Тема уроку: «Білі шати зими. Порівняння – образ. Вадим Скомаровський «Казкові шати». Загадки.
Мета уроку: : вчити учнів сприймати образи природи віршованих текстах; продовжувати вчити виразно читати вірші, навички виразного свідомого читання, усного зв’язного мовлення учнів; розширювати словниковий запас; вдосконалювати пам'ять, увагу, вміння міркувати; виховувати любов до рідної природи, до рідного краю, його краси.
Хід уроку
Пролунав дзвінок –
починається урок.
Працюватимем старанно
Щоб почуть наприкінці,
Що у нашім 2 класі
Діти – просто молодці
Подивилися, чи всі готові до уроку. Сіли рівнесенько. І починаємо
- Сьогодні урок незвичайний і дуже цікавий - ми розпочнемо, його з
1.2. Фонетичної розминки.
- Як вітер виє взимку? (У-у-у.)
- Як дерева шелестять голими вітами? (Ш-ш-ш.)
- Як земля від морозу тріщить? (Трісь-трісь-трісь.)
- Нам холодно. Погріємо долоньки: хух-хух-хух.
1.3. Робота зі скоромовкою.
На дуби і на ялинки тихо падають сніжинки.
• Промовити повільно;
• промовити швидше;
• промовити із здивуванням;
• промовити весело. (Виконали етап плану)
2. Перевірка домашнього завдання
3. Основна частина
3.1. Підготовка до сприймання нового тексту
За вікном чарівна красуня зима. Краса зимової природи надихала письменників. За допомогою художнього слова вони яскраво і точно передавали образи і зимового ранку, і засніженого лісу, і поля. Отже, вирушаємо у світ зимової краси і зимових див. І в цьому нам допоможе вірш Вадима Скомаровського «Казкові шати» (Прослуховування запису «Зима. Пори року» Вівальді).
3.2. Перше читання твору вчителем
Учитель читає вірш. Уважно послухайте вірш та скажіть, які дерева названі у вірші.
3.4. Словникова робота
- Поясніть значення слів
Шати – те, що прикрашає, огортає собою когось, щось.
Плетиво – що-небудь сплетене, переплетене.
В’яз – листяне дерево(іноді кущ) із нерівнобокими листками та міцною деревиною.
В сповитку – у віці немовляти, немовлям.
Віхола – сильний вітер зі снігом.
Зіткала – виготовила.
Лілея – цибулинна рослина родини лілійних із прямим стеблом і великими, форми дзвона, білими або яскраво забарвленими квітками;
3.5. Читання вірша «ланцюжком».
- Для того, щоб ви краще зрозуміли зміст вірша прочитайте його ще раз і скажіть, які красиві порівняння використав автор.
3.6. Аналіз фактичного та образного змісту тексту.
- Заплющіть очі та уявіть, що навкруги вас казкові шати сиве плетиво гілок.
- Які у вас з’явилися почуття?
- Що вам потрібно відгадати?
- А чому важко відгадати, де яке дерево?
- А ви бачили в’яз?
- А як він виглядає?
- А ви зустрічали таке дерево як дуб?
- Як він виглядає?
- Які емоції він у вас викликає?
- А ви знаєте, як виглядає калина? Опишіть її.
- Ви бачили коли-небудь шипшину? Опишіть її.
- А яка за розміром черешенька?
- А чому автор описує її саме як малу?
- Про яку пору року йдеться у вірші?
- Що зробила зима з усим навкруги?
- А як ви уявляєте зиму?
- Які дерева сплять над озером?
- А ви бачили як виглядають ялинки?
- А чи змінюються вони, коли настає зима?
- Які почуття виникають у вас, коли ви бачите ялинки?
- Як сплять ялинки?
- З ким автор порівнює ялинки?
- Якого кольору віхола?
- А чому вона саме білого кольору?
- А ви бачили віхолу?
- Що зіткала віхола ялинкам?
- Як вона це зробила?
- Уявіть, що ялинки стоять в білих хустинках.
- Які почуття у вас виникають?
- Про яке дерево ще розповідається у вірші?
- А ви бачили берізку?
- А як вона виглядає?
- З чим автор порівнює берізку?
- А чому саме з лілеєю?
- А в якому платті стоїть берізка?
- Замість чого у берізки з клена зірваний листок?
- А чому у клена був зірваний листок?
- А знаєте як виглядає кленовий листок?
- Дітки, то що допоміг нам автор побачити за допомогою твору?
- А який настрій ви мали під час читання вірша?
• Самостійне читання.
• Аналіз змісту вірша.
- Які кущі і дерева запорошила зима?
- Чому важко відгадати, де яке дерево?
- Якими поет побачив ялинки?
- Знайдіть порівняння. (Як сестрички, мов лілея.)
-У якому темпі слід читати вірш?
- Що хотів передати автор у своєму вірші?
- Подивіться на малюнок. (дивимося ніби в бінокль). Давайте спробуємо впізнати, які дерева запорошила зима.
3.7. Визначення головної думки
Які емоції у вас були, коли ви знайомилися з віршем?
Що хотів автор показати нам цим твором?
3.8. Творча робота на основі тексту.
Намалювати малюнок до вірша.
3.9. Відгадування загадок с.60-61
4. Підсумок уроку.
— З яким віршем ми сьогодні познайомилися?
— Хто є автором вірша?
— Чого навчає нас цей вірш (Вчить любити природу)
Гра «Незакінчене речення»
• Я сьогодні зрозумів, що…
• Я дізнався про те, що…
• Я замислився над тим, що…
5. Рефлексія
6. Домашнє завдання
Читати вірш, відповідати на запитання у підручнику. Вміти характеризувати природу
Збіг наш урок, як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Ще попереду у нас багато кроків.
І цікавих, і важких уроків