Дану роботу можна використати на уроках літературного читання,щоб навчати учнів читати вдумливо і виразно, усвідомлювати зміст прочитаного, розмірковувати, придивлятися, прислухатися до звучання художнього слова.
Предмет : літературне читання
Клас : 2
Тема: Коли твір відкриває свої таємниці. Володимир Лучук «Дикий мак». Зірка Мезантюк «Мак».
Мета: навчати учнів читати вдумливо і виразно, усвідомлювати зміст прочитаного, розмірковувати, придивлятися, прислухатися до звучання художнього слова; розвивати мовлення учнів, естетичний смак; прищеплювати любов до художнього слова, виховувати любов до природи.
Хід уроку
Продзвенів і стих дзвінок.
Починається урок.
Всі за парти сідаєм.
Працювати починаєм.
ІІ. Мовленнєва розминка
Он на березі верба!
Бу-бу-бу, бу-бу-бу!
Доглядаємо вербу!
Бі-бі-бі, бі-бі-бі!
Би-би-би, би-би-би!
Голуб полетів з верби!
Бу-бу-бу, бу-бу-бу!
Я люблю свою вербу!
2. Дихальні вправи
Вдих — носом.
Видих — ротом.
Вдих — ротом.
Видих — носом.
Вдих — носом.
Видих — ротом із промовлянням голосних звуків.
Вдих — носом.
На видиху промовляти речення:
— Настала зима!
— Ми любимо читати.
3. Перевірка домашнього завдання
— Прочитайте виразно вірш «Білий вірш». Дати відповіді на питання.
4. Гра «Дощик». Робота над скоромовкою
Діти читають хором:
• Накрапає дощ (тихо);
• Дощ сильнішає (голосніше);
• Злива (голосно);
• Дощ слабшає (тихіше);
• Дощ припинився (читання припиняється).
Якось Яків сіяв мак
Так-сяк, абияк.
Виріс ярий Яків мак,
Та щось коле, як їжак.
IІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Утворити слова з розсипаних літер та скласти речення на вибір: кам, мільдж, машрока.
2. Інтерактивна вправа «Кубик емоцій».
3. Перегляд відео про мак.
4. Технологія скрайбінг – передбачення теми уроку.
Декілька учнів малюють мак на дошці і одночасно проговорюючи тему уроку.
5. Хвилинка цікавинка.
МАК - символ безконечності й незчисленності зоряного світу, Всесвіту, Макова голівка - символ заспокоєння. Мак освячують двічі на рік - на Маковея і на Спаса, в серпні. Він настільки значимий, що традиційно входить до складу куті.
Одна макова зернина нічого не варта, а жменя маку - і куті смаку додає, і пирога з неї можна зробити.
Тож мак стверджує, що і дрібненьке та маленьке, якщо воно в єдності та в спільноті, має велику силу.
6. Розгадування загадки.
Я крилатий і пухнастий,
Золотистий і смугастий,
Над лужком танок веду,
Дзвінко, весело гуду. (Джміль)
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні ми поринемо в таємниці художніх творів. Під час читання розмірковуйте, уявляйте, придивляйтеся, прислухайтеся.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання тексту про джмеля (с. 79)
— Які звуки та образи виникли у вашій уяві?
— Який це звук — оксамитовий? Пригадайте, яка на дотик тканина оксамит. Цю ознаку перенесено на звук. Переносне значення слова оксамитовий — приємний, м’який.
— Які з виділених слів допомогли вам побачити джмеля? Опишіть його.
2. Фізкультхвилинка
3. Опрацювання вірша В. Лучука «Дикий мак» (с. 79-80)
2) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання вірша учнями.
— Поміркуйте, як треба читати вірш.
— Спробуйте передати голосом, що маку стало соромно.
3) Виразне читання вірша учнями.
— Як ви гадаєте, чому мак хотів підслухати розмову?
— Оберіть відповідь:
а)був занадто цікавий;
б) був невихований.
— Чому мак почервонів?
— Знайдіть у вірші риму.
3. Опрацювання тексту Зірки Мензатюк «Мак» (с. 79-80)
1) Виразне читання тексту вчителем.
— Які картини поставали у вашій уяві під час слухання тексту?
2) Виразне читання тексту учнями.
— Як ви вважаєте, чи звертається письменниця до вас?
— Що вам захотілося зробити, запам’ятати?
— Які образи квітки маку створено у прочитаних вами текстах?
— Закінчіть думку: «Мак хотів підслухати таємницю і від сорому.».
VI. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що було найбільш цікавим?
— Чого вас навчає текст Зірки Мензатюк «Мак»?
VII. Домашнє завдання
Диференційоване: 1група С.79-80 читати виразно, дати відповіді на питання,
2 група – скласти розповідь «Мак хотів підслухати таємницю і від сорому…»