Бібліотечний урок з теми "Майстерня Радості: "Рукотворна книга - праця + фантазія"

Про матеріал

Бібліотечний урок підготовлено і проведено за програмою "Літературне читання.2 клас" на основі нового Держстандарту початкової освіти НУШ. Урок відбувається з нагоди 100-річчя видатного педагога, письменника В.О.Сухомлинського. Головна мета- розширювати коло читацьких інтересів, розвивати творчі здібності дітей. Формувати різностороннє уявлення про пироду, заохочувати дітей до скадання творів та навичок оформлення власних книжечок. Виховувати любов до рідного краю, бережливе ставлення до навколишнього середовища.

Перегляд файлу

Бібліотечний урок з теми

«Майстерня радості: «Рукотворна книга - праця + фантазія»

 

                                                                                       Никонорова Ольга Миколаївна,

завідувач бібліотекою Бахмутської

загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №12

Бахмутської міської ради Донецької області,

Дмитришина Катерина Вікторівна,

учитель початкових класів Бахмутської

загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №12

Бахмутської міської ради Донецької області,

                                                          спеціаліст вищої категорії, старший учитель

 

Завдання книг – полегшити, прискорити

                                                      пізнання життя, а не замінити його.

                 В.О.Сухомлинський

 

 

Мета: ознайомити учнів з казками В. Сухомлинського, розширювати коло читацьких інтересів, формувати читацький смак, мовну культуру; розвивати творчі здібності учнів; виховувати інтерес до читання та бажання творити своїми руками.

Обладнання: книжкова виставка казок, оповідань, творів «В. Сухомлинський – дітям»; ілюстрації до казок; запис на дошці; портрет письменника, презен-тація «Подорож до світу маленьких казок В. О. Сухомлинського».

Форма проведення: урок-фантазія.

 

Перебіг уроку - фантазії

Девіз нашого уроку:

«Збиратися разомце початок,

Триматися разомце прогрес,

Працювати разомце успіх

 

На дошці запис «Клуб веселих та начитаних» та запис вірша:

Казок чимало є на світі

І веселих, і сумних.

Хіба зможемо прожити

Ми без них?

Казка стукає у двері, -

Привітаємо її,

Казка, казка, ти з’явись!

Урок казковий розпочнись!.

(Тихо лунає казкова музика, учні хором читають слова).

Бібліотекар: Шановні друзі. Ось ми вже майже у казці. Але спочатку послу-хайте цікавинку про сам термін «КАЗКА».

- Скіфський міф говорить, що нашим предком був Манай, а дружину його звали Казка. Казка – та, що навчила людей мови, дала ключ до спілкування з усім світом, відкрила тайни буття, у казці все живе, все мислить, спілкується між собою.

- Закрийте очі, уявіть собі, що ви потрапили до Країни Казкарії, в якій живуть всі герої казок.

(Звучить музика, бібліотекар читає)

                                       Жила собі казка в бабусиній хижі,

                                       А в казці віками жили дивовижі,

                                       І добрі й недобрі, химерні й лукаві, -

                                        Усі страшнуваті, а інші – цікаві.

Вони полонили й страшили вони ж,

Бо казка – не казка без тих дивовиж.

Було о зимовій вечірній порі

Нараз домовик загуде в димарі,

                                       Або в тиховодді старий водяник

                                       Розсічує ніччю кушир та сітник,

                                       Або, коли місяць купається в річці,

                                       На берег русалки виходять погріться.

Або лісовик у глухому бору

Тріщить сушняком та страшить дітвору.

 Або … Та чимало усього бувало

 Такого, що змалечку нас чарувало!

А нині … На думку прийшло казкарю:

                                       - Візьму та лиш казку нову сотворю!

                                       І буде усяких там сил чарівних,

                                       Бо сказано: казка – не казка без них.

                                       … Можливо, комусь без потреби казки,

                                       Та як же ростимуть без них малюки?!

Учитель. Якщо людина добра, то з нею хочеться говорити, сміятись, частіше спілкуватись.

Ось такою надзвичайно доброю людиною був В.О. Сухомлинський. Знаменитий педагог. А зараз я вам хочу розповісти біографію цього прекрасного педагога.

      - Вчителювати Василь Сухомлинський почав, коли йому було 17 років. Аж 35 років був директором Павлиської школи на Кіровоградщині. Він проводив уроки добра і краси в школі під голубим небом, на зеленій траві, у садку, під гіллястою грушею. Він водив своїх вихованців у ліс, на річку, на луки.

Василь Сухомлинський був талановитим письменником, писав оповідання, легенди, притчі, новели, цікаві казки. За 22 роки роботи у Павлиші він написав 47 книг, 500 наукових статей, понад 1500 казок і оповідань. Був заслуженим учителем України, Героєм Соціалістичної Праці, академіком.

Усе своє життя він присвятив навчанню і вихованню дітей. «Серце віддаю дітям», - так називається одна з книг Василя Сухомлинського.

 

Загадки

1 група. На жовтій тарілочці білий ободок.(Ромашка)

 

               Я труд поважаю,                 

               Все літо літаю

               У поле до гаю,

               Збираю медок

               З різних квіток.

               Кого не злюблю,

               Того жалом колю. (Бджола)

(Казка «Ромашка та бджола»)

 

2 група. Більше за всіх кричить, а найменше робить. (Півень)

(Казка Півень проса  накосив»)

 

3 група. Що сходить без насіння? (Сонце)

         Назва якої комахи походить від попереднього слова-відгадки? (Сонечко)

(Казка «Сонце і Сонечко»)

Бібліотекар. – Діти, люди яких професій задіяні під час виготовлення книжки?

(Упорядник, дизайнер, художник, редактор, технічний редактор, коректор, оператор компютерного набору, …).

- Пригадайте, будь ласка, структуру книги.

 

C:\Users\famil\Downloads\ВИХОВНА РОБОТА\структура книги.jpg

 

- Назвіть частини тексту. З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка).

Практична робота.

Оформлення обкладинки власної книжечки (прізвище та ім’я, Я (намальоване сердечко) люблю читати книги, 2018), ілюстрації, предметні малюнки.

Учитель. Діти, послухайте, будь ласка, казку «Їжачок і світлячок».

        Похожее изображение

           Ішов лісом їжачок. Ніс яблуко на своїх голках. Раптом бачить – щось світиться, а то такий пеньок. «Дай, – думає їжачок, – візьму шматочок пенька, буду ввечері світити, бо діти маленькі в темряві бояться». Узяв він світлячка, приніс додому. Світліше стало в гнізді у їжачка. Дітки-їжаченята зраділи:

  Ой, як світло тепер у нас. Будемо малюнки розглядати.

 

-Огляд презентації, малюнків до казки.

- Створення та оформлення сторінки «Моя ілюстрації до казки».

Гра "Якщо ти добра людина, то повинен ..."

Умова гри . Якщо людина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то тупотіть ніжками.

1 . Допомагати мамі мити посуд.

2 . Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.

3 . Не умиватися.

4 . Берегти рідну природу та охороняти її.

5 . Шанувати працю інших людей.

6 . Галасувати, коли хтось відпочиває.

7 . Бути вихованою, стриманою.

8 . Обманювати, хвалитися.

9 . Насміхатись з чужого горя.

10. Добре вчитися, багато читати.

11 . Не слухати батьків.

12. Допомагати друзям у біді.

13. Ділитися тим що в тебе є.

14. Ображати інших.

15 . Захищати слабкого.

16. Спати на уроках.

17. Красти.

18. Любити своїх батьків.

Бачу, що ви знаєте, що має робити добра людина.

 

Учитель. Діти, давайте послухаємо казку Василя Сухомлинського «Зайчик і місяць»

Василь Сухомлинський, Зайчик і місяць, казка

    "Холодно взимку Зайчикові. Вибіг він на узлісся, а вже ніч настала. Мороз тріщить, сніг проти Місяця блищить, холодний вітрець з яру повіває. Сів Зайчик під кущем, простяг лапки до Місяця, просить: "Місяцю, любий, погрій мене своїми променями, бо довго ще Сонечка чекати..."

 

-Огляд малюнків до казки.

- Висловлювання думок учнів.

- Обговорення дизайну до казки (власні враження дітей).

Практична робота.

Оформлення власної сторінки до казки.

Оформлення фото колажу «Бажання рук і олівець – вийшла книжка.

                                                   Ти – Молодець!».

 

Домашнє завдання

Читати казки В. О. Сухомлинського (за вибором).

 

 

 

Список використаних джерел

 

  1. Антонець М. Творча спадщина В.О.Сухомлинського у діалозі з актуальними проблемами сучасної початкової освіти / М. Антонець //Початкова школа. – 2008. - № 4. – С. 5-6.
  2. Семикіна О.Д., Терехова Е.В. Українські казкарі (Урок із використанням інтерактивних технологій) / О.Д.Семикіна, Е.В.Терехова // Шкільна бібліотека. – 2011. - № 1. – С. 101-102.
  3. Яцента Л. Формування якостей читання як методична проблема (крізь призму спадщини В.О.Сухомлинського) / Л.Яцента // Початкова школа. – 2008. - № 9. – С. 3-6.
  4. Сухомлинський В. О. Чиста криниця: Казки, оповідання, етюди: Для сімейного читання. – К.: Веселка, 1993. – 287с.:іл.

 

 

 

                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Users\famil\Downloads\ВИХОВНА РОБОТА\структура книги.jpg

Написати казку, але спочатку треба вибрати тему, ідею, продумати сюжет, добрати персонажів. А потім можна братися за роботу. І тоді оживуть квіти, дерева, травичка, сонечко, хмарки, дощик, струмочок, ручка, зошит, книжка…

V. Підсумок уроку [6, 101-102]

 

 

Бібліотечний урок 

"Життя і творчість В.О.Сухомлинського"

1 клас

МЕТА. Ознайомити учнів з життям та творчим шляхом В.О. Сухомлинського,виховувати інтерес до його творчості. Вчити дітей бачити красу, що оточує нас, пере­давати словами побачене, сприяти розвитку мовлення учнів, формувати різностороннє уявлення про природу, заохочувати дітей до складання творів, виховувати любов до рідного краю, відчувати красу природи, бережливе ставлення до навколишнього сере­довища. Формувати у дітей почуття доброти до оточуючих людей, розуміння того, щолюдина - не просто частина природи, а найвище її створіння.

ОБЛАДНАННЯ: презентація  про життя і діяльність В.О. Сухомлинського, тексти оповідань і казок В.О. Сухомлинського, ілюстрації до його творів.

Хід заняття

1.На фоні ніжної мелодії звучить  оповідання В.О. Сухомлинського "Звичайна людина"

Бесіда.      Яка біда спіткала дідуся і онука ?

         Що зробив подорожній із байдужими очима ?

         Що зробив подорожній з добрими очима ?

Завдання : Намалюй за допомогою сонечка настрій дідуся і свій, а) коли дідусь зустрівся із доброю людиною; б) із  байдужою людиною. Розкажи  -  чому?

https://1.bp.blogspot.com/-QRwtI2YOn-c/WUU4YcQXsbI/AAAAAAAACFc/4qiNnkd10wcUEZQGy02dBs2KRpf43sX9QCLcBGAs/s400/1.jpg

2. Індивідуальне завдання .1 Прочитати вірш.

1 учень.

Як людей полюбиш -пошануєш,

Силу для добра в душі відчуєш.

2 учень.

І закрутиться Земля скоріше,

Якщо разом станемо добріші.

 

3 учень.

Доброта з роками не старіє.

Доброта від холоду зігріє.

4 учень.

І якщо вона як сонце світить,

То радіють і дорослі,

 й діти.

 

 

Бібліотекар: Якщо людина добра, то з нею хочеться говорити сміятись, частіше спілкуватись.

Ось такою надзвичайно доброю людиною був В.О. Сухомлинський. Знаменитий педагог. А зараз я вам хочу розповісти біографію цього прекрасного педагога.

В.О. Сухомлинський — український письменник, вчитель. Його творчість сповнена любов'ю до природи, до рідного краю, до людей. Вирісши серед прекрасної природи він зраннього дитинства навчався бачити і відчувати прекрасне, а згодом все це передав у своїй творчості.

Героями його творчості найчастіше виступають діти. Його твори заставляютьзамислитися над питаннями. Вчать реагувати на вчинки героїв. Багато його творів були написані в процесі безпосереднього спілкування з дітьми, під час екскурсій, прогулянок, бесід.

Мабуть, саме тому більшість його творів на морально-етичні теми, якими він спонукає нас до самостійних роздумів, оцінок, висновків.

Вони були необхідні для того, щоб краще пояснити дітям події, явища, які вониспостерігали, викликали інтерес до них або змусили замислитись над вчинками, поведінкою.

В своїх оповіданнях про природу В.О. Сухомлинський закликає нас не тільки уважнопридивитися до навколишньої дійсності, милуватися красою природи, а й вчить розуміти взаємозв'язки і взаємозалежність в природі. Заохочує пізнати життя тварин, рослин, птахів, бережно ставитись до природи.

Творчість В.О. Сухомлинського різноманітна. Він писав про природу, про стосунки
між людьми, закликав берегти рідну природу. Бути добрими, не байдужими до чужого горя.

Зараз ми пограємо з вами у гру «Згадай своє почуття». Що ви відчували, читаючи твори В.О. Сухомлинського?

1-й учень. Читаючи про струмок, я уявила свою першу зустріч з ним. Мені здалося, що він живий, я хотіла зупинити його рукою, але струмок не  зупинявся і біг далі, весело про щось наспівуючи.

2-й учень. Згадуючи твір «Сніжинка», я відчуваю, як падають вони холодні на моє лице, мов білі мурашки. Вони зникають. Я їх  знову і  знову ловлю  на долоньки ,  щоб  подарувати  матусі

3-йучень. Згадуючи оповідання про квіти, кущі, трави, мене здивували квіти  у моєму  садку . Я їх пестила, співала  їм  колискові  пісні , а хилили  до  мене  свої  голівки  і ніжно  шепотіли  свої  казочки

4-йучень. Я прочитала оповідання «Ледача подушка». І воно викликало в мене почуття  сорому. Я  намагаюся  не  бути  схожою  на  Яринку.

Познайомившись з творами В.О. Сухомлинського, в мене виникло бажаннянамалювати малюнок. Я старався зобразити сніжинку в оповіданні легкою, ніжною, прозорою і красивою. Вона такою була спочатку, а коли впала на теплу, добру руку хлопчика — розтанула.

(Учні розглядають малюнки дітей до творів Сухомлинського і аналізують їх.)

Бібліотекар. Не залишали байдужими не тільки вас його твори, але й художників. І вони намалювали ілюстрації до його творів. Зараз ми їх розглянемо.(«Галерея  ілюстрацій  і  малюнків  до  творів В.О.Сухомлинського» Розглядання  та  коментування  деяких.)

 

ІV. Визначення поняття  добра справа, добрий  вчинок, добра  людина.

а) Читання творів В.О.Сухомлинського (самостійно).Стислий  переказ.

Запитання  до  класу: Яку добру справу вчинили діти, а як би ви вчинили?

       1 ."Протоптали стежку"

2."Суниці для Наталі"

3."Дівчинка і суничка"

4."У кого радість, а в кого горе".

 

Гра "Якщо ти добра людина, то повинен ..."

Умова гри . Якщо людина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то тупотіть ніжками.

1 . Допомагати мамі мити посуд.

2 . Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.

3 . Не вмиватися.

4 . Берегти рідну природу та охороняти її.

5 . Шанувати працю інших людей.

6 . Галасувати, коли хтось відпочиває.

7 . Бути вихованою, стриманою.

8 . Обманювати, хвалитися.

9 . Насміхатись з чужого горя.

10.  Добре вчитися, багато читати.

11 . Не слухати батьків.

12. Допомагати друзям у біді.

13. Ділитися тим що в тебе є.

14. Ображати інших.

15 . Захищати слабкого.

16. Спати на уроках.

17. Красти.

18. Любити своїх батьків.

Бачу, що ви знаєте, що має робити добра людина.

 

 

Бібліотекар: Василь Олександрович любив дітей і написав для них багато-багато цікавих казок: про ласкаве сонечко і м'яку зелену травичку, про працелюбних мурашок і веселого метелика, про кращі риси людини, про дітей. В його казках переважає доброта, бо сам він був доброю людиною і хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата й маму, свою рідну домівку і нашу велику прекрасну Батьківщину. В.О.Сухомлинський говорив: "Казки - це свіжий вітер, що роздмухує вогник дитячої думки і мови"


 

1.Розвиток мовлення. «СОНЕЧКО»

Прилетіло сонечко

На мою долонечку —

Крильця червоненькі,

Цяточки чорненькі,

По всіх пальчиках ходило

З мізинчика полетіло.

(Б. Списаренко)

І до вас воно теж бажає сісти на долоньку.

        Діти, а чим сонечко не схоже на справжнього живого жучка? (Роздати сонечка).
Воно не кольорове.

        Візьміть відповідний за кольором олівець  і  розфарбуйте його.

 

2.        Робота за малюнком.(Квіткова  галявинка .На  небі  сонце. На ромашці  сонечко.    Поряд  дівчинка. Придумати  ім`я  дівчинці .)

       Погляньте на малюнок. Сонечко теж завітало до дівчинки (Світланочки). Зараз колективно або  в групах складемо казку про дівчинку і жучка. Нам допоможуть опорні слова.

3.Конкурсна  гра .  «Хто  швидше  і  цікавіше?»

Можлива  робота  в групах.

Складання казки (усно)  за опорними словами і малюнком.

 Звучить  ніжна мелодія

Вночі злива Вранці непритомного жучка Дівчинка Світланка (звернулася до нього) «Сонечку, Сонечку, полети на небо, Там твої дітки чекають на тебе!» Не злетів поклала (обсохли крильця). Сонце обсушило полетіло до своїх діток.

- Ви ось тільки прислухайтесь, як вже ожила наша казка та починає говорити.    Казка «Світланка і сонечко» народилася.

- А хто хоче розповісти казку ?

 

Казка «Світланка і сонечко».

Вночі пройшла злива. Вранці дівчинка Світланка побачила непритомного червоного жучка з чорними крапочками на спині. Вона звернулася до нього:

«Сонечку, Сонечку, полети на небо, Там твої дітки чекають на тебе!»

Але жучок не злетів. Тоді Світланка поклала його на листочок, щоб він обсушився.

Сонечко було вдячне дівчинці за надану допомогу. Сонце обсушило крильця маленькому жучкові, він полетів до своїх діток.


 

VІ.Закріплення набутих знань

а)Гра "Моя майбутня професія".

Умови гри

Діти сидять в колі, передають один одному м'яч. В кого м'яч, той розповідає ким він буде в майбутньому і що доброго робитиме.

б) «Гостре  словечко  коле  сердечко»- говорять  в народі, а  добре  слово  допомагає …( закінчити вислів)

Завдання

Слухання тексту В Сухомлинського "Добре слово"

 Що сталося з дівчиною?

 Що приносили родичі Олі?

 Що принесла бабуся?

 Чи допомогло це дівчинці стати здоровою?

 Хто ще завітав до Олі?

 Що принесла бабуся?

 Чого ж не вистачало Олі ?

(Доброго слова}.

Іноді вистачає  лише   доброго слова, щоб звеселити людину, зробити їй приємно,  допомогти у біді. Недарма в народі говорять "Слово -  лікує, слово -  ранить"

в)  Завдання

        А тепер напишіть добрі слова один одному. Щоб від ваших слів стало приємно та радісно У своїй душі віднайдіть чарівне тепло одне для одного.

(У дітей на парті  пелюстки квітів з аркушу паперу. Діти пишуть добрі слова. Підходять  до  дошки  і прикріпляють до букету. Зачитують  добрі  слова. )

VІI        . Підсумок.

       У кожної людини є її Ангел-охоронець, який охороняє нас від біди. Якщо людина робить добрі справи Ангел радіє, а злі — плаче, тужить, втрачає свої сили.

Я бажаю вам, щоб ви робили тільки добро, щоб ваш Ангел-охоронець радів і завжди приходив на допомогу у тяжкі дні

Робіть добро і пам'ятайте, що ми люди.

VІІІ. Заключна  частина.

Читання віршів учнями.

1 .Цей світ, як казка, як безмежне диво!Захоплює, дивує, кличе ввись. Життя чарівне, я така щаслива,

І ти до цього світу придивись.


 

2.В душі одразу сонечко засяє

І забринить проміння доброти, Бо світ нас всіх, як мати пригортає, Лиш серденько відкрий до світла ти!

3.Якщо людина добре серце має,
Вона іде у світ добро творить.
В її очах любов і ласка сяє,
Така людина сонечком горить!

Вчитель. Будьте і ви, дітки, як маленькі сонечка. Творіть добро і вам відповідатимуть  любов'ю і щедрістю. Та й будуть на нашій планеті Земля мир і злагода (діти хором).

Сонечко і сонце приготували вам, дітки, сюрприз. (Бібліотекар  дарує  дітям  ромашку  із  побажаннями.).

За вашу плідну роботу на уроці всім вам велике спасибі! Урок закінчено.

 

Завантаження...
docx
До підручника
Літературне читання 2 клас (М. Зоряна)
Додано
20 жовтня 2018
Переглядів
1408
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку