Тема. Твори Василя Симоненка для дітей.
Мета. Ознайомити з життєвим і творчим шляхом письменника, його казкою «Цар Плаксій та Лоскотон». Збагачувати словниковий запас учнів, вдосконалювати навички читання. Розвивати пам’ять, мислення, зв’язне мовлення в школярів.
Обладнання: портрет В. Симоненка, його твори.
Хід уроку.
І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь про В. Симоненка.
Народився 8 січня 1935 року в селі Біївці на Полтавщині. Виховували його мама Ганна і дідусь Федір. Навчався спершу в Бієвецькій початковій школі, а згодом в сусідньому селі Тарандинцях. До школи доводилось ходити більше 9 км, але закінчив її з золотою медаллю. Він був дуже обдарованою дитиною, мав гарну пам’ять та гострий розум.
У 1952-57 роках навчався на факультеті журналістики Київського інституту. Почав писати вірші, був учасником вузівської літературної студії.
Після закінчення університету приїхав у Черкаси, у Шевченків край. Тут найповніше розкрився його самобутній талант поета і журналіста. Він спершу працює в обласній газеті «Черкаська правда», а пізніше здібного журналіста призначають власним кореспондентом республіканської «Робітничої газети». Він щодня поринав у глибокий вир людського життя, писав казки і вірші, статті і фейлетони, консультував поетів-початківців, їздив до Києва, Львова, Одеси…Саме тоді – у 1962 році – виходить у світ перша поетична збірка В.Симоненка «Тиша і грім», з’являється перша казка «Цар Плаксій і Лоскотон». Ця весела, дотепна казка одразу сподобалась юним читачам. Окрилений успіхом, поет створює нову, дивовижну казку «Подорож у країну Навпаки».
2. Перегляд відеоролика про життя і творчість поета.
3. Читання казки «Цар Плаксій і Лоскотон».
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Бесіда після прочитання.
- Як називалася казкова країна?
- Яким був цар? Зачитайте його опис.
- Скільки дітей було у царя Плаксія?
- Чому цар не любив, коли сміються діти?
- Яким був дядько Лоскотон?
- За що його любили дорослі і діти?
- Хто допоміг зловити Лоскотона?
- Як вдалося звільнити Лоскотона?
- Який епізод вам найбільше сподобався?
2. Гра «Юний художник»
Уявіть, що ви художники. Спробуйте намалювати головних героїв казки чи епізод, який вам найбільше сподобався.