьке призначення.
Отже, тема нашого уроку – «Структура книжки».
Ознайомлення з книгою починається з обкладинки. Обкладинка (або палітурка) – покриття книжки з паперу, картону, дермантину. Вона захищає книжку від пошкоджень і надає їй ошатного вигляду. На обкладинці розміщені назва книги, прізвище автора. Іноді на обкладинці друкується назва серії, в якій видавалася ця книжка.
Другий елемент книжки – книжковий блок– це сторінки книжки – основна частина, де надрукований текст. Книжка без палітурки (або обкладинки) – це і є книжковий блок. Він складається з друкованих аркушів (сторінок).
Обкладинка з’єднується з книжковим блоком за допомогою спеціальних подвійних аркушів паперу, які називають форзац. Це можуть бути чисті білі аркуші паперу, які виконують просто технічну функцію. Інколи оформлювач книги використовує форзац для розміщення малюнків, таблиць, карт, довідкової інформації.
Слово «форзац» прийшло з німецької мови й означає буквально «перед текстом».
Вам знайоме слово «суперобкладинка»? Super -в перекладі з латинської означає «№поверх». Це ще одна обкладинка, своєрідна «обгортка», яку надягають поверх обкладинки, щоб вона захищала її від забруднення, робила книгу красивішою, ошатною.
Перегорнем форзац – перед нами титульна сторінка(перша сторінка книги) – ще один елемент.
Дуже давно , коли книжки робили з папірусу, їх зберігали у футлярах, до яких прикріплювався ярлик із назвою книжки. І називався він титулюс.
Титульна сторінка – це дуже важлива частина книги, бо містить основні відомості про книгу.
Про що ми можемо дізнатись, роздивившись титульну сторінку? Перш за все на ній розміщені назва книги, прізвище автора, назва видавництва, місце, рік видання. Крім того на титульній сторінці можна знайти такі відомості: прізвище художника, який жанр твору (що це? Вірші, казки, оповідання), кому адресована книга. Наприклад: для молодшого шкільного віку. Зверху титульної сторінки іноді можна знайти назву серії (наприклад; «Шкільна бібліотека»).
Якщо роздивитися текст книжки, то ми побачимо, що він супроводжується ілюстраціями. А для чого нам потрібні ілюстрації? Щоб яскравіше відобразити зміст того чи іншого епізоду, написаного автором. Книжку з ілюстраціями цікавіше читати, тому що легше уявити собі те, що розповідає автор.
Но для того, щоб дізнатись, про що пишеться в низі, треба познайомитись з її довідковим апаратом, складовими частинами якого є: анотація, передмова, післямова, зміст.
Анотація – це коротка характеристика книги. Міститься вона або на звороті титульної сторінки, або в кінці книжки. Анотаціє дає коротку, але вичерпну відповідь про зміст книжки. В анотаціях до художніх творів іноді бувають стислі відомості про автора книги.
Передмова. Тлумачний словник української мови так пояснює це слово – вступна стаття до твору, написана самим автором або кимось іншим, яка містить попередні пояснення і зауваження. Отже з цього невеликого тексту можна дізнатися хто написав книжку, коли, у якій країні відбувалися події, для кого вона написана. У передмові може бути звернення до читачів: на що треба звернути увагу під час читання цієї книжки. Також у передмові може бути подано біографію письменника. У передмові невеликий виклад матеріалу; це для того, щоб передмову можна було прочитати біля полиці. І ви відразу зрозумієте, потрібно вам читати цю книжку чи ні.
А тепер подивіться кожен у свою книжку. Скажіть, чи є в ній передмова, якщо є , то про що йдеться в ній? (Діти зачитують, відповідають).
Післямоваза змістом схожа на передмову. Її завдання – дати відповіді на запитання, що виникають під час читання, доповнити й показати значення книги в нашому житті. Післямова, як і передмова, є не обов’язковою, але, як правило, існує у багатьох виданнях.
Зміст – це останній елемент довідкової частини. Про що ж нам розповідає зміст? (Діти відповідають, як вони думають).
Багато книжок складаються з окремих віршів, оповідань, казок. Для того щоб швидко знайти в книжці потрібний вірш або дізнатися, які казки розміщені в ній, треба подивитися у зміст. Він розміщується на початку або в кінці кожної книжки. У змісті перелічуються всі твори, які увійшли до книжки, у тому порядку, в якому вонинадруковані. Поряд зазначається сторінка. Читаючи зміст книжки, за самими назвами розділів чи оповідань, можна здогадатися, про що вона.
Тепер ви дізнались, що таке довідковий апарат книги.
Для того, щоб полегшити вам пошук необхідної книги та закріпити знання, які ви отримали на цьому уроці, запам’ятайте порядок за яким вибирають книгу при швидкому перегляді.
Відкрийте титульну сторінку і прочитайте назву книги та прізвище автора (можливо, воно знайоме вам і ви знаєте на яку тему автор пише свої книги).
Знайдіть і прочитайте анотацію в книзі.
Швидко прочитайте передмову.
Перегорніть сторінки книги, вибірково прочитайте текст.
Подивіться ілюстрації в книзі.
Давайте ще раз пригадаємо,
для чого потрібні елементи книги
Обкладинка – одежа книги
Форзац – прикрашає книгу.
Титульна сторінка – знайомить з книгою.
Передмова – запрошує до читання.
Післямова – дає відповідь на всі запитання.
Ілюстрації – допомагають зрозуміти зміст книги.
Зміст – путівник по книзі.
А зараз, з метою кращого засвоєння теми «Структура книжки» проведемо вікторину.
Запитання
Домашнє завдання: Намалюйте на уроці з образотворчого мистецтва обкладинку книги, яку ви зараз читаєте або нещодавно прочитали.
1