Тема заняття: Здоровий спосіб життя. Вплив алкоголю та нікотину на людину. Внутрішньоутробний період. Бажані діти
Мета заняття: ознайомити студентів з впливом алкоголю, сигарет на розвиток організму, з внутрішньоутробним розвитком, поведінкою матері в цей період, розвивати мислення, увагу, виховувати свідоме ставлення до власного життя, любов до дітей
Обладнання: презентації, реферативний матеріал, тестові завдання
План:
Література:
1. Безпека життєдіяльності: Навч. посіб. / За ред. В.Г. Цапка. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Знання-Прес, 2003. – 397 с.
2. Пестун І.П. Безпека життєдіяльності. – К., 2000
3. Скобло Ю.С., Тіщенко Л.М., Цапко В.Г. Безпека життєдіяльності. – Вінниця: Нова книга, 2000. – 368 с
Сьогодні зі своєю колегою ми проведемо бінарний урок.
- Що таке бінарний урок?
Бінарний урок – це заняття, яке побудоване на тісних між предметних зв'язках, яке проводиться спільно двома викладачами відповідних дисциплін.
«Бі» з латинської означає «два». Два викладача, дві дисципліни «Основи медичних знань» та «Безпека життєдіяльності».
Ці два предмети мають багато спільного і питання, які будемо розбирати актуальні як для перших так і для четвертих курсів.
Тому тема нашого заняття : Здоровий спосіб життя. Вплив алкоголю та нікотину на людину. Внутрішньоутробний період. Бажані діти.
Здоровий спосіб життя– це піклування про здоров'я й гармонічний розвиток підростаючого покоління в нашій країні.
Народження дитини – це велика радість не лише для батьків, а і для рідних. Отож слід робити все можливе, щоб ця радість не потьмарилась.
Вино, куріння гублять здоров'я людей, нищать добробут родини і , що найстрашніше, знищує душі людей та їх потомство, призводить до безплідності, мимовільних абортів, передчасних пологів, а також до народження дітей з вадами, мертвих дітей.
«Поведінка є таким самим джерелом патології, як гени й середовище... Неправильна поведінка людей є більш частою причиною їхніх захворювань, аніж зовнішні дії чи слабкість природи людини». (Микола Михайлович Амосов – радянський та український лікар )
Куріння
Куріння є причиною багатьох важкий захворювань. Захоплення курінням набуває загрозливих розмірів. Це – шкідлива звичка не тільки чоловіків, а й жінок.
Україна випереджає більшість країн Європи за кількістю курців. За статистикою кількість курців становить 12 млн громадян – це 40% населення працездатного віку (з них 3,6 млн – жінки, 8,4 мнн - чоловіки).
Курить кожна 3-4 жінка репродуктивного віку (20-39 років).
Суспільна думка, на превеликий жаль, мало або зовсім не засуджує цієї згубної звички. Виявлено, що у тютюновому димі міститься близько 8% оксиду вуглецю, нікотинова, синильна, мурашина, масляна, сірчана кислоти, сірчаний свинець, бензопірен, триокис арсену, радіоактивний елемент полоній, тютюновий дьоготь та інші отруйні речовини. Одним із найшкідливіших для здоров'я людини є нікотин. Дим від 25 сигарет містить близько двох крапель чистого нікотину, тобто таку кількість отрути, якої достатньо для того, щоб убити собаку. У середньому кожна сигарета зменшує життя на 5,5 хвилин.
Куріння сприяє виникненню різних захворювань. Найчутливішою до дії нікотину є центральна нервова система: спочатку збуджується, а потім пригнічується. Нікотин згубно впливає на пам'ять, унаслідок чого знижується швидкість запам’ятовування, обсяг пам’яті, сповільнюється швидкість та чіткість реакції, притуплюється увага, погіршується гострота зору і знижується м’язова сила.
Нікотин, звужуючи судини мозку, ускладнює надходження крові до мозку, у результаті чого виникає головний біль, запаморочення. Нікотин порушує діяльність серцево-судинної системи, підвищує тонус судинної стінки, спричиняє звуження кровоносних судин, сповільнює швидкість руху крові.
Недостатньо насичена киснем кров повільно тече по звужених судинах, спричиняючи кисневий голод тканин організму і , передусім, м’язу серця (міокарду). Спочатку виникає біль у ділянці серця, порушується кровопостачання міокарда (змертвіння його ділянки, тобто настає інфаркт міокарда. Ймовірність виникнення інфаркту в курців у 12 разів вища, ніж у тих, хто не курить. Коли людина курить, Ті пульс прискорюється до 15—18 уд./хв, підвищується артеріальний тиск. У курців серце скорочується за добу у 12—15 тис. разів частіше, ніж у людини, що не курить, у 5—8разів частіше курці раптово вмирають від серцево-судинних захворювань.
Виявлено також шкідливий вплив нікотину на органи дихання. Під час куріння утворюється дуже шкідлива речовина, так званий тютюновий дьоготь (смоляний темний наліт, який осідає у легенях курців). Людина, яка щоденно викурює пачку цигарок, за рік поглинає 700—800 г дьогтю. Смолянисті речовини дьогтю є канцерогенними, спричиняють рак легень.
Курці часто забувають про те, що під час куріння вони можуть завдати неприємностей тим людям, які є поряд, і, навіть того не бажаючи, стають пасивними курцями. Від диму цигарок забруднюється атмосфера, підвищується концентрація канцерогенних речовин у повітрі. Тютюновий дим, який потрапляє у навколишнє середовище, містить більше шкідливих речовин і тютюнових смол, ніж дим, яким дихає сам курець. У розвинутих країнах Західної Європи, США, починаючи з 60-х років XX століття, провадиться наполеглива боротьба з курінням. У результаті — зменшилась смертність від раку легень. У той же час спеціалісти прогнозують збільшення кількості випадків захворювання на рак легень у країнах СНД, адже сюди великими партіями ввозяться тютюнові вироби, причому не завжди кращої якості.
Відомі люди, що померли із-за куріння: Зігмунд Фрейд, Уолт Дісней
Алкоголь
Алкоголь — підступний і дуже небезпечний ворог, який руйнує здоров'я, знищує людину морально і фізично. Внаслідок частого вживання алкоголю виникає хвороба — алкоголізм.
Алкогольним сп'янінням називають грубе порушення нормальної фізіології головного мозку внаслідок отруєння. Алкоголь за своїми психотропними властивостями належить до наркотичних речовин, однак не є наркотиком. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, від алкоголізму щороку помирає близько 6 млн людей. Це більше, ніж вмирає від такої страшної хвороби, як рак.
Алкоголізм визначається як екзогенне психічне захворювання (токсикоманія), яке при постійному або рецидивуючому протіканні призводить до алкогольної залежності. Потреба в алкоголі стає домінуючою в мотиваційній сфері.
Більшість злочинів скоюються у стані алкогольного сп'яніння. Алкоголь негативно впливає і на центральну нервову систему, вражаючи всі органи, призводить до деградації особистості. Зловживання алкоголем спричиняє психічні розлади. Найчастіше трапляються такі психічні розлади, як "біла гарячка", алкогольний галюциноз, епілепсія.
Згідно із статистичними даними, в Україні нараховується 1,5 млн алкоголіків, з них понад 200 000 — жінки.
Вживання спиртних напоїв порушує розумову і фізичну працездатність, посилює втому. Алкоголь знижує працездатність на 16—17 %, при цьому втома настає швидше, ніж звичайно.
Особливо різко знижується працездатність в осіб, професійна діяльність яких вимагає посиленої уваги. Алкоголь змінює швидкість рухової реакції. Так, після випитої склянки пива швидкість рухової реакції знижується у середньому на 13—16 %, точність реакції на рухомий об'єкт на 17—21 %, точність м'язових зусиль на 14—19 %. Алкоголь порушує нормальну фізіологію головного мозку внаслідок його отруєння. Це порушення пояснюється тим, що спирт особливо інтенсивно накопичується у нервовій тканині. Тому в мозку його концентрація набагато більша, ніж у крові. Після приймання навіть невеликих доз алкоголю знижується стійкість та інтенсивність уваги, порушуються процеси мислення і пам'яті. Працівникові треба більше часу, щоб оцінити виробничу ситуацію і прийняти рішення, а це сповільнює його готовність до дії.
Відомі люди, які померли внаслідок алкоголізму: Володимир Висоцький, Сергій Єсенін.
(студенти заповнюють таблицю)
Вплив алкоголю на людину |
Вплив сигарет на людину |
|
|
4. Вартість шкідливих звичок
Строк |
Алкоголь |
Сигарети |
Невикористані можливості |
За 1 день |
|
|
|
За 1 тиждень |
|
|
|
За 1 місяць |
|
|
|
За 1 рік |
|
|
|
(Студенти заповнюють таблицю і визначають , що можно було купити на дані гроші).
Ми визначили вплив шкідливих звичок на організм людини.
- Чи впливають шкідливі звички матері на організм ненародженої дитини?
Материнство-це головне призначення жінки. В Єгипті безплідну жінку називали «пустоцвітом» та страчували. Основна задача матері – виносити і народити здорову дитину.
(Студентка готує доповідь)
(Студенти переглядають відео і заповнюють таблицю)
Вплив алкоголю на дитину |
Вплив сигарет на дитину |
|
|
(Обговорюємо зі студентами)
7. Тести
Роздаю тестові завдання, робимо перевірку
8. Бажані діти
Сім’я - це один із шедеврів природи. Шлюб приносить багато прикростей. Однак безшлюбність не дає ніяких радощів. Діти повинні бути бажаними. Дитина – це найбільше щастя для батьків. Коли пара планує народження дитини, вона бере на себе відповідальність за здоров'я, виховання та майбутнє дитини.
Раніше до дітей, які народилися поза шлюбом, відносились по-іншому. Як саме, ви зараз прослухаєте.
Студентка готує матеріал і читає «Лілею» Т. Г. Шевченка
(Обговорюємо зі студентами)
Постановка
Вагітність – це особливий період як для матері, так і для батька. Народжує дитину мати, але вихованням займаються і мати, і батько.
- Як сприймає батько звістку про вагітність своєї дружини?
Пісня «Родина»
9. Підсумки
Оцінювання
Сім’я – це основа держави.
Моя Україна – це ти,
Моя Україна – це я,
Це моя родина,
Це моя сім’я.