Даний тип і структура уроку відповідають його цілям і завданням. Застосовані форми і методи роботи забезпечують активну інтелектуальну роботу на уроці. Пошукова діяльність учнів ( постановка проблемного питання , розв'язання проблеми). Активізація уваги і мислення, формування висновків. До уроку ввійшли такі завдання, за допомогою яких можна перевірити набуті знання учнів, вміння читати. Доцільно використовується наочність і мультимедійна презентація.
Тема уроку « Легкий хліб ». Білоруська народна казка. 2 клас.
Мета уроку: ознайомити учнів із білоруською народною казкою, удосконалювати навички виразного читання за особами, учити аналізувати прочитане, переказувати; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність, повагу до професії хлібороба.
Хід уроку
І. Організація класу та емоційний настрій на урок
Любі діти !
Прошу всіх рівненько стать.
Сьогодні урок – відкритий для всіх.
Багато гостей! Тож вітаємо їх!
ДІТИ
Доброго ранку! Доброго дня!
Ми вам бажаєм здоров’я й добра!
Я: Тихо діти всі сідаєм,
Наш урок розпочинаєм.
- Плаче зайчиха. Її маленькі зайченята потрапили у пастку. Допоможемо їх звільнити?
-А для цього нам треба бути уважними, кмітливими і зосередженими. І так сіли всі правильно, починаємо працювати.
1. Мовленнєва розминка.
- Нам треба підготувати мовний апарат, щоб краще читати, тому зараз давайте пострибаємо по пеньочках
Ліс був
Ліс був
Лис дуб
Ліс був
- Пригадайте, діти, вмить, як пшениченька шумить? (шу-шу-шу)
Як в гаю струмок дзвенить? (дзюр-дзюр-дзюр)
Як джміль в саду бринить? (джу-джу-джу)
Як шумлять у птаха крила? (шух-шух-шух)
В морі синьому вітрила? (фу-у-у—фу-у-у—фу-у-у)
- Прочитаймо речення :
Умілому всяка робота легка.
Промовте так, щоб логічний наголос був на 1 слові (2,3,4.)
- Ми - молодці, гарно попрацювали. Прибираємо гілочку із пастки, щоб зайчата могли вибратись.
2. Перевірка домашнього завдання.
- Діти, а з якою казкою ми познайомились на попередньому уроці?
- Вам було домашнє завдання диференційоване, кожна команда отримала своє завдання.
1 команда: «Читати казку в особах»
( діти читають казку біля дошки)
2 команда «Переказ казки « Лисичка»
Молодці!
А тепер запитання для всіх, скажіть , з яких частин складається казка?
( зачин , основна частина, кінцівка)
-знайдіть і прочитайте мені зачин , кінцівку
А зараз і ви будьте уважні і відгадайте казочки в яких зустрічається наша героїня лисичка. Увага на екран
« З якої казки ілюстрації?»
Молодці!
Ще діти, вам було творче завдання для третьої групи.
Творча група повинна нам дати відповідь на запитання:
«Чому лисичка героїня багатьох казок?»
1 учень
Лисичка в казках часто головна героїня , бо вона завжди поводиться дуже хитро, вміє знайти вихід з будь якої ситуації. Є такий вислів: « хитрий як лис» так кажуть про людину , яка поводиться нечесно , але лисичка ще й красива, тому вона мені дуже подобається.
2 учень
Лісову красуню лисичку часто згадують в загадках , казках, прислів’ях і називають лисичкою – сестричкою, кумо, бо вона хитра і підступна. Казки вчать нас добру, вчать не робити так як робить лисичка.
3 учень
Лисиця дуже хитра і розумна тварина, яка швидко та спритно бігає. Поведінка лисиці нагадує нечесну людину. Казки вчать не довіряти лисичці, щоб не потрапити в неприємну історію, а це значить, що слід остерігатися хитрих людей у житті.
Молодці, ми добре справились з домашнім завданням, тому знімаємо ще одну гілочку,тож скоро зайчата будуть звільнені.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми познайомимось ще з однією казкою.
Це білоруська народна казка «Легкий хліб»
Скажіть, чи можемо ми прожити без хліба?
Його почали вирощувати близько 10 тис. років тому.
Він є основним продуктом харчування. Цінність його в тому, що він містить всі поживні речовини необхідні для організму людини.
Також у нас є традиція зустрічати хлібом , сіллю гостей.
( Гра «Мікрофон»)
А як ви розумієте вислови:
Легка пір`їна ( легка вага)
легка задача ( проста у розв’язанні)
легкий хліб (легка, нескладна робота те, що отримується без будь-яких зусиль;)
- Чи існує на землі легкий хліб?
На це питання ми зможемо дати відповідь, коли прочитаємо казку «Легкий хліб» , а хто буде головним героєм казки відгадайте.
Загадка:
Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами.
Весь, як є – жорстока лють,
Очі так її і ллють.
Зачаївся і примовк.
Грізний звір цей, звісно, …(вовк).
Вовк (мал.)
Побудова асоціативного куща.
Доберіть слова, що підходять для характеристики вовка.
(сірий,хижий,сердитий,злий …)
4. Слухання казки ( читаю я)
- Які ще персонажі є у казці крім вовка?
( косар, кінь)
5. Словникова робота.
Пояснення значень слів:
Марудна ( яка вимагає багато часу і зусиль)
Вигін (частина поля, лугу, куди виганяють пастися худобу)
Закрасує ( зацвіте)
Заборонувати (розпушити грунт )
6. Первинне сприймання казки.
-Де відпочивав косар? ( під кущем)
-Хто до нього вийшов? ( вовк)
-Що вовк просив у косаря? (хліба)
-Чи згодився вовк так довго чекати? Ні)
-А куди відіслав косар вовка? ( вигін)
-Чи сподобавсь вовкові легкий хліб? Чому?
7. Повторне читання казки учнями
Зараз казку будете читати ви, а тоді дасте відповідь на запитання:
Який шлях проходить хліб , перш ніж він потрапляє на стіл?
Гра «Колосок»
Читає учень, на парту якого впав колосок.
Тож який шлях проходить хліб…знайдіть і прочитайте
8. Вибіркове читання
- Щоб з’їсти хліба, що треба спершу зробити? (зорати)
- а потім? ( заборонувати)
- а потім ? ( жито посіяти)
- тоді (Жито зійде, холодну зиму перезимує, виросте, закрасує, потім почне наливати зернятка, потім достигати..)
- То чи багато зусиль треба прикласти, щоб виростити хліб? (так)
-Люди яких професій зайняті у виробництві хліба?
( комбайнери , трактористи, мельники , пекарі)
Хліборобська праця дуже важка, її треба шанувати.
Гра «Чиї це слова?»
Спершу потрібно землю зорати…
Порадь мені, як легше їжу добувати.
Тільки спершу зніми з моїх ніг підкови, щоб не поламати
собі зуби об них.
Додаткове завдання: Гра «Слідопити»
Робота по рядах — Скільки разів у тексті зустрічається слово?
1-ша група — вовк; 2-га група — косар; 3-тя група — хліб.
ІІІ. Підсумок уроку
Яку казку ми читали?
Хто її автор? Якої країни?
Так чого навчила нас білоруська народна казка?
. Діти, ми впорались із завданнями, тому врятували зайченят.
Подивіться, які вони тепер веселі. То ж ми з вами молодці.
І V Домашнє завдання
Читати казку виразно в особах. Дізнатися в яких казках вовк є головним героєм?
Зайченят ми врятували
Дуже гарно працювали
І за таку чудову роботу ,
Ви отримаєте нагороду.